Tiesa žmonės vėl ėmė dairytis daiktų dovanoms, tad tai kas nepatinka vieniems, mielai atsiduria kitų namuose.
Atiduotuvės – „Stotelės Dėkui“ prižiūrėtoja Svetlana dar ir pajuokauja, paveiksliuke ant puodelio, Kalėdų senelis iš rogių žvelgia žemyn galva, tad anoks ir brokas. Gerti kavą ar arbatą tai netrukdys, tad indai naujutėlaičiai. Ir ne tik jie.
„Vat praeitą savaitę moteris atvežė laikrodį nenaudojamą. Tai ji net su dėžute, su viskuo, su emblema atvežė vat padėjo, tai kodėl kažkam kitam nepaimti, neužpakuoti ir bus dovanėlė“, – sako aikštelės operatorė Svetlana Vitkūnienė.
Net ir dovanų maišelius žmonės palieka. Tad atėjusieji radę sau tinkamą daiktą, jį čia pat gali ir susipakuoti. Galima ir originaliau dovanėles supakuoti.
Svetlana prižiūri vieną iš šešiolikos dalijimosi stotelių Vilniaus regione. Moteris sako pastebėjusi prieš šventes visai naujų, dar net neišpakuotų daiktų, kurių čia apie trisdešimt procentų, poreikis padidėja. Jų ir prieš Kalėdas, ir artėjant Naujiesiems, tautiečiai dairosi visose stotelėse „Dėkui“.
Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro vadovas vardija, kas prieš žiemos šventes kasmet atiduotuvėse populiariausia.
„Pavyzdžiui, labai populiaru buvo Kalėdų seneliui dalintis knygomis. Naudotos knygos buvo vienas iš tų dalykų, kurie iš tiesų sulaukė populiarumo. Manau, kad ir kiti daiktai, kurie yra tvarkingi, buvo panaudoti Kalėdų senelio, kaip dovanos“, – teigia centro direktorius Tomas Vaitkevičius.
Projekto „Atsinaujink“ koordinatorė Karolina savanoriauja tokiose atiduotuvėse. Ir, sako, pastebėjusi, kad prieš šventes dažniausiai atiduotuves aplanko senjorai, ar tie, kas tiesiog mėgsta nustebinti gimines ar artimuosius kažkuo originalesniu. O po švenčių, pastebi savanorė, daiktų atiduotuvėse padaugėja, mat žmonės atneša nepatikusias dovanas.
„Žinokit, ir šiandien turime tokių daiktų, kurie net ir neišpakuoti. Su etiketėmis, žmonėms tiesiog neprilipo. Neprigijo, nebenori. Labai tapome galbūt išrankūs. Neįvardija dažniau, kad tikrai nenori tos dovanos. Tiesiog palieka pas mus ir sako, kad galbūt ras šeimininką“, – sako savanorė Karolina Mumgaudytė.
Per pustrečių metų, kiek veikia „Dėkui“ stotelės, naujus šeimininkus rado per dvidešimt du tūkstančius daiktų. Bendras jų svoris, kaip paskaičiavo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras, maždaug puspenkto šimto tonų. Tiek sveria šešiasdešimt du Afrikos drambliai.
Tiesa, į šią statistiką nepakliūva smulkūs daiktai – knygos, žaislai, indai arba drabužiai. Kiek konkrečiai žmonės daiktų parsineša namo dovanoms, atskiros statistikos nėra.