Nuo šiol kiekviename automobilyje turi būti vaistinėlė, kurioje yra ir kraujui iš pažeistų galūnių stabdyti naudojamas turniketas. Klaipėdietis Aurimas tokią naujo pavyzdžio vaistinėlę įsigijo vaistinėje.
Aurimas nusprendė išbandyti, kokius turniketus dabar turi visi vairuotojai ir kokia šio gyvybes gelbėti turinčio daikto kokybė. Vyras yra kariškis, ne kartą lankėsi karo siaubiamoje Ukrainoje, tad apie turniketus ir jų naudojimą nusimano.
Vyras turniketą uždėjo 5 cm virš tariamos žaizdos ir pradėjo jį veržti. Jei turniketas kokybiškas, jis turėtų taip užspausti koją, kad jos nejustum. Tačiau Aurimas ją ne tik jaučia, bet dar ir pirštus po dirželiu užkišti gali.
Pasukus 6 kartą turniketo užveržimo pagaliukas nuplyšo. Turniketas atsilaisvino, tad įsivaizduojamas kraujas bėgo toliau. Užveržimo pagaliukas labai lengvai perlūžo pusiau.
Pakuotės lapelis išduoda, kad daiktas pagamintas Kinijoje. Vyras demonstravo ir asmeninį, amerikietišką turniketą, kuris kainuoja kaip visa vaistinėlė – apie 37 eurus. Skiriasi ne tik užveržimo pagaliukas, bet ir turniketo dirželių storis.
Vyras pasakojo ir, koks kardinalus skirtumas užveržus kokybišką turniketą.
„Va dabar ant tos kojos negali net atsistoti. Viskas. Antrą kartą aš jo neužtempčiau“, – sako Aurimas.
Anot Aurimo, tokių viešų eksperimentų reikia tam, kad žmonės pamatytų, ką yra verčiami pirkti ir, kokia tokių pirkinių reali nauda.
„Teko ir pačiam matyti Ukrainoje, kas įvyksta, kai uždeda nekokybišką turniketą ir jis plyšta lemiamu momentu. Kai galūnė nutraukta ir kiekviena sekundė yra brangi, o nekokybiškas turniketas nuplyšo, arba žmogus netenka gyvybės, arba reikia iškart suktis iš padėties“, – tikino vyras.
Įtaria klastojimą
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, kurio paskutinėmis valdymo savaitėmis ir buvo priimta tvarka, jog bus privalu mašinų vaistinėlėse turėti turniketus, sakė, kad apie nekokybiškus, tačiau sertifikuotus Europos Sąjungoje turniketus žino. Tai, anot jo, gamintojų ir pardavėjų kaltė, kuria turėtų susidomėti teisėsauga.
„Reikia reikalauti atsakomybės iš tų, kurie atveža nekokybiškas prekes, įdeda jas į vaistinėles ir gal net teisėsauga turėtų užsiimti tokiais dalykais? Gal yra klastojimas kažkoks. Tai, jei jis turi kažkokį ženkliuką, kuris realiai neatitinka reikalavimų, tai gal yra klastojami dokumentai?“ – retoriškai klausė Seimo narys A.Veryga.
Aurimas nufilmavo tai, kaip išbando turniketus, o šie lūžta ir vaizdo įrašu pasidalijo socialiniuose tinkluose. Peržiūros muša visus žiūrimumo rekordus. Tad dalis klaipėdiečių šį vyro vaizdo įrašą yra matę. Vairuotojaiyra pasibaisėję turniketų kokybe, be to, apie juos turi ir savo nuomonę:
„Labai gaila, kad perkam tokius produktus. Tiksliau, kad turim pirkti. Nieks mūsų neklausė, tokia situacija.“
„Aš turiu nusimanyti tame. Kaip užveržti. Juk ten irgi, kaip sakoma, gali perveržti ir taip toliau. Ir žmogui gali padaryti blogiau.“
Spaudžiamas tvarstis – pranašesnis
Šiam vairuotojui pritaria ir medikai. Anot jų, per stipriai suveržtas turniketas gali pažeisti rankos ar kojos nervą, tokiu atveju būna, jog galūnė lieka nejudri visam gyvenimui.
„Turniketą galbūt galėtų uždėti keli vairuotojai iš tūkstančių. Ne visi medikai gali uždėti turniketą. Aš 40 metų dirbu ligoninėje, kurį laiką skubios pagalbos skyriuje, neteko matyti atvežto paciento su turniketu. Kodėl mes nepaskaičiuojame statistiškai, kelioms dešimtims žmonių per dešimt metų Lietuvoje po autoįvykio buvo reikalingas turniketas?“, – naują tvarką kvestionavo Klaipėdos universiteto ligoninės traumatologas Valerijus Kormilecas.
Maža to, anot medikų, turniketas yra skirtas tik arteriniam kraujavimui stabdyti. Stabdant juo veninį kraujavimą, kraujas tik dar labiau ims tekėti.
„Jei žmonėms reikėtų stabdyti kraujavimą, jie juk neatskirs, ar tai arterinis, ar tai veninis kraujavimas.Įsivaizduokite, kad vyksta arterinis kraujavimas, srovė gali būti iki metro, pusantro, jei paviršinė arterija pažeista. Ir tas žmogus, kuris važiuoja pakeliui, pribėgs prie tokio čiurkiančio krauju ir visas bus kraujyje. Tai žmonės paprasčiausiai neprieis, dauguma nukris šalia pamatę“, – teigė V. Kormilecas.
Maža to, ant turniketo dar reikia užrašyti, kada jis buvo uždėtas. Anot medikų, yra kur kas paprastesnių būdų kraujavimui stabdyti.
„Nežinau tokio kraujavimo, kurio nebūtų galima sustabdyti spaudžiamu tvarsčiu. Paprastu, elementariu, spaudžiamu tvarsčiu. Reikia daug tvarsliavos suspausti į vieną gniužulą ir prispausti prie žaizdos. Tai, kad kraujas sunkiasi per tvarstį, nereiškia, jog tvarstis uždėtas blogai. Kraujas nesustoja tuoj pat. Veninis kraujavimas sustoja per penkias minutes“, – tikino traumatologas.
Lietuva yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kurioje automobiliuose esančiose vaistinėlėse privaloma vežiotis turniketą.
Visą turniketo išbandymo procesą galite rasti aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Gyvename vagių-aferistų-švogerių ir subingalvių šalyje.