Naujažerio kaimo sodyboje Kaišiadorių rajone kraupus vaizdas – aptvare kruvinos vilkų puotos padariniai – sudraskyti danieliai.
„Už gerklės paimta, paspausta, kad žūtų ir ir po to ima iš užpakalio minkščiausią vietą ir ėda – baisus dalykas, gaila žvėries“, – sako medžiotojų draugijos pirmininkas Vilius Karpavičius.
Papjauti net 5 danieliai. Aplink aptvarą vilkų pėdsakų gausybė, vidun jie pateko greičiausiai išdraskę tvoros tinklą, o nebegyvi švelniakailiai guli skirtingose vietose.
„Vilkų pėdsakų čia yra. Danielius, kur bėgęs, ir vilkas bėgęs paskui ir ne vieną ratuką bėgioję“, – pasakoja V. Karpavičius.
Dar keli danieliai tiesiog dingo, pora jų grįžo kitądien – štai blaškosi bijodami prieiti artyn. Apžiūrėję atidžiau teritoriją gyventojai pašiurpo – vilkų gauja prasliūkino čia pro pat namo langus – smėlyje jų įminti pėdsakai:
„Galėjo iš miškelio ateiti, bet jei taip bėgioja ir nebijo, tai iš bet kur jis gali ateiti. Čia kiek? Net metro nėra – išvaikščiota prie pat.“
Savaitgalį čia buvo ilgai vakarojama, bet pilkiams tai nė motais, nutilus triukšmui patraukė lengvo grobio. Žąslių seniūnė sako, jog šeima sukrėsta. Čia auga ir du mažamečiai vaikai – jie taip pat pamatė siaubingą vaizdą, mat nieks nesitikėjo, kad vilkai danielius išžudys beveik o langais. Pilkiai čia puotavo dvi naktis iš eilės.
„Naktį iš sekmadienio į pirmadienį pamatė vilkus voljere, žmonės skleidė garsus, bandė juos bauginti, jie žiūrėjo ir nebijojo, žiūrėjo, kaip jie barškino puodais, rėkavo, šūkavo, ir jie nebijojo“, – teigia Žąslių seniūnė Gintarė Stankevičienė.
Kiti vilkus gąsdina petardomis. Kaišiadorių rajono žmonės siaubingai įbauginti – sutemus iš namų kojos nebekelia, mat vilkai sukiojasi dažno sodyboje. Gyventojai pasakoja naktį juos ir darže, ir net malkinėje regėję:
„Stovi akys tiktai žiba, tai nereikėjo man nei malkų, nei man nieko.“
„Pašvietėm į sodą, ir ten šeši – aštuoni, jie tiesiog stovėjo ir žiūrėjo į mus. Po poros dienų vėl sulaukėm svečių, bet mes jau buvom apsiginklavę, buvom petardų nusipirkę ir metėm į gaują.“
„Baisu, jūs supraskit, norėčiau vakare pas kaimynė nueiti, ten dažnai kai nueinu į klonį, sutinku šernus su šerniukais, o jei aš vilką sutikčiau, o ar čia garantija, kad tas vilkas nepuls žmogaus…“
Žmonės jau skaičiuoja ir pradingusius šuniukius. Spėja, kad juos naktimis iš kiemų nusineša pilkieji jų giminaičiai iš miško:
„Apskaičiavau apie dešimt šunų nunešta vilkų, aš medžiotojas, tai aš pažįstu pėdas ir viską, kiemuose, visur pilna čia jų… Sėdžiu, pamiškėj kaukia, net nejauku darosi…“
Aplinkos ministras prasitaria, kad jau galvojama, kaip žmonėms atlyginti ir už vilkų pražudytus šunis ar katinus. Nors tai esą būsią sudėtinga.
„Galvojama apie šunis ir kitus naminius gyvūnus, žmonės augina ir veislinius gyvūnus ir kurie kainuoja nemažai žmonėms, bet tai svarbu identifikuoti, ar tai vilko padariniai, kaip jis dingo, nes smulkiąją fauną vilkai nusineša ir nepalieka pėdsako“, – sako ministras Kęstutis Mažeika.
Seniūnė gūžčioja pečiais, kol kas žmonėms pataria tik saugotis. Medžiotojai sako, kad vilkų per daug, maisto jiems trūksta. O vilkų medžioklės kvotos išnaudotos dar sausio vidury – nušauti 122 pilkiai.
„Jeigu nėra maisto tai kiekvienas gyvūnas eis ieškoti maisto. Tai šiuo metu didelė problema, medžiotojai mes nikeo negalim padaryt. Seime sako riekia išimti probleminį vilką išimti, o kaip jų nustatyti tą probleminį vilką“, – pasakoja V. Karpavičius.
Siūlyta ir kvotą didinti iki pusantro šimto pilkių, tačiau pasak aplinkos ministro – šios minties atsisakyta, mat sumedžiojus daugiau- bus iškreipta saugomų vilkų populiacija.
„Optimalus skaičius, kad gyventų 200, 250 , iki 300 vilkų, kad tai atitiktų biologinės įvairovės reikalavimą, kad ta populiacija prie išnykimo ribos ir būtų gyvybinga“, – teigia K. Mažeika.
Aplinkos ministerijos turima oficialioji statistika, liudija, kad vilkų išpuolių jau trejus metus iš eilės tik daugėja. Štai 2017 į ūkius jie įsisuko 438 kartus ir pražudė 1422 gyvūnus, užpernai registruoti jau net 529 atvejai, o papjautų galvijų – 1709. Pernai papjautų gyvulių skaičiaus nėra, tačiau vien nuo gegužės mėnesio iki metų pabaigos – jau 490 išpuolių. Tiesa, tai tik oficialiai registruoti atvejai, kai skirta kompensacija. Tačiau manoma, kad reali pilkių padaryta žala yra kone triskart didesnė. Vieni tiesiog nesikreipia, kiti – neatitinka kriterijų dėl pražudytų gyvūnų kompensacijų.