Pirmąjį Jungtinių Arabų Emyratų Marso tyrimų zondą į kosmosą raketa kelia iš Japonijos, Tanegašimoje esančios raketų paleidimo aikštelės. Raketoje esantis „Vilties zondas“ į dangų veržliai kyla 7 val. ryto Japonijos laiku, tai yra 1 val. nakties mūsų laiku.
Jungtiniai Arabų Emyratai kosminiuose tyrimuose dar visai žali – apie misijos į Marsą planus jie paskelbė 2014 m. ir tik 2017 m. pradėjo Nacionalinę kosmoso programą siekdami užsiauginti vietinių ekspertų. Šiai misijai ruoštasi kartu su amerikiečiais ir Japonais. Ir pirmas JAE Marso „blynas“ panašu neprisvilo – raketa sėkmingai pakilo.
„Jungtiniai Arabų Emyratai įstojo į klubą. Mes dar daug išmoksime, daug dirbsime ir tobulinsime savo kosmoso tyrimų programą“, – sako JAE kosmoso agentūros vadovas Dr. Mohammed Alahbabi.
Praėjus maždaug valandai po kilimo pranešta, kad arabiškas erdvėlaivis sėkmingai išskleidė savo saulės energijos baterijas ir užmezgė radijo ryšį su žeme.
„Jame yra automatinės programos, kurioms įsijungus išsiskleidžia saulės baterijos, o tuomet jis siunčia signalus į Žemę. Galime keistis duomenimis. Tai labai svarbu, nes taip galėsime valdyti erdvėlaivio kelionę į Marsą“, – pasakoja misijų operacijų vadovas Zakareyya Hussain Al Shamsi.
JAE Marso misija kainavo apie 170 mln. €. Marso zondu planuojama pirmą kartą išsiaiškinti raudonosios planetos kasdienius ir sezoninius atmosferos pokyčius. JAE jau planuoja 2117 m. apgyvendinti Marsą žmonėmis.
Tiesa iki Marso dar toli. Kelionė į jį truks 7 mėn., kurių metu skriedamas net 121 tūkst. km/h greičiu zondas įveiks 494 mln. km.