„Krenta, krenta. Vanduo žiauriai krenta“, – Jurgis, iš Alytaus rajono Žiūronių kaimo, baiminasi, kad tuoj nebeturės, iš kur pasisemti vandens net maistui gaminti.
Šulinys vyro kieme – sparčiai senka: „Būna žiemą sniego, sniegas tirpsta ir geriasi į dirvožemį. O šiemet nebuvo sniego. Ir lietaus nebuvo.“
Pastarosiomis dienomis palijo ir Dzūkijoje. Tačiau dzūkai sako, kad jis tik dulkes nuplovė ir šiek tiek atgaivino žemę. Kad šuliniuose nors kiek pradėtų kauptis vanduo, turėtų gerai pliaupti bent pora savaičių:
„Tik vienas žiedas. Vienas žiedas – 90 cm aukščio. Tai vadinasi, vienas metras vandenio. O būdavo taip du žiedai.“
Valdas iš Alytaus rajono irgi su siaubu stebi šulinį. Vyras sako, kad vanduo, kaip įprasta, pavasarį ne tik kad nepakilo, bet dar ir krenta. Sausra dzūkus dabar jau alina ištisus metus. Nuo praeitos vasaros karščių išdžiūvę vandens telkiniai ir šuliniai senka ir dabar.
„Ne. Jis kuo toliau, tuo mažėja gal. Labai sausra žiauri. Ir iš pavasario, gegužės tik pradžia“, – sako Alytaus rajono gyventojas Valdas.
Valdas sako, kad anksčiau daržus ir šiltnamį laistydavo iš prie pat esančios kūdros. Iš kur šiemet gaus vandens – nežinia. Baloje vandens nebedaug, o šulinys irgi sparčiai senka. Sausra visoje Dzūkijoje. Lazdijų rajone gyvenantis Romas sako, kad per 15 metų, tiek, kiek gyvena čia, pirmą kartą matė visiškai išsekusį šulinį. Vanduo buvo baigęsis šią savaitę belaistant žolę. Tiesa, vėliau šiek tiek vėl prisikaupė.
„Iš tikrųjų, tokio dalyko pas mus niekada nebuvo. Mes visada girdavomės, kad turime gerą šulinį. O dabar teks taupyti. Laistyti ne žolę, o darže pomidorų ir agurkų daigelius, po išsimaudymo vonioje kurį laiką neskalbti. Planuoti vandens naudojimą“, – pasakoja Lazdijų rajono gyventojas Romas.
Varėnoje žmonės irgi kenčia nuo sausros. Ir čia šuliniai jau apytuščiai, nors dar tik pavasaris, o vasaros karščiai – priešaky. Varėnos vandenų direktorius sako, kad sausra rajone jaučiasi jau kelerius metus. Pernai vasarą net patys vandentiekininkai pritrūko vandens. Gelbėdami savo derlių, žmonės gausiai laistė išdžiūvusius daržus ir šiltnamius, tad išseko ir vandentiekininkų rezervai.
„Tai jau dvi vasaros iš eilės buvo sausros. Panašu, kad ir šiemet tas pats bus, tai vandens lygis neatsistatys. Šuliniai ištuštėjo ir rekomenduojame gręžti gręžinius gyventojams“, – teigia Varėnos vandenų vadovas Eimantas Kirkliauskas.
Dzūkai sako mielai pasinaudotų vandentiekininkų siūlymu įsirengti nuosavą gręžinį. Tik štai iš kur tiek tūkstančių gauti, nežino.
„Kažkas tai apie 5 tūkstančius kainuoja. Tai yra dideli pinigai. Taigi. Iš 300 pensijos sunku sutaupyti tokius pinigus“, – kalbėjo Alytaus rajono gyventojas Jurgis.
Kad ateinanti vasara nenusileis praėjusios vasaros karščiams, prognozuoja ir sinoptikai.