• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Kraujobusai“ – tokia naujovė išvažiavo į Lietuvos gatves. Tam, kad kraujo donorams nereikėtų šalti lauko palapinėse ar važiuoti tolimus atstumus iki Kraujo centrų padalinių, įstaiga nusipirko du specialius autobusus. Jie važinės po visą Lietuvą ir yra pritaikyti būtent imti donorų kraują.

„Kraujobusai“ – tokia naujovė išvažiavo į Lietuvos gatves. Tam, kad kraujo donorams nereikėtų šalti lauko palapinėse ar važiuoti tolimus atstumus iki Kraujo centrų padalinių, įstaiga nusipirko du specialius autobusus. Jie važinės po visą Lietuvą ir yra pritaikyti būtent imti donorų kraują.

REKLAMA

Pirmąjį „kraujobusą“ išbandė sostinės gyventojai. Kai kurie gerą darbą nusprendė padaryti tiesiog eidami pro šalį.

Kėdė – tarsi įprastame Kraujo centro padalinyje, tačiau ten – autobusas. Erdvės nedaug, bet yra viskas, ko reikia, kad neatlygintini kraujo donorai vos per keliolika minučių galėtų paaukoti kraujo tiems, kuriems jo stygius ligoninėse per operacijas tiesiog kainuotų gyvybę. Viena pirmųjų naujovę išbando kitos įstaigos – transplantacijos biuro –  direktorė.

„Labai smagu kolegas palaikyti ir gražiu principu pačiai dovanoti kraujo ir pakviesti visus kitus žmones tai daryti. Šiaip kraujo donorė esu apie 20 metų“, – teigia transplantacijos biuro direktorė Audronė Būziuvienė.

REKLAMA
REKLAMA

Šaulys Mindaugas – jau garbės donoras, aukojęs kraujo daugybę kartų. Jis atskleidžia, kuo autobusas pranašesnis už neretai lauke įsikuriančias kraujo davimo vietas: „Patogu, gražu, šilta žiemą, šalta vasarą. Tikiuosi, taip ir bus.“

REKLAMA

Kaip aiškina Kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas, ne visi tautiečiai turi galimybę atvykti į centro padalinius, odu autobusai važinės po visą Lietuvą.

„Šie autobusai padės mums pasiekti žmones dar geriau nei galėjome iki šiol. Dirbdavome tokiose palapinėse, o nukritus temperatūrai iki 17 laipsnių ir donorui per šalta, ir hemoglobinometrai nelabai nori veikti“, – tvirtina kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Autobusuose yra po tris kraujo davimo vietas, šeši darbuotojai viename „kraujobuse“ per dieną galės aptarnauti 60 donorų. Tvarkaraštis, kur važiuos autobusai, bus skelbiamas iš anksto.

„Kraujodonoryste.lt – visos mūsų išvykos, ir autobusų, ir palapinių, ir į įstaigas, skelbiamos ten“, – informuoja kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas.

Tikisi pritraukti donorystei

Du „kraujobusai“ kainavo 700 tūkst. eurų – dalį skyrė Nacionalinis kraujo centras, dalį – Sveikatos apsaugos ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prisipažinsiu, asmeniškai įsivaizdavau truputėlį mažesnius, bet, kadangi buvo sutarta, kad jie bus šiuolaikiniai, turės visą reikalingą įrangą, esam patikinti, kad jie labai mobilūs, patogūs ir, svarbiausia, saugūs“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Visur spėjam, pralendam, užtenka tos vietos. Svarbiausia, kad daug patogiau pacientui dėl oro sąlygų“, – sako kraujo centro darbuotoja Eivina.

REKLAMA

„Labai tikiuosi, kad bus patraukliau žmonėms, nereikės važiuoti į konkrečią vietą, net ir tiems, kurie norėtų donuoti, bet laiko neturi nuvažiuoti“, – teigia Seimo narė Jurgita Sejonienė.

Dažniausiai kraujo atsargos išsenka vasarą ir iškart po Naujųjų. 

„Tendencija yra labai gera, po kovido atsigavom ir turėsim rekordinius metus, šiais metais surinksim 70 tūkst. donacijų, ką rodo dabartinė kreivė“, – pasakoja kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas.

Kunigo pašventinti „kraujobusai“ pirmiausia išriedės po šalies didmiesčius. Jei naujovė pasiteisins, Kraujo centras ketina įsigyti ir trečią tokį autobusą.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Buvo kazkada laida kur atitenka musų kraujas
Vokiečiams ir kitoms turtingoms šalims už pinigus
Išėjo net tokie brangus autobusai
O mūsų ligoninėse mūsų pacientams skiestas
Ar jei reikia operacijos prašo šeimos nariu
Kiek kainavo vienas autobusas? Iš kur tiek pinigų? Kiek kraujo reikėjo parduoti užsieniui ar iš SAM gauti?
Ar niekam tokiu klausimų nekyla?
Skaičiau kad Vokietijoje tik 30 proc paimto yra realiai reikalinga ligoniams. 70 proc kraujo yra vadinama baltoji nafta ( labai brangi ) ir nueina vaistų gamybai
Ar jums nekeista kad šitiek daug paimama kraujo o jo vis trūksta ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų