• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Už mokesčių mokėtojų pinigus Londone su žmonomis „Operos Fantomą“ žiūrėję Gitanas Nausėda ir ambasadorius Eitvydas Bajarūnas supainiojo interesus. Tokią išvadą skelbia Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Pasak jos, prezidentas pasinaudojo savo statusu, nes ambasadai iš anksto išreiškė norą vizito metu Londone pasikultūrinti.

Už mokesčių mokėtojų pinigus Londone su žmonomis „Operos Fantomą“ žiūrėję Gitanas Nausėda ir ambasadorius Eitvydas Bajarūnas supainiojo interesus. Tokią išvadą skelbia Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Pasak jos, prezidentas pasinaudojo savo statusu, nes ambasadai iš anksto išreiškė norą vizito metu Londone pasikultūrinti.

REKLAMA

O tada – ir priėmė neteisėtą dovaną – brangiausius bilietus į spektaklį. Jei prezidentui jokios nuobaudos negresia, po galimo mobingo į Lietuvą ministerijos jau atšauktam ambasadoriui Bajarūnui tai reiškia dar daugiau nemalonumų – vienus metus jis negalės būti skatinamas ar renkamas į lygiavertes ar aukštesnes pareigas.

Melodrama apie Paryžiaus operos teatre klaidžiojantį kaukėtą muzikos genijų – „Operos Fantomą“ – kurią pernai pavasarį Londone stebėjo Gitanas Nausėda su žmona Diana bei ambasadorius Eitvydas Bajarūnas su sutuoktine režisiere Giedre Žickyte, dramos atseikėjo ir jiems patiems. 

REKLAMA
REKLAMA

Po konservatoriaus Mato Maldeikio kreipimosi, tyrimo ėmėsi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, mat paaiškėjo, kad maždaug 1600 eurų už brangiausius bilietus iš pradžių sumokėjo ambasada ir tik vėliau Bajarūnas pinigus grąžino. Prezidentas gegužės pradžioje į Londoną skrido dalyvauti naujojo valdovo Čarlzo III-iojo karūnavimo iškilmėse. Tačiau prieš tai nedviprasmiškai išreiškė pageidavimą.

REKLAMA

„Balandžio 25 d. Prezidentūra kreipėsi į ambasadą su prašymu, cituoju: „Vakare būtų gerai koks nors kultūrinis elementas Prezidentui ir Poniai“, – sako VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas.

Ambasada pateikė keletą renginių variantų. Nausėdos pasirinko „Operos Fantomą“.

Patį Bajarūną Užsienio reikalų ministerija vėliau atšaukė konsultacijoms į Lietuvą, tik dėl kitų priežasčių – po darbuotojų kaltinimų mobingu. Komisijos posėdyje jis pasirodo tik nuotoliu. Bajarūnas aiškina manęs, kad spektaklis pasitarnaus Prezidentui ir kaip galimybė pabendrauti su kitais užsienio politikais.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo tikimasi, kad šios dienos vakare Lietuvos vadovas kultūros renginyje neformaliai susitiks su kitų užsienio valstybių vadovais“, – teigia ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Eitvydas Bajarūnas.

Ambasadai pinigus grąžino po 4 mėnesių

Tik viena problema – jokių kitų užsienio vadovų miuziklas apie Fantomą tą vakarą nesudomino. 1600 eurų Bajarūnas jau buvo sumokėjęs ambasados pinigais. O persigalvojo ir ambasadai pinigus grąžino tik po keturių mėnesių – netrukus po to, kai sulaukė klausimų iš Užsienio reikalų ministerijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nusprendžiau laikyti renginį privačiu dėl to, kad jame nedalyvavo kiti užsienio vadovai. Visą pinigų sumą, sumokėtą už ambasados pinigus, ambasadai pervedžiau rugsėjo 13 d. bankiniu pervedimu“, – tvirtina ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Eitvydas Bajarūnas.

Bajarūnas tikina, kad 1600 eurų sumokėjo už aštuonis asmenis, nes kartu buvo ir du Nausėdos apsaugininkai iš Lietuvos ir du – iš Jungtinės Karalystės.

REKLAMA

„Ambasadorius pagal įvairius teisės aktus turi užtikrinti, kad valstybės lėšos nebūtų naudojamos asmeniniams tikslams ir neturi leisti naudotis tomis lėšomis kitiems asmenims“, – teigia VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas.

Taigi, komisijos verdiktas nepalankus abiem „Fantomo“ žiūrovams.

„Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda ir ambasadorius Eitvydas Bajarūnas pažeidė viešųjų ir privačių interesų įstatymo nuostatas“, – tvirtina VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas.

REKLAMA

Komisijos manymu, Prezidentas nusižengė dėl dviejų punktų.

„Pasinaudojo tarnybinėmis pareigomis ir tarnybiniu statusu asmeninei naudai gauti, o antrasis – dėl to, kad priėmė neteisėtą dovaną, kurią priimti draudžia įstatymo reikalavimai“, – sako VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas.

Prezidentūra: Nausėda nenusižengė

Šitaip Nausėda komentavo ryte, dar prieš komisijos verdiktą, o po jo Prezidentūra irgi pareiškė, kad Nausėda niekuo nenusižengė, nes esą spektaklį žiūrėjo ne kaip privatus asmuo, o šalies vadovas: „O kaip jie galėjo būti supainioti? Ar aš kažką dariau? Ar aš dabar turėčiau kiekviename renginyje, prieš eidamas klausti, kas kviečia, iš kokių šaltinių ir paduoti visą klausimų sąrašą ir tik tada nuspręsti? Žinot, neturiu tiek laiko ir kartais esu kviečiamas spontaniškai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prezidentūra atsiuntė laišką, kuriame pasakė, kad „neprieštarautų nueiti“ – formuluotė tokia. Tai yra automatinis spaudimas diplomatijos vadovui Jungtinėje Karalystėje ir mes suprantame, kad jis yra skiriamas Prezidento ir jo karjera labai priklauso nuo Prezidento“, – teigia konservatorius Matas Maldeikis.

Visgi šie pažeidimai Prezidentui jokios nuobaudos neužtraukia. O Bajarūnui, kurį Nausėda užstoja, o užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis atšaukė konsultacijoms į Vilnių, pasekmių tai gali turėti. Už šiuos pažeidimus ambasadorius vienus metus negali būti skatinamas, skiriamas ar renkamas į lygiavertes ar aukštesnes pareigas. 

Ką tai reikš Bajarūnui, kuris ir šiaip atšauktas konsultacijoms, tačiau ambasadoriaus algą tebegauna, Užsienio reikalų ministerija žada paaiškinti artimiausiu metu. Pats Bajarūnas sprendimą svarsto skųsti.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų