Pirštinę pavasarį vyksiančiuose Prezidento rinkimuose Gitanui Nausėdai mesti ketina kone dešimt varžovų. Tačiau pats šalies vadovas patvirtinti savo dalyvavimą delsia, esą tai padarys gruodžio viduryje.
„Taip, atsakomybę dėl šalies jaučiu, matau didelį susipriešinimą, matau konkurenciją be taisyklių. Ką gi, reikia dar daug padirbėti, kad Lietuvoje būtų daugiau tarpusavio supratimo, pagarbos“, – sako G. Nausėda.
O vienas pagrindinių Nausėdos konkurentų, teisininkas Ignas Vėgėlė kalba vis atviriau. Nors vis dar dedasi svarstantis, TV3 portalui nekukliai pareiškė esąs tikras net dėl pergalės.
„Aš asmeniškai partijos nekursiu, aš einu į prezidento rinkimus. Mano tikslas dabar yra prezidento rinkimai. Kai aš apsispręsiu. Jeigu apsisprendžiu – yra prezidento rinkimai ir taškas. Kas bus po prezidento rinkimų, jei pralaimėsiu – tokio klausimo dar net nekeliu, nes aš eidamas į prezidento rinkimus neketinu pralaimėt“, – laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ sakė I. Vėgėlė.
Nausėdos pažadai
Tiek I. Vėgėlė, tiek G. Nausėda taikosi į tą patį elektoratą. Įtampa tarp jų jau virpina orą – dar rudens pradžioje I. Vėgėlė pareiškė, kad prezidentas dirba išvien su konservatoriais, o G. Nausėda atkirto, kad I. Vėgėlė „savo rinkiminę kampaniją pradeda nuo melo“.
„Jisai siekia tiems rinkėjams, kurie remia Nausėdą, prisistatyti kaip tikrasis Nausėda. Tas tikrasis žmonių, paprastų žmonių, tikrosios paprastosios Lietuvos atstovas“, – teigia „Eltos“ vyriausiasis redaktorius Vytautas Bruveris.
Pasikeitė ir G. Nausėdos retorika. Pirmąkart į rinkimus ėjęs su vienytojo vėliava, pastaraisiais mėnesiais sugriežtino pasisakymus apie LGBT bendruomenę, pareiškė, kad jam nepriimtinas „žalios šviesos uždegimas niekinti šeimą“.
„Pretenduoja į tą visuomenės dalį, kurioje, deja, labai aiškiai paplitęs buitinis antisemitizmas, buitinis rasizmas, buitinė homofobija“, – sako V. Bruveris.
„Spinter tyrimų“ duomenimis, artimiausius varžovus – Ingridą Šimonytę ir Igną Vėgėlę – dabartinis prezidentas lenkia dvigubai. Nausėdą prezidentu rinktų 19 proc. apklaustųjų, kol I. Šimonytę – 10 proc., o I. Vėgėlę – 9 proc.
Politologas Bernaras Ivanovas mano, kad konkurencijos dabartiniam prezidentui – nėra.
„Absoliučiai nematau jokios konkurencijos Nausėdai, kadangi administracinis resursas labai daug duoda kandidatui, kuris užima pareigas. Aš nežinau, kas turėtų nutikti, kad ponui Nausėdai nepasisektų“, – sako B. Ivanovas.
Tarp kandidatų – ne tik žinomi politikai
Visgi Vytautas Bruveris mano, kad šansų iškopti į antrąjį turą turi ir premjerė I. Šimonytė.
„Turiu įtarimą, ypač po to, kai liberalios partijos iškėlė tokius kandidatus, kokius iškėlė, kad tam tikra dalis jų rinkėjų jau pirmame ture gali pasirinkti Ingridą Šimonytę. Jinai turi visai neblogus šansus apšokti tą patį Vėgėlę ir su Nausėda patekti į antrąjį turą“, – dėsto V. Bruveris.
Liberalų sąjūdis į prezidentus greičiausiai kels Seimo vadovę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Laisvės partijos kandidatu bus buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.
„Vis daugiau įdomių kandidatų, kurie vienas iš kito atiminės balsus ir bandys ruošti placdarmus vienai ar kitai liberalų grupei per Seimo rinkimus“, – sako B. Ivanovas.
Demokratai prezidentu mato buvusį NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoją Giedrimą Jeglinską. Valstiečiai kandidatu kelia Aurelijų Verygą. Laimę bandys ir Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška.
Apie prezidento posto siekį prabilo ir buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Valdas Tutkus. Pretendentu pasiskelbė ir už aferas teisiamas Celofanu save vadinantis Antanas Kandrotas.
Kokį tinkamiausią prezidentą mato Lietuvos žmonės, pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.