Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Kasdienėmis maldomis Marijai, Dievui ir visiems šventiesiems vilnietė Liudvika Ravoit tikisi nors kiek palengvinti savo nelengvą dalią. 81-erių moteriai sunkiai sekasi išgyventi iš 560 eurų pensijos.
„Negerai gyvenu, negerai. Per maža, reikia ant laidotuvių susirinkti“, – guodėsi Liudvika.
Moteris 40 metų sunkiai dirbo ir tikėjo, kad senatvėje nieko netrūks.
„Dirbau radijo komponentuose gamykloje, ant staklių, ant vyniojimo dirbau. Mazoliai raudoni, kraujas bėga, vis vien reikia dirbti“, – pasakojo senolė.
O dabar, kaip vaikystėje, tenka šviestis žvakėmis. Jų perka tik per akcijas.
„Kad šviesos mažiau, tai aš užsidegu žvakutę. Niekada nepagalvojau, kad reikės senatvėje elektrą taupyti“, – sakė Liudvika.
Didžiausią pensijos dalį suėda 2 kambarių buto išlaidos – ypač šildymas.
„Iš viso sumokėjau 300 eurų. Ir elektra, ir vanduo, ir kabelinė, ir kitos paslaugos“, – skaičiavo moteris.
Dar apie 100 eurų išeina vaistams. Trečia svarbi Liudvikos išlaidų eilutė skirta jos didžiausiai paguodai – dviem katinams. Vienam maisto reikia išskirtinio, kuris kylant kainoms pabrango.
„Valgo tik iš dėžutės, kur buvo 69 centai, dabar jau 99 centai. Į dieną suvalgo dvi dėžutes. Tai va, šitam atiduodu ir šitam, o sau – kas lieka“, – kalbėjo pensininkė.
O lieka apie 200 eurų. Pakilus kainoms Liudvika perka tik akcijines prekes, mėsa jos bute retai pakvimpa. Valdžia garsiai žadėjo, kad tokiems žmonėms kompensuos šildymo išlaidas. Nors prašymą ir užpildė dar pernai, pensininkė kompensacijos negauna.
„Vieną mėnesį negavau, antrą mėnesį negavau kompensacijos, trečią, ir ketvirtą. Dabar nežinau, ar duos man kada, ar neduos. Nervinuosi del kompensacijos, sveikata blogėja“, – skundėsi moteris.
Savivaldybės darbuotoja dar Liudviką pamokė – nemokėk už šildymą, lauk kompensacijos.
„Aš visą gyvenimą mokėjau sąžiningai, dirbau sąžiningai, ir nenoriu, kad man skola būtų. Nors nedavalgysiu, reikia sumokėti“, – sakė senjorė.
Tokių kaip Liudvika, kurių prašymai dėl kompensacijos vis dar neišnagrinėti, vien Vilniuje 25 tūkstančiai. Prašymus pagal įstatymą privaloma išnagrinėti per mėnesį, o kai kurie guli nejudinti penktą mėnesį.
Vilniaus savivaldybė teisinasi – vėluoja, nes prašymų daug ir dar stringa programa, kurioje prašymai pildomi. Kartais stringa valandai, o kartais ir dienai. Sudėjus visas valandas sistema pernai neveikė 64 darbo dienas – daugiau nei tris mėnesius. Šiemet strigo dvi savaites.
„Tai 14 darbo dienų, kai per vieną darbo dieną mes pajėgūs išnagrinėti apie 600 prašymų, priklausomai nuo to, kiek yra darbuotojų“, – aiškino Vilniaus savivaldybės Socialinių išmokų skyriaus vedėja Ieva Paberžienė.
Išgirdusi apie priekaištus dėl stringančios programos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pirmiausia kerta pačiai savivaldybei.
„Vilniaus mieste šiuo metu yra daugiausia vis dar laukiančių žmonių. Šiauliai, Panevėžys ir kitos savivaldybės išnagrinėjo beveik 90 procentų visų prašymų, nes čia yra ne tik sisteminis dalykas, bet ir žmogiškųjų resursų – tiek, kiek savivaldybės skiria papildomų žmonių rankų, kurios turi tuos prašymus apdoroti“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.