Nuo naujų metų valdantiesiems padidinus pridėtinės vertės mokestį maitinimo įstaigoms iki 21 proc. vietoje buvusių 9proc., maitinimo įstaigos jau kelia kainas. Štai stendas Vilniuje atspindi pokytį – dienos pietų valgytojai vietoje buvusių 5,20 eurų jau turi mokėti 6 eurus.
Už maistą plačiau atverti pinigines teks ir moksleiviams, ir darželinukų tėvams. Ugdymo įstaigų maisto gamintojai tvirtina neturintys kitos išeities – tik kelti kainas.
„Padidinome įkainį, apskaičiavome pagal formulę pridėję 21 proc. PVM, į daugelį kainų patys pažiūrėjome su siaubu, bandėme mažinti, kol kas padidinta mažiau nei padidėjęs mokestis. Tai realūs žmonės, kuriems atlyginimai nedidėja taip kaip mokesčiai. Su didele baime laukiame pirmojo mėnesio pabaigos“, – teigia Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos pirmininkė Eurika Turonienė.
Nevalstybinių ugdymo įstaigų valdytojai taip pat perspėja tėvus, kad nuo šio mėnesio daugeliui teks paploninti pinigines.
„Nuo sausio didėja PVM maitinimo įstaigoms, ugdymo įstaigos, kurios perka maitinimą iš tiekėjų, ne patys samdosi virėjas, jau mokės nuo sausio daugiau, visa našta persikels ant tėvelių pečių ar pinginių“, – sako Nevalstybinių ugdymo įstaigų asociacijos pirmininkė Ieva Jagminienė.
Maitinimo įmonės, gaminančios maistą darželiams ir mokykloms, įsipareigojusios pietus patiekti ir priešmokyklinukams, ir 1–2 klasių moksleiviams, kurie jį gauna nemokamai, mat apmoka savivaldybių administracijos. Maisto gamintojai reikalauja savivaldybes skubiai padidinti nemokamų pietų kompensavimo įkainius, nes esą pernykščiai jau nebepadengia savikainos.
„Nebėra jokių resursų, žaliavų kainų augimas per paskutinius 3 metus, elektros kainos augimas dėl karo veiksmų, mus įvarė į kampą, esame ant ribos, apie pelnus nebegalvojame. Šiandien pagrindinis tikslas – išsilaikyti“, – tikina E. Turonienė.
Maistas brangs ne visur
Kaip palengvinti darželinukų tėvams brangstančio maitinimo naštą ir kokias sąskaitas jiems išrašyti už šį mėnesį, savivaldybių administracijos kaip tik šiuo metu svarsto. Visgi savivaldybių atstovai mėgina raminti tėvus, kad padidėjus pridėtinės vertės mokesčiui ir pabrangus elektrai, ne visose įstaigose maistas brangs.
Už tą pačią kainą ir tokios pat kokybės maistą esą žada tiekti bent jau tos įstaigos, kurios neperka maitinimo įstaigų paslaugų ir maistą gaminasi savo virtuvėse.
„Gaminasi maistą vietose. Jiems PVM pakilimas, lengvatos panaikinimas įtakos neturės, kadangi jie nėra PVM mokėtojai. 3 įstaigoms, kurios perka paslaugą maitinimo, joms maisto savikaina padidės“, – teigia Šiaulių mero patarėjas Vincas Urbonavičius.
Štai ir kai kurios ligoninės žada savo pacientams ir toliau tokias pačias porcijas už tą pačią kainą.
„Mes turime savo virtuvę, perkame produktus pagal konkursą, produktų kaina numatyta, perkama nustatyta tvarka. Kol produktai nepabrangsta, ir mūsų paslaugos nepabrangsta. Darbuotojai gauna algą ir gamina maistą pagal dietologines lenteles“, – teigia Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris.
Maisto gamintojai perspėja, kad brangiau už maitinimą dėl padidinto PVM teks mokėti ne tik vaikams, bet ir pavyzdžiui, seneliams globos namuose.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Košė - 1 eu
Sriuba - 1 eu
Gėrimas - 0,5 eu
Bandelė - 0,5 eu
Suma (be PVM) - 5 eu
Suma (su 9 proc PVM) - 5,45 eu
Suma (su 21 proc PVM, KURĮ NUSTATĖ KONSERVATORIAI) - 6,05 EU