Vienintelė Lietuvos pilietė, žinoma, užsikrėtusi koronavirusu dar bent savaitei liks Šiaulių ligoninėje. Savaitgalį 39-erių moteriai buvo atlikti du tyrimai. Abu jie teigiami. Nors pacientė jaučiasi gerai, ji ir pati pasiprašė dar kurį laiką praleisti gydymo įstaigoje. Taip pat jai bus skirta ir psichologo pagalba. Ligoninės direktorius Remigijus Mažeika tikina, kad virusas moters organizmo nepalieka dėl imuninės sistemos. Esą, jai sustiprėjus, infekcija pasitrauks. Jis taip pat priduria, kad šiuo metu daugiau izoliuotų pacientų ligoninėje nėra.
„Mes sutarėme su paciente, kad ji šią savaitę dar liks ligoninėje. Labai norėčiau pasidžiaugti paciente, kad ji yra labai atsakinga, suvokia savo atsakomybę prieš visuomenę, ne tik prieš save“, – sako Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.
Daugiau susirgimų šalyje neužfiksuota, mat iš viso Lietuvoje atlikti 281 tyrimai dėl koronaviruso – visi šie atsakymai neigiami. A. Veryga sako, kad minimalų nustatytų susirgimų skaičių lemia ir ankstyvas Lietuvos pasiruošimas.
Visgi, jis turi priekaištų karantino nesilaikantiems tautiečiams. Jis, esą, gavo žinučių, kad Italijoje viešėję asmenys, kurie dvi savaites buvo įpareigoti neišeiti iš namų, buvo pastebėti viešų susibūrimų vietose.
Tad ministras prabilo apie galimas sankcijas – nedarbingumo išmokų anuliavimą ar net areštą ir baudas. Tiesa, kaip vertinti netinkamą elgesį ir taikyti infekcijų kontrolės įstatymą, bus konsultuojamasi su teisininkais. Beje, pirmą sykį spaudos konferencija apie koronavirusą buvo verčiama ir į gestų kalba.
„Dėl to, kad jiems negrąžina pinigų, jie vis tiek eina į spektaklį, o paskui susitikę rūbinėje tie žmones dalinasi patirtimi, kad grįžo iš Italijos, pasiėmė biuletenį ir dabar gali dvi savaites pailsėti ir nueiti į teatrą. Tariamės dabar su teisininkais, kaip sugriežtinti tvarką“, – pasakoja ministras Aurelijus Veryga.
Nors tautiečiai raginami vengti viešų renginių, panašu, kad tokie patarimai pasiekia ne visus. Štai savaitgalį sėkmingai šurmuliavo Kaziuko mugė. Šventės organizatoriai tikina, kad joje susirinko, kiek mažiau žmonių nei pernai, tačiau kadruose matyti, kad Gedimino prospekte ištisos minios virusų nesisaugančių žmonių.
O vakarais jaunimas ir toliau renkasi baruose, naktiniuose klubuose, vyksta ir sporto varžybos, nenutraukiamos ir pamaldos. Tiesa, kunigai bažnyčiose parapijiečiams teikia informaciją apie higieną ir viruso pavojus. Dvasininkai laukia informacijos ir iš Vatikano, mat Italijoje šiuo metu jau daug kur mišios nėra aukojamos.
Gatvėje kalbinti vilniečiai sako, kad koronavirusas jų įpročių per daug nepakeitė, tačiau ar eiti į vieną ar kitą renginį visgi pasvarsto.
„Stengiuosi mažiau į renginius vaikščioti. Tarkim, į Kovo 11-osios renginius vaikščiodavau, tad šįkart neisiu. Daugiau panikos nejaučiu jokios.“
„Kol kas viską taip pat darau, bet gal tiesiog nepasitaikė tokių įvykių. Stengiuosi rankas dažniau plauti ir mažiau sveikintis.“
„Nelabai kreipiu dėmesio, bet stengiuosi nevaikščioti ten, kur daug žmonių.“
„Visur vaikštau, va, į parduotuvę. Aš pensininkas, tai į renginius nevaikštau.“
Daugelis į renginius einančių žmonių save ramina, kad sergantį žmogų esą atpažintų iš tolo, o greičiausiai blogai besijaučiantis iš namų ir nekištų nosies. Tačiau, kaip ir susirgusios šiaulietės atveju, ji ir šiuo metu jaučiasi gerai. Tiesa, ligoninės direktorius Remigijus Mažeika patikina, kad virusas save išduoda – pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomais.
„Gali būti įvairūs variantai, bet vis tiek ligos simptomai turėtų būti. Lietuvoje yra taip, kad grįžome iš tos zonos ir turime įtarimų, kad yra kažkokie virusinės infekcijos reiškiniai, tai tyrimai atliekami visiems pacientams. Tai tikėtis, kad yra tokių, kurie neatvyko, aš labai abejoju, visuomenė labai budri“, – teigia Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.
Susirgusiųjų koronavirusu nuolat daugėja ne tik didžiausiu infekcijos židiniu virtusioje Italijoje, bet ir Vokietijoje, Prancūzijoje, kur užsikrėtusių žmonių skaičius perkopė tūkstantį.
Apie naujus atvejus praneša ir lenkai, latviai.
Visgi, ministras A. Veryga nemano, kad oro uostuose ar pasienyje derėtų stabdyti kiekvieną ir imti kraujo mėginius. Esą neužtektu laboratorijose esančių regentų. O ir neigiami atsakymai galėtų sukelti nepagrįstą ramybės jausmą ir žmogus neva nebesisaugotų, nesiizoliuotų.
„Šalių skaičius plečiasi, tai teoriškai gali iškilti poreikis visus, kas nusileidžia Lietuvoje ar kerta sieną pradėti tuos mėginius imti. Bet mes tiesiog tiek žmonių techniškai negalime ištirti. Užlaušime laboratoriją ir negalėsime ištirti tų, kuriems tikrai reikia tuos mėginius padaryti“, – kalbėjo A. Veryga.
Šiuo metu visuomenės sveikatos centro specialistai bendrauja su daugiau nei 3000 žmonių, pastaruoju metu besilankiusių greta ligos židinių esančiuose šalyse ar regionuose.