Natalija Kriaučiūnienė Vilniaus rajono Nemenčinės Gedimino gimnazijoje jau pradėjo dėstyti naująją gyvenimo įgūdžių pamoką 5-tų, 7-tų bei 9-tų klasių moksleiviams.
„Žmogaus sauga, socialiniai įgūdžiai, kompetencijos, pirmoji pagalba ir taip toliau. Sudaro daug dalių, lytiškumo tik viena dalis“, – sako Nemenčinės Gedimino gimnazijos mokytoja N. Kriaučiūnienė.
Būtent lytiškumo dalis įsiutino dalį tėvų. Lietuvos Šeimų sąjūdžio aktyvistas Algimantas Rusteika sako nesuprantantis, kodėl rekomendacijas mokytojams apie lytiškumo dėstymą vaikams valdžia patikėjo rašyti ne neutraliems specialistams, o būtent LGBT aktyvistei, „Įvairovės ir edukacijos namų“ vadovei Linai Januškevičiūtei.
„Ten rekomenduojama literatūra, portalai, knygos į vieną tašką suvestos – tik LGBT ir genderizmo ideologijos sklaida. Nė vienos prigimtinių šeimų ir tėvų teises atstovaujančios rekomendacijos“, – teigia Lietuvos Šeimų sąjūdžio tarybos narys Algimantas Rusteika.
A. Rusteiką ir daugelį kitų Šeimų sąjūdžiui priklausančių tėvų siutina, kad vaikai neva bus mokomi apie masturbaciją ir homoseksualumą, kurių esą vaikams piršti nereikėtų. Tėvai pabijoję, kad tokie dalykai išties bus peršami jų vaikams, internete pradėjo platinti dokumentą, kurį pasirašę tėvai nusiųstų jį mokykloms, ir taip atsisakytų, jog jų vaikams tokios pamokos būtų dėstomos.
O žibalo į ugnį dar šliūkštelėjo vienoje laidoje pasisakęs advokatas Ignas Vėgėlė. Anot Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, įpykę tėvai veikiausiai supainiojo rekomendacinę literatūra su programa. Ministro atstovė sako, kad nei mokymosi apie tai, kaip pagaminta kontracepcija, nei skatinimo masturbuotis programoje nebus.
„Programoje informacijos nėra, o pateiktos rekomendacijos ir literatūra – kontekstinė informacija mokytojui, kad jis žinotų šiek tiek daugiau nei jis komunikuos vaikams pamokų metu“, – pabrėžia Švietimo, mokslo, ir sporto ministro patarėja Agnė Liucilė Andriuškevičienė.
Anot Vilniaus savivaldybės, 4 sostinės gimnazijos yra gavusios iš viso 5 prašymus nedėstyti vaikams gyvenimo įgūdžių. O gimnazijos, kurioje dėsto N. Kriaučiūnienė, vaikų tėvai, anot direktorės, dalykui jokių pretenzijų, bent jau kol kas, neturi.
„Mes turėjome lytiškumo programos mokymus. Ir tikrai tie mokymai buvo labai produktyvūs tada, kai buvo lytiškumo programa, kaip atskira programa“, – teigia Nemenčinės Gedimino gimnazijos direktorė Daiva Losinskienė.
Anot Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, pats mokytojas privalės spręsti kaip moksleiviams atskleisti dalyką, ką detalizuoti, kuo remtis, o kuo – ne.
„Programa yra kompromisinis variantas ir, tarkime, apie homoseksualumą yra kalbama įvairovės kontekste, kalbant apie tai, kad žmonės gali būti labai įvairūs – jie gali būt skirtingų rasių, religinių pažiūrų, pomėgių, seksualinės orientacijos“, – sako A. L. Andriuškevičienė.
Mokytoja N. Kriaučiūnienė teigia, kad prieš mokiniams dėstant kai kurią medžiagą, konsultuosis su jų tėvais ir mokykla.
„Kai kur yra tokia medžiaga, kurią siūloma rodyti 5–8 klasėse, ir yra vienas video įrašas. Būtų galima bendradarbiauti su tėvais ir klausti. Galbūt vis tik šito amžiaus grupei galima nerodyti, o vyresnei rodyti. Atsižvelgti į jų šeimos vertybes“, – sako N. Kriaučiūnienė.
Esą mokomoji medžiaga apie lytinius santykius, kontracepciją tokių dalykų neskatina, o kaip tik yra prevencinė ir įspėjanti. Tačiau, anot mokytojos, su tėvais kalbant tokiomis temomis pasitarti būtina.
„Peržiūrėjus vaizdo įrašą, kuris yra apie masturbacijos procesą, įvardinta tik tiek, kad tai normalu daryti amžiuje nuo 5 iki 8 klasės. Ir ne daugiau, ir neskatinama“, – tikina N. Kriaučiūnienė.
„Kiti klausimai gal ir geri, kaip elgtis per gaisrą, apie higieną “, – sako A. Rusteika.
„Principas „įleisk į vištidę lapę“. Koks yra mokslas šioje srityje, atsiverskite Pasaulio sveikatos organizacijos standartus lytiškumo, UNESCO gaires lytinio švietimo. Ir pamatysite – nuo 0 metų vos ne apie masturbacijas, kūnų tyrinėjimą“, – teigia A. Rusteika.
Skaičiuojama, kad gyvenimo įgūdžių pamokoms per metus reikės skirti apie 10 mln. eurų bei kiekvienais metais esą pamokų skaičius turėtų būti didinamas.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Kodėl privačiose mokyklose niekas net negirdėjo apie tokias pamokas ? Ten vaikai mokomi visai kitu dalyku : kultūros, etikos.
Tėveliai tokių pamokų privalo nebūti. O ne konsultuotis.