Baltarusių aktyvistė Olga Karač sušaukė spaudos konferenciją ir pademonstravo 13 metų senumo nuotrauką, kurioje Dalia Grybauskaitė spaudžia ranką Putinui. Ši nuotrauka daryta dar gerokai prieš Euromaidaną ir, kai diskusijos bei viltys dėl bendradarbiavimo su Rusija dar atrodė realios. VSD pripažinus, kad O. Karač kelia grėsmę nacionaliniam saugumui dėl ryšių su Rusijos žvalgybos agentais bei nuolatiniais susitikimais su režimo pareigūnais, ji nuotrauką naudojo kaip argumentą gynybai.
„Kartais, kai spaudžiame kažkam rankas, mes negalime būti už juos atsakingi. Dalia Grybauskaitė atsakinga už Rusijos agresiją? – Ne“, – kalbėjo organizacijos „Mūsų namai“ vadovė O. Karač.
Detalių dėl O. Karač bendradarbiavimo su Rusija VSD neskelbia. Pati O. Karač sako, kad tai neva nekalti susitikimai ir konferencijos Rusijoje, kur bendravo bei rankas spaudė daugybei žmonių. Ir esą apie tai, kad kažkas galėtų tarnauti režimui, žinoti neprivalėjo.
„Tai yra įmanoma, kaip ir KGB agentą sutikti. Kiekvieną dieną sutinku 15–30 žmonių, ir negaliu garantuoti, ar kažkas siunčia informaciją į KGB, ar kitur“, – tikino O. Karač.
Nors detalių neatskleidžia, VSD žiniasklaidai mini, kad tai nėra tos priežastys, kurias O. Karač išsako viešai. O kitos baltarusių solidarumo fondo organizacijos vadovas sako, kad tokias manipuliacijas Karač naudoja ne pirmą kartą.
„Tai viena iš strategijų, kurią ji naudojo ne kartą. Kai neįmanoma sužinoti detalių, Olga pareiškia nevaržomai ir šį kartą elgiasi taip pat. VSD apribota teisės, Olga neapribota niekuo“, – įsitikinęs „Bysol“ vadovas Andrey Stryzhak.
Pasirodo, O. Karač gimtojoje Baltarusioje prieštaringai vertina daugelis opozicinių jėgų ir žurnalistų. Mat ji yra įsivėlusi ne į vieną skandalą, per kurį nukentėjo prieš režimą kovojantys tautiečiai.
„Jurijus Zemkovičius 2021 m. išskrido tartis į Maskvą, su Olgos Karač užtarimu ir saugumo garantija. Ir jau balandžio 11 d. Maskvoje buvo sulaikytas literatūros žinovas Aleksandras Feduta ir Jurijus Zemkovičius. Juos apkaltino sąmokslu esą šie norėjo užgrobti valstybės valdžią. Kodėl į šį susitikimą neatvažiavo pati Karač – paslaptis“, – skelbta Baltarusijos žinių reportaže.
Taip pat, O. Karač priklauso pacifistinėms organizacijoms, kurios neva kovoja prieš karą ir tuo pačiu prieš bet kokią pagalbą ginklais Ukrainai. Ji sako, kad visų pirma siekia padėti baltarusiams netarnauti armijoje. Na, ir neva sustabdyti Putino ginklus, bet ir Ukrainai jų netiekti.
„Aš manau, kad pirmiausia mes turime sustabdyti Putino ginklus. Jei Putinas neturi ginklų, kaip jis tęs karą“, – sakė O. Karač.
Moteris piktinasi VSD kaltinimais, o Migracijos departamento sprendimą nesuteikti jai prieglobsčio – skųs. Kol aktyvistės bylą nagrinės teismas, ji turės prieglobsčio prašytojos statusą, kuris leidžia likti Lietuvoje.
„Jei aš siunčiu kažkokią informaciją Rusijos ar Baltarusios žvalgybai, be problemų, tai reiškia, kad aš tokia pat, kaip šie žmonės, ir reiškia, man nėra jokios grėsmės būti Baltarusijoje. Prašau, deportuokit mane į Baltarusiją, dabar, nedelsiant. Aš pasiruošusi mirti, kad sustabdyčiau deportaciją“, – provokuojančiai kalbėjo O. Karač, pripažinta kelianti grėsmę nacionaliniam saugumui.
Anot politiką tyrinėjančio filosofo Gintauto Mažeikio, tokie O. Karač pareiškimai gali būti manipuliacija.
„Gali būti, kad visa tai yra tik Rusijos ar Baltarusijos saugumo žaidimas“, – sakė G. Mažeikis.
Mat, jei Lietuva deportuotų O. Karač, ir Aleksandro Lukašenkos režimas su ja bandytų susidoroti, kiltų didžiulis tarptautinis skandalas.
„Šiuo metu, ko gero, negalėtų taip pasielgti, nes tai grėstų milžinišku skandalu. Vadinasi VSD turi turėti daugiau argumentų“, – kalbėjo filosofas.
Anot Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno, net jei O. Karač išties kovoja prieš A. Lukašenką, dar nereiškia, kad negali dirbti Vladimirui Putinui.
„Kova prieš Lukašenką tai nereiškia, kad būtinai kovosi prieš Putiną, tu gali dirbti Putiniui kovodamas prieš Lukašenką“, – teigė L. Kasčiūnas.
Leidimus gyventi Lietuvoje O. Karač gauna nuo 2014 metų, tačiau kurį laiką važinėjo tarp Lietuvos ir Baltarusijos. Nuo 2020 m. ji gyvena Lietuvoje, o pernai pasiprašė prieglobsčio. O. Karač buvo pelniusi daugelio šalies politikų pasitikėjimą, ne kartą dalyvavo parlamentinėse šventėse, kur kalbėjo nuo tribūnos, bei spaudė rankas žinomiems šalies politikams.
Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.