Rytą darbe Lietuvos pašto administratorė pradeda įjungdama eterinių aliejų garintuvą.
„Tiesiog papildom tuo eteriniu aliejumi, kad jis būtų tiesiog kvapnesnis, ir labai, labai visiems darbuotojams patinka, ir netgi ateina pastovi, pakvėpuoja“, – sako pašto administratorė Vaida Razmienė.
Ir taip kiekvieną darbo dieną. Moteris sako, smagus kvapas ir darbingumą padidina, o svarbiausia, pastebėjo, kad taip garindama eterinius aliejus ji esą atsikratė peršalimo ligų. Mat ne tik aliejų garina, bet ir tepa juo kūną.
„Ir darbe, ir namuose. Išleidžiu vaiką į darželį, ištepu krūtinėlę, nosytę, ir taip keliaujam. Pastebėjau, kad, tarkim, kutinėja nosį, išėjus, pavyzdžiui, iš prekybos centro, pasitepus tuo aliejumi, tarkim, arbatmedžiu, iš karto dingsta niežuliukas, man tikrai pasiteisino“, – pasakoja V. Razmienė.
Ir nors Vaida sako, taip garindama aliejus nusikratė ligų, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai kraipo galvą. Jų nuomone, tai mitas. Ir dažnas eterinių aliejų garinimas gali labiau pakenkti nei padėti.
Produktų vertinimo skyriaus patarėja Regina Burbienė sako, kad aliejai yra daugiakomponenčiai cheminiai natūralios kilmės medžiagų mišiniai, todėl rinkdamiesi juos turime būti labai atsargūs. Mat kvapą aliejams suteikia mūsų organizmui nedėkingos medžiagos, aromatiniai jų junginiai. Dalis jų, pasak žinovų, turi įvairių radikalų – terpenų, terpineolių, ketono ir kitų medžiagų. O tai reiškia, kad labai lengvai esą galime pasigauti alergiją. Arba dar blogiau, vėžį.
„Iš jų dažnai tirpikliai panaudojami ir susidaro kitos, šalutinės medžiagos. Kontaktuodami su mūsų aplinkoje esančiu ozonu, jo tam tikra koncentracija, nors ir nedidelė, bet yra ir natūrali, jie sudaro kitus šalutinius produktus. Ir tokią pavojingą medžiagą, kaip formaldehidas. Taip praturtinam savo aplinkos orą kenksminga medžiaga, kuri gali sukelti ne tik alergiją, bet ir vėžį“, – teigia centro atstovė Regina Burbienė.
Tad kasdien specialiste pataria aliejų negarinti. Sau nuotaiką esą galime pakelti ir kitais būdais:
„Pasiimkime kažkokią sudžiovintą čiobrelio šakelę. Įmeskime į židinį, ji paskleis kvapą, natūralų, be jokių sintetinių priedų. Jeigu norime citrusinio kvapo, na nulupkime citriną, ar apelsiną, ir padėkime kažkur, ir ji paskleis mums kvapą. Ar imbiero žievelę. Bet jeigu imti eterinius koncentruotus aliejus, kurių net etiketėje parašyta – toksiškai kvėpūs, toks perspėjimas. Ir tikrai apie pavojų įspėjamoji signalinė frazė yra, pavojaus simbolis yra, na tikrai reikėtų nepiktnaudžiauti.“
Ir ne tik aliejai, kaip sako specialistai, kenksmingi gali būti ir kvepalai, namų kvapai, ir aišku kvepianti buitinė chemija. Aromaterapijos verslo vystytoja iš dalies su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste linkusi sutikti. Esą, išties, jeigu rinksimės netinkamus aliejus, galime sau negrįžtamai pakenkti. Net jeigu ir perkame natūralius, šimtaprocentinius produktus.
„Tai yra pirmiausiai iš gamtos dalykas, antra, kaip jis yra auginamas. Kokia dirva po tais augalėliais praeina. Gali būti, kad distiliavimo metu… augalas savyje, kaip sakau, turi visko. Ir gerų ir gydomųjų molekulių, ir negerų, kažkokių veikliųjų medžiagų. Distiliavimo metu, tu gali pasiimti ir gero, gydomojo ar saugaus, ir tada cheminis mišinys, vadinkim, jis pasidaro toks. Kad natūralu, tai šimtas procentu, bet klausimas, ar saugu“, – kalbėjo aromaterapijos verslo vystytoja Jolanta Puzienė.
Tačiau, pasitarę su gydytojais ir atradę tikrai sau tinkamus, kokybiškus aliejus galime gauti naudos. Jeigu jis kokybiškas, veikia ne tik fizinį kūną, veikia ir emocijas.
„Jeigu yra kokybiškas eterinis aliejus, jis atitinka „Foods supplement" maisto papildą, juos, jeigu skauda gerklę, galima net ir vartoti į vidų. Bet tik tokius, kurie turi tam tikrą kategoriją. Bet tikrai apsaugok… ne, ne visus“, – sako J. Puzienė.
Bet čia pat specialistė įspėja – ar teptis, ar kvėpuoti, ar vartoti į vidų – visais atvejais geriausia tartis su gydytojais. Patiems savigyda geriau neužsiimti.