Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Romas Lazutka atsakė, ar galime tikėtis didelio nedarbo ir atlyginimų mažinimo.
Buvo kalbėta, kad darbuotojų „aukso amžius“ baigėsi. Pone Mačiuli, nors jūs ir prognozuojate, kad nedarbo lygis kils ne tiek ir daug, bet ką reiškia tas teiginys? Žmonėms nekils atlyginimai? Jie mažės?
Aukso amžių parodė labai sparčiai augantys atlyginimai – pirmą šių metų pusmetį vidutinis darbo užmokestis padidėjo 15 proc. Europos Sąjungoje yra gal tik dar kelios valstybės, kuriose tiek daug didėjo atlyginimai. Nors tas augimas ir buvo mažesnis nei infliacija, bet vis tiek tai yra labai sparčiai augančios gyventojų pajamos.
Kitas svarbus veiksnys, kad vien per antrą šių metų ketvirtį užimtumas padidėjo beveik 4 proc. – 56 tūkstančiai naujų darbo vietų. Tai labai aiškus signalas, kad norintiems dirbti galimybių buvo labai daug, bet, ką mes matome dabar, prieš kelis mėnesius laisvų darbo vietų skaičius buvo rekordinėse aukštumose, dabar jis sparčiai krenta, o tai reiškia, kad įmonės neberegistruoja tiek daug naujų darbo vietų, nes tikriausiai bijo, kad sumažės paklausa, nebereikės tiek darbuotojų. Yra ir daugybė kitų veiksnių – nuo energetikos krizės iki užsidarančių eksporto rinkų, mažėjančios vidaus paklausos.
Tai nereiškia, kad darbuotojams mažės atlyginimai, mes vis dar prognozuojame gana spartų atlyginimų augimą, tikriausiai ir minimalus atlyginimas bus didinamas galbūt dešimtadaliu, gal mažiau, bet tai reiškia, kad pajamos didėja.
Realios pajamos kitais metais taip pat didės, nes, mūsų vertinimu, infliacija kitais metais bus mažesnė, bet tą derybinė galia nebus beribė, kur laisvų darbo vietų buvo kiek nori, galėjai iš vienos darbo vietos išeiti į kitą.
Darbdaviai sakydavo, kad vienas iš pagrindinių jų plėtrą ribojančių veiksnių iki šiol buvo darbuotojų trūkumas, todėl žinoma, kad tokioje aplinkoje darbuotojų derybinė galia buvo labai stipri, bet dabar tai jau keičiasi. Daugelis įmonių dabar sako, kad jų plėtrą riboja finansinės problemos ir paklausos trūkumas.
Iš tiesų, darbuotojams dešimtmetis buvo aukso amžius – nuolat mažėjantis nedarbo lygis (su trumpa išimtimi per pandemiją), sparčiai augantys atlyginimai, gerėjančios darbo sąlygos. Kol kas dabar gali būti šiek tiek sudėtingiau, bet mes tikrai nesame tokioje aplinkoje, kokioje buvome 2008–2009 metais.
Pone Lazutka, kaip jūs matote darbuotojų padėtį ateinančiais metais?
Aš nelinkęs prognozuoti ir man atrodo, kad svarbiausia – būti pasirengus. Nors ir šaipomasi, bet gerovės valstybės yra ir jos turi būti tokios, kad amortizuotų tuos iššūkius, o ateitis visada neapibrėžta. Ypač šiais laikais, todėl reikia tiesiog būti pasirengus ir, kai jau matysime, kas vyksta, kiek tų bedarbių bebus, juos reikės priimti ir mokėti adekvačias išmokas, kad jie galėtų išgyventi.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.