O dauguma ministerijų, skirtingai nei parlamentas, savo darbuotojų šventiniu periodu nusprendė apskritai nepaskatinti.
Tarpušvenčiu Seimo rūmai praktiškai tušti – koridoriuose matyti vos vienas kitas kanceliarijos darbuotojas. O ir jie, panašu, kad skuba atlikti paskutiniuosius darbus.
Maždaug tūkstantis kanceliarijos darbuotojų, tarp jų ir politikų padėjėjai gali džiaugtis – Seimas šį mėnesį jiems išmokėjo premijas.
„Šiemet pirmą kartą po 2008 metų nuspręsta Seimo kanceliarijos darbuotojams išmokėti vienkartines premijas, tam skirta milijonas, šiek tiek daugiau, per milijoną, 1 mln. 55 tūkst. eurų. Visiems darbuotojams premijos išmokamos be išimties. Tai ir Seimo kanceliarijos darbuotojams, ir politinio asmeninio pasitikėjimo tarnautojams“, – teigia Seimo kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.
Nors žinios geros, bet darbuotojai apie tai viešai kalbėti nenori. Premijos dydis priklausė nuo išdirbto Seime laiko. Tie, kurie įsidarbino nuo spalio, ar vėliau, gavo 20-ies procentų priedus, išdirbę nuo 3 iki 6 mėnesių 40 procentų, o tie, kurie dirba daugiau nei pusmetį, sulaukė 73 procentų algos dydžio premijos.
O kalbant apie algas parlamente, kancleris gauna mažiau nei pustrečio tūkstančio eurų į rankas. Komitetų biurų vedėjai, kurių yra 16-a, uždirba po 1800 į rankas, kanceliarijos patarėjai po 1,5 tūkstančio, o politinio pasitikėjimo padėjėjai, kurie dirba konkretiems Seimo nariams – po kiek daugiau nei tūkstantį į rankas.
Taip apie paskirtas premijas atsiliepia gyventojai:
„Kaip vertinate tai? Kodėl? — Tegul pagyvena už tą, ką kiti eiliniai gyvena.“
„Vertinu labai neigiamai, nes jie nesirūpina dėl kokių priežasčių gauna ir už ką jie gauna.“
„Aš skaitau, kad nereikia. Ir taip gerai gauna.“
„Už ką? — Tiesiog premija. — Nu nežinau, skaitau neverta.“
„Ir algą didelę gauna, ir kanceliarinėms gauna, viską gauna. — Bet mes kalbam ne apie Seimo narius, mes kalbam apie darbuotojus Seimo, apie tūkstantis žmonių, kurie gaus premijas. — Nu darbuotojams gal reikia tada, kodėl ne.“
„Manau, kad algas reikia kelti valstybinio sektoriaus, kad turėtume atitinkamo lygio darbuotojus.“
„Premijų tai šiaip verti visi, bet pvz. mes darbe irgi negaunam jokių premijų.“
„Jeigu žmonės dirba, tikriausiai reikia.“
„Manau, kad už darbą kiekvienam tų pinigų reikia, reikia įvertinti situaciją koks jų indėlis yra, kaip sakoma kanceliarijos dirba daugiau, negu kad tie, kurie sėdi už stalų prabangių.“
Tarpušvenčiu dauguma parlamentarų dirba iš namų arba kurortų – Po pietų Seime šiandien pavyko sutikti tik valstietį Tomą Tomiliną, kuris sako, kad nėra ko pavydėti premijas gavusiems biurokratams.
„Jie uždirba tikrai labai mažai, tas atlyginimas yra vos vos aukščiau vidurkio, jie dirba su labai svarbiai įstatymų projektais ir tai yra tikrai, atlyginimas nėra idealiausias. Beje, jis buvo gerokai padidintas, nes kaip atrodė atlyginimai Seime iki 16 metų, kai mes atėjome į valdžią, tai buvo iš viso visiška tragedija ir negalima net prileisti prie įstatymų žmonių, kurie uždirba kelis šimtus eurų, nes kokie tada gaunasi įstatymai, man pasakykit“, – sako valstietis Tomas Tomilinas.
TV3 žinios kreipėsi į visas ministerijas, su klausimu ar buvo mokėti šventiniai priedai darbuotojams. 10 ministerijų nurodė, kad šventinių priedų nemokėjo nei eiliniams darbuotojams, nei ministerijų vadovybei, ar politinio pasitikėjimo asmenims.
Tiesa, Krašto apsaugos ministerijos nurodė, kad dar lapkritį 27 darbuotojai už įvairius rezultatus ir pasiekimus gavo paskatinimus, jie gavo apie 30 tūkstančių. Kai kurios ministerijos taip pat nurodė, jog paskatinimai priklauso nuo pasiektų rezultatų. Priedus skyrė Vidaus reikalų ministerija, vidutiniškai po 200 eurų į rankas visiems darbuotojams.
Aušrinės Armonaitės Ekonomikos ir inovacijų ministerija atsakė, kad ministerijoje laisvų pareigybių skaičius sudaro apie 25 proc, dėl to yra papildomų užduočių ir atsižvelgiant į tai ir norint padėkoti darbuotojams už gerus ministerijos metų darbo rezultatus, ministerijos valstybės tarnautojai ir darbuotojai gavo vienkartines vienodo dydžio išmokas, kurios sudaro apie 540 eurų (atskaičius mokesčius). Vienkartinės išmokos skirtos iš pinigų, kuriuos ministerija sutaupė iš darbo užmokesčio fondo. Ministrams vienkartinės išmokos pagal įstatymus negali būti skiriamos.
Ar mokėjo darbuotojams premijas neatsakė Gabrieliaus Landsbergio vadovaujama Užsienio reikalų ministerija bei Dainiaus Kreivio valdoma Energetikos ministerija.
Didžiausios valstybinės įmonės, kaip „Ignitis", geležinkeliai, paštas ar EPSO-G sako kalėdinių premijų nemokantys, bet kartą metuose, atsižvelgiant į įmonės rezultatus, darbuotojus paskatina papildomomis išmokomis. Premijas metų gale moka Klaipėdos uostas, jos priklauso nuo darbuotojo metinių rezultatų.
„Jos yra iki 100 proc. mėnesinio atlyginimo, nuo to, kaip sekėsi dirbti, pasiekti užsibrėžtus tikslus, nuo to ir priklauso premija, gali būti 50, 70 ir 100 proc“, – sako uosto Infrastruktūros direktorius Vidmantas Paukštė.
Nors Vilniaus valdžios pastaruoju metu sulaukia nemažai kritikos, o kartais net ir prokurorų dėmesio, beveik tūkstantis darbuotojų sulaukė premijų po maždaug 900 eurų į rankas. 8 politinio pasitikėjimo tarnautojai gavo po beveik 1400 į rankas, o 4 administracijos vadovai po beveik 1900 eurų į rankas.