Ukrainietis Viačiaslavas Marijampolės automobilių turguje ieško pirkti automobilio iki 4 tūkst. eurų. Vyras suka aikštelėje ratus, tačiau nieko tinkančio neranda ir skundžiasi užkilusiomis mašinų kainomis, kad už tokią sumą tvarkingos dešimties metų senumo mašinos negali surasti.
„500–700 eurų pakilo kainos senų automobilių. Pas mus ir pas jus. Labai mažai automobilių, palyginti su pernai metais. Karas Ukrainoje turėjo įtakos“, – sako mašinos pirkėjas Viačeslavas.
Kad mašinų prekybą purto chaosas, pripažįsta ir čia parduoti savo mašiną norintis Česius. Vyras pasakoja, kad prieš metus naudoti automobiliai kainavo maždaug ketvirtadaliu pigiau. Rusijai užpuolus Ukrainą, į Lietuvą mašinų pirkti suplūdo ukrainiečiai, mat jų šalyje valdžia panaikino muito mokestį, tad šiuo metu Lietuvoje labai trūksta geros būklės naudotų mašinų.
„Pabrangę kai kurios labai stipriai. Viskas Ukrainos dėka, paleido muitus ir prasidėjo viskas. Kainą sumažinti iš savo kišenės neįmanoma, ką turim, tą turim, ką galim, kainą derinam, nesuderam – viso gero“, – kalba pardavėjas Česius.
„Savininkas, kuris nori realizuoti turtą, yra momentas parduoti, bet vartotojams nėra gerai, nes dėl trūkumo kenčia ir verslas ir žmonės, kai nori atsinaujinti. Kainos didelės“, – aiškina „BRC Autocentro“ pardavimų vadovas Zbignev Podskorbis.
Dar nuo pandemijos pradžios prasidėję mašinų detalių gamybos strigimai tebesitęsia, tad vėluoja ir naujų mašinų gamyba. Lietuvoje pirkėjams užsakytos mašinos tenka laukti pusmetį ir ilgiau. Per tą laiką gamintojai pakelia automobilio kainą. Tad dalis pirkėjų savo užsakymų atsisako ir ieškosi naudotos mašinos arba toliau važinėja su ta, kurią turi.
„2021 metų eigoje pas mus buvo 4 kartus pabrangimas. Jau vienas įvyko ir šiais metais. tai pasekmė tik pandemijos norėčiau sakyti, bet pandemija nebe ta priežastis. Tokių pabrangimų istorijoje nebūdavo“, – tvirtina automobilių prekybos vadovas Vitalijus Eidimtas.
Tebestringant naujų automobilių gamybai, ir lietuviai pradėjo labiau dairytis naudotų mašinų, tad padidėjo ir apynaujų, iki 3 metų senumo automobilių paklausa.
„Trūksta naujų automobilių Europos rinkose, neatvažiuoja pas mus naudoti, neturime, ką pirkti, neparduodam savo seno“, – sako „Autoplius“ atstovas Gintenis Dauparas.
Išaugus paklausai naudotų mašinų kainos jau laužo automobilių nusidėvėjimo ir kainos dėsnius. Prieš pandemiją automobilis per metus dešimtadaliu atpigdavo, tačiau pastaraisiais metais nusidėvėjimo laikas automobilių kainai įtakos nebedaro – prieš 2–3 metus pirktas automobilis dabar kainuoja tiek pat.
„Automobiliai, kurie turėjo kainas prieš du metus, šiuo metu kaina yra tokia pati. Galima teigti, kad automobiliai pabrango apie 20 proc“, – Z. Podskorbis.
Anksčiau automobilių rinkos dalyviai vylėsi, kad naujų mašinų gamyba į priešpandemines vėžes grįš šiemet. Tačiau Rusijai užpuolus Ukrainą, vėl sutriko metalų ir kitų automobilių gamyboje naudojamų žaliavų tiekimas ir gamybos krizė tebesitęsia. Prošvaistes prekybininkai atidėlioja kitiems metams.