Per šventinį Kalėdų laikotarpį į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę plūstelėjo susitraumavę, alkoholiu ir maistu apsinuodiję tautiečiai. Per dvi dienas medikai sulaukė 200 pacientų. Pasak gydytojų, dėl patirtų sunkių traumų – rankų, kojų lūžių į stacionarą medikai paguldė 48 žmones.
Dažnai šventiniu laikotarpiu žmonės skundžiasi ir virškinimo sutrikimais, pilvo skausmais, pagiriomis. O noras per šventes ir skaniai pavalgyti, ir išgerti neretai baigiasi skubios pagalbos skyriuje.
„Per šventes sulaukiame gal šiek tiek daugiau žmonių su traumomis negu įprastai. Tai nemažai jų teko paguldyt. Nemažai su pilvo skausmu guldėm, kasos uždegimu, tai dažniausiai būdinga tokiam kalėdiniam laikotarpiui“, – teigia skubiosios medicinos gydytojas Paulius Uksas.
Pasak greitosios medicinos pagalbos darbuotojų, per Kalėdų dvi dienas medikai sulaukė penktadaliu daugiau iškvietimų nei įprastai.
„Per šventes padaugėja skambučių, padaugėja iškievietimų, apie 20 procentų, išvykimų apie 10 procentų. Labai daug konsultacijų“, – tikina mokymų skyriaus vadovas Mindaugas Kliukas.
Susižalojimų padaugėja per Naujuosius metus
Tiesa, Naujųjų metų išvakarėse Lietuvos miestų ligoninių skubios pagalbos skyriai ruošiasi didesniam pacientų srautui. 2023 metais pirmąją Naujųjų metų parą į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Skubios pagalbos skyrių kreipėsi 250 pacientų, kai įprastą budėjimo parą vidutiniškai medikai sulaukia iki perpus mažiau pacientų.
„Per Naujuosius visą laiką sulaukiam daugiau žmonių. Ta naktis būna pakankamai intensyvi: ji prasideda 12 nakties su pirmu atvykusiu, ir dirbame visą naktį be atokvėpio ir dar sausio 1 d. pirmoje dienos pirmoje pusėje turime nemažai konsultacijų“, – teigia P. Uksas.
Sausio 1-ąją personalo skaičių didina ir greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Mat per Naujuosius metus vien Vilniaus greitosios medicinos pagalbos centras sulaukia beveik 10 tūkstančių skambučių – trečdaliu daugiau nei įprastą dieną.
„Jeigu Kalėdos yra daugiau šeimos šventė, tai Naujieji metai dažniausiai būna jau jaunimas su draugais, kažkur svečiuose, kada jau pasileidžia plaukus, kaip sakant. Būna daugiau brigadų paruošta, ir medikai pasiruošia, žino, kad bus naktis be miego“, – sako M. Kliukas.
Šventiniu laikotarpiu medikai perspėja tautiečius ir dėl fejerverkų – kasmet pasitaiko nelaimingų atsitikimų, kai vaikai ar suaugę susižaloja, sprogdinant petardas ar leidžiant fejerverkus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame TV3 žinių reportaže.