• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusų okupantai kasdien apšaudo Ukrainos miestus ir žudo civilius. Raketos ir sviediniai nuolat sprogsta žmonių susibūrimo vietose: eilėse humanitarinei pagalbai gauti, kiemuose ar viešojo transporto stotelėse. Išgyventi esant tokiai situacijai prilygsta stebuklui, ypač, kai apšaudoma atvira vieta.

Rusų okupantai kasdien apšaudo Ukrainos miestus ir žudo civilius. Raketos ir sviediniai nuolat sprogsta žmonių susibūrimo vietose: eilėse humanitarinei pagalbai gauti, kiemuose ar viešojo transporto stotelėse. Išgyventi esant tokiai situacijai prilygsta stebuklui, ypač, kai apšaudoma atvira vieta.

REKLAMA

Bandydama apsaugoti bent dalį troleibuso ar autobuso laukiančių žmonių, Charkivo valdžia milijoniniame pafrontės mieste ėmė įrenginėti autobusų stoteles-slėptuves – jose laukiančius žmones nuo skeveldrų apsaugo betoninės sienos.

Vaizdai, kaip tėvas meldžiasi prie savo 13-mečio sūnaus kūno, kuris žuvo viešojo transporto stotelėje Charkive, yra iš baisaus ryto, kai Rusija miestą apšaudė raketomis. Stotelėje troleibuso laukę civiliai žuvo. Išgyveno ir buvo sužeisti tik tie, kurie vėlavo ar tiesiog nespėjo ateiti.

„Žmonės ėjo į darbą. Mūsų draugas ėjo į stotelę, bet pavėlavo. Jį išgelbėjo tik tai, kad jis tiesiog nespėjo ateiti. Atėjęs pas mus ir pasakojo: „Mačiau, kaip žmonės pradėjo kristi, kaip žmonės žuvo. Aš tik nukritau. Ėjau keliu ir kritau“. Aš visa drebėjau“, – pasakoja Charkivo gyventoja Valentina.

REKLAMA
REKLAMA

Dieną ir naktį Rusijos raketos ir sviediniai gali kristi ant šalia fronto linijos esančio Charkivo. Kruvina statistika rodo, kad okupantai dažnai apšaudo susibūrimo vietas, taiko į viešojo transporto stoteles. Ten visada yra civilių, kurie laukia autobuso ar troleibuso, vyksta į darbą ar važiuoja į turgų.

REKLAMA

Neseniai šiaurinėje miesto dalyje Charkivo gyventojus nustebino statinys. Pakeliui į autobusų stotelę jie pamatė nedidelį betoninį pastatą su vaizdo stebėjimo kameromis. Vietiniai gyventojai iš karto pradėjo aiškintis, kas ir kaip, apžiūrinėja jį tarsi per ekskursiją.

„Tai tikrai apsaugo, tiesa? Tai tikrai apsaugos, jei kažkas atsitiks, tiesa? Tiesiog ėjau savais reikalais ir užėjau pažiūrėti, kaip atrodo“, – kalba Charkivo gyventoja Marina.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pirmoji viešojo transporto stotelė Ukrainoje – slėptuvė nuo bombų. Ji pastatyta iš tvirto betono, kaip tikina miesto valdžia, sienų storis leidžia atlaikyti bet kokių skeveldrų smūgius. Tiesa, tiesioginio bombos pataikymo ji neatlaikytų. Tačiau didžioji dalis nekaltų gyventojų gatvėse žūsta būtent nuo sprogmenų skeveldrų.

Priedangos stotelė yra visai netoli įprastos viešojo transporto laukimo stotelės. Ten yra kur prisėsti, gana vėsu, galima atsisėsti ir pailsėti. O kad nepraleistų savo autobuso, žmonės gali naudotis vaizdo stebėjimo kameromis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viduje telpa apie 30 žmonių. Yra tiesioginis ryšys su dispečeriu ir internetas. Greito susisiekimo gali prireikti ištikus kritinėms situacijoms, ypač kai kyla problemų dėl mobiliojo ryšio. Pavyzdžiui, apie apšaudymą informuoti artimuosius arba iškviesti greitąją pagalbą sužeistajam. Prieglaudą puošia dailininko Jaroslavo Efremovo freska, ant išorinių sienų vaizduojanti pagrindines Charkivo lankytinas vietas.

REKLAMA

„Tai tokia vieta, kur visada gausu žmonių. Be to, dabar yra bėdų su transportu, retai važiuoja“, – sako Charkivo gyventoja Tatjana.

„Tarsi vidinis saugumo jausmas. Kad ramiau būtų.  Nes nežinome, kas, kaip ir kur gali mus išgelbėti. O čia yra tokia vidinė apsauga, ji veikia kiekvienam intuityviai, kad yra kur pabėgti, pasislėpti, o gal net kuriam laikui prisiglausti“, – kalba Charkivo gyventoja Inna.

REKLAMA

Įrengti tokias stoteles-slėptuves nuspręsta, kad galima būtų apsaugoti žmones susibūrimo vietose per apšaudymus. Charkivo valdžia pasinaudojo kitų šalių patirtimi. Čia galima pasislėpti, vadinasi – išgelbėti savo gyvybę.

„Tokių stotelių yra Izraelyje, nes Izraelis – kariaujanti šalis, ten nuolat vyksta puolimai. Mums pavyko sukurti, apskaičiuoti ir suprojektuoti projektą čia, Charkivo mieste, padedant mūsų žmonėms, mūsų Charkivo įmonėms“, – teigia Charkivo meras Igorj Terechov.

Vėliau tokios stotelės-slėptuvės turėtų atsirasti ir kituose miesto rajonuose. Tai ypač aktualu šiaurinei Charkivo pusei, kuri arčiau fronto linijos, – rusai dažnai savo artileriją nutaiko į šią teritoriją. Gyventojai mano, kad milijoniniam miestui būtinos tokios priedangos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų