Visgi politologai tikina, kad aukštus reitingus lemia ne kairiųjų nuopelnai, o tai, kad žmonės vis labiau nepasitiki konservatoriais. Socdemai esą naudojasi proga, kad patys valstybės vairo nesukioja, ir plaukia pasroviui link Seimo rinkimų, kurie gali kvepėti pergale.
Per tarybos posėdį Vilniuje socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė apdovanojo merų postus laimėjusius partiečius. O tokių – net 17. Daugiausia merų postų ir vietų tarybose iškovoję kairieji tapo savivaldos rinkimų nugalėtojais. Kol kas Fortūna jiems šypsosi ir toliau – „Vilmorus“ duomenimis, ir anksčiau lyderiavusi, per mėnesį Socialdemokratų partija reitingą užsiaugino dar trimis procentais. Artimiausius varžovus konservatorius kairieji lenkia kone dvigubai. Pirmininkė partijos sėkmę paaiškina vaizdingai.
„Valdžia dabartinė vadovaujasi tuo, kad valdžia – kaip tos žirafos, jos didelės ir joms geriau matyti iš viršaus. Todėl ir rezultatų nėra“, – tvirtino V. Blinkevičiūtė.
Politologai atkreipia dėmesį, kad socdemams išties sekasi todėl, kad nesiseka konservatoriams. Antrą kadenciją ant atsarginių suolo sėdintys kairieji ne itin pastebimi, o kai prabyla, kritikuoja valdančiuosius, todėl rinkėjai vėl į juos atsigręžia.
„Mūsų tylieji socdemai. Tyla – gera byla. Mažiau kalbi, mažiau susimauni kalbėdamas, o politikoje nedalyvauji apskritai“, – kalba politologas Bernaras Ivanovas.
„Vis tiek smagu, kad yra pasitikėjimas, tai žmogiška, nors rinkimai parodo realią padėtį. Paskui važiuoju čia į posėdį ir galvoju – o Dieve, o jeigu čia balandžio pirmosios pokštas? Tokia mintis mane užvaldė, negi čia pokštas. Bet aš tikiuosi, kad ne“, – sakė V. Blinkevičiūtė.
Augo ir prielankumas pačiai Blinkevičiūtei – per mėnesį kone 8-iais procentais. Europarlamentarė išsiveržė į antrąją palankiausiai vertinamų politikų vietą po prezidento Gitano Nausėdos.
„Blinkevičiūtė – tokia naujoji Grybauskaitė. Atvažiuoja iš Briuselio, kažką pasako ir išvažiuoja. Paskui vėl atvažiuoja, vėl kažką pasako, vėl išvažiuoja“, – tvirtino B. Ivanovas.
Iki Seimo rinkimų liko pusantrų metų. Pasak politologo Bernaro Ivanovo, jei konservatoriai ir toliau nekeis elgsenos, socdemai po ilgos pertraukos turės galimybę perimti valdžią. O konservatorių reitingas krinta nežymiai, bet nuosekliai.
„Per metus – dalys procento kiekvieną mėnesį. Per metus tai yra tendencija, tai nėra statistinis svyravimas“, – tikino sociologas Vladas Gaidys.
Pasak politologo Bernaro Ivanovo, dešinieji nesimoko iš savo klaidų.
„Ambicijos, kai jokiu būdu negalima atsistatydinti, pripažinti klaidos. Tai rinkėją smarkiai erzina. Jie linkę, net ir nepritardami socialdemokratų ideologijai ar Paluckui, bet jie dar labiau nepritaria tiems, kurie dabar daugumoj“, – aiškino B. Ivanovas.
Liberalų sąjūdžio populiarumas po gan sėkmingų savivaldos rinkimų nežymiai ūgtelėjo, o Laisvės partijos reitingas toliau smunka ir tesiekia 2,5 procento. Tai lėmė ir skandalas, kai „Lietuvos geležinkeliuose“ buvo įdarbinta Aušrinės Armonaitės draugė ir jau pasitraukusio energetikos ir inovacijų viceministro Vinco Jurgučio žmona Agnė Belickaitė.
Užtat net dešimčia procentų į viršų šovė dėl verslo Rusijoje smarkiai kritikuoto, tačiau Kauno miesto mero rinkimus be vargo laimėjusio Visvaldo Matijošaičio populiarumas. Jį palankiai vertina trečdalis apklaustųjų.
„Matijošaičio pozicija kai kuriais klausimais nerūpi rinkėjui, jie nemato ryšio tarp to, kaip reikia tvarkyti miestą ir tarp to, ką Matijošaitis galvoja apie vieną ar kitą dalyką“, – sakė B. Ivanovas.
Aštuoniais procentais per mėnesį, iki 64-ių procentų, padaugėjo ir teigiamai vertinančiųjų šalies vadovą Gitaną Nausėdą. Tai aukščiausias jo reitingas nuo koronaviruso pandemijos.
„Bet nesakyčiau, kad labai stropiu darbu užsidirbo. Tiesiog tas ankstesnis laikas buvo nesėkmingas, kovido laikotarpis, mažai buvo važinėjama į kitas šalis“, – teigė V. Gaidys.
Nepalankiausiai tautiečiai vertina Laisvės partijos pirmininkę Aušrinę Armonaitę ir dalį kitų ministrų – Dainių Kreivį, Kęstutį Navicką, Marių Skuodį. Taip pat – Lenkų rinkimų akcijos lyderį Waldemarą Tomaszewskį.