Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas aiškina, kad narkotikų pėdsakų galima aptikti visur – ne tik mokyklose. Ir tokie paviršių tyrimai neparodo, ar moksleiviai vartoja narkotikus, mat jų pėdsakų ant rankų gali pakliūti nuo banknotų, monetų, liečiant įvairius paviršius.
Prie Alytaus Adolfo-Ramanausko Vanago gimnazijos sujudimas, o atvykę policijos pareigūnai iš automobilio išleidžia ir į mokyklą vedasi tarnybinį šunį.
Šeši uniformuoti policijos pareigūnai su tarnybiniu šunimi tikrina mokyklos patalpas, koridorius. Sumaištis kilo Alytaus ugdymo įstaigose atlikus narkotikų paplitimo tyrimą. Apie jį skambiai savo feisbuko profilyje paskelbė Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis ir pareiškė, kad beveik visose gimnazijose ir progimnazijose rasta kokaino pėdsakų. Jų nebuvo tik pas pradinukus.
„Randame tikrai tokių narkotikų, pėdsakų ant paviršių, kurių pavadinimų net nežinau. Tai šitoj vietoj informavome policijos pareigūnus, informavome ekspertus. Ir visi bandome daryti tai, kad ta situacija būtų išspręsta“, – sako Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.
Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis tikina, kad trijose ugdymo įstaigose rasta ir daugiau narkotikų pėdsakų – heroino, amfetamino, ekstazi. Meras skelbia, kad būtina imtis priemonių, vaikais labiau rūpintis turėtų ir tėvai.
Tačiau reali situacija gali būti gerokai mažiau skandalinga, nei gali pasirodyti iš mero kalbų. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė tikina, kad toks mokyklos paviršių tyrimas visiškai neparodo narkotikų vartojimo lygio ugdymo įstaigose. Mat narkotikų pėdsakų galima aptikti virus – ant banknotų, monetų.
„Iš tiesų, aplinkos testavimas, jisai nerodo paties narkotinių medžiagų vartojimo. Jisai parodo pėdsakus, kad jie yra tikrai mūsų aplinkoje. Lankomės parduotuvėse, tie patys pinigai – mes galime ant pirštų turėti tų pėdsakų“, – kalba departamento direktorė Gražina Belian.
Tiesa, tokius pėdsakus mokykloje gali palikti ir pašaliniai žmonės, kurie lankosi ugdymo įstaigoje.
„Pėdsakus gali palikti bet kas net ir vienas užėjęs žmogus. Nebūtinai mokyklos bendruomenė yra tik uždara, gal pašalinis žmogus atėjęs gali prisiliesti prie tų paviršių ir palikti būtent tuos pėdsakus“, – aiškina Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vadovė Guoda Ropaitė-Beigė.
Pasak Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos direktoriaus, patikros metu policija narkotinių medžiagų mokykloje neaptiko. Direktorius pripažįsta, kad šiuo metu nėra jokios informacijos, kad gimnazijos auklėtiniai vartotų narkotikus, tačiau patikros esą vykdytos prevenciškai.
„Tai nereiškia, kad narkomanų lizdas ar kažkas panašaus. Yra prevencinė priemonė“, – tikina Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas.
„Visa prevencija sako, kad į gąsdinimą, į stigmatizavimą nukreiptos priemonės, negalėčiau pasakyti, kad jos prevencinės. Tikrai duoda priešingą efektą nei tikimasi“, – sako G. Belian.
Alytaus Putinų gimnazijos direktorė sako netikinti, kad moksleiviai vartoja heroiną ar kokainą. Tiesa, direktorė neslepia, kad jaunuoliai kartais parūko elektronines cigaretes.
„Man buvo naujiena, kad šituos požymius galima rasti, jei mokiniai rūko elektronines cigaretes. Tai buvo man ir mokiniams tam tikra naujiena. Tai kuo baigsis detalesni tyrimai, parodys ateitis“, – aiškina Alytaus Putinų gimnazijos direktorė Daiva Sabaliauskienė.
Tiesa, tokių paviršių tyrimų, kuriuos atliko Alytus, Vilniaus miestas nė karto nėra organizavęs. Dažniausiai moksleiviai apie narkotikų vartojimą yra apklausiami.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pripažįsta, kad narkotikų vartojimo problema egzistuoja. Atlikti tyrimai rodo, kad apie 18 procentų 15-16 metų moksleivių bent vieną kartą yra bandę narkotinių medžiagų. 18 procentų eksperimentavo su kanapėmis. Per paskutinius metus apie 13 procentų vaikų ir paauglių bandė narkotinių, psichotropinių medžiagų.