Dar gruodžio pradžioje ant Panevėžio Šventų apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios stogo darbininkai tvirtino papildomą apšvietimą, kad būtų jaukiau per Kūčias čia turėjusiems ateiti tikintiesiems. O klebonas buvo sumąstęs ir saugų planą – daliai žmonių dalijo kvietimus į mišias bažnyčios viduje.
„Galvojome iš pradžių registruoti, internetu, sms, telefonu, bet paskui priėjom išvados, kad pats paprasčiausias būdas išdalinti ir praktiškiausias, į kiekvienas šventas mišias numatytą kvietimų, leidimų skaičių“, – sako klebonas Romualdas Zdanys.
Jaukiai ir saugiai per vienas mišias čia turėjo tilpti šimtas žmonių. O kiti jų būtų galėję klausytis prie bažnyčios. Tačiau visas šis planas žlugo: kvietimai atšaukti vos įsigaliojo valdžios dar labiau sugriežtinti karantino ribojimai – mišios visose šalies bažnyčiose bus aukojamos, bet visai kitaip.
„Šventosios mišios bus aukojamos dalyvaujant tik kunigui, vargonininkui, patarnautojams, bet be žmonių“, – pasakoja Vyskupų konferencijos atstovas Mykolas Sotničenka.
Tiesa, skirtingai nei pavasarį, per pirmąją karantino bangą, visai nuo tikinčiųjų bažnyčios neužsivers.
„Kunigai yra pasiruošę klausyti išpažinčių, ir galima pasiteirauti, kada kunigas klausys išpažinčių, arba susitarti konkrečiai su kunigu susitikti, taip pat bus dalijama išklausius išpažinti ir šventoji komunija“, – teigia M. Sotničenka.
Dėl karantino kunigai atsisako ir kalėdojimo, ir kai kurių kitų tradicinių apeigų.
„Nebus kalėdojimo, nebus namų šventinimo, nebus šeimų lankymo, pas ligonius kunigai važiuos, ypač pas tuos, kurie norės atlikti išpažintį namuose, jeigu tai tikrai sunkus ligonis yra“, – kalbėjo M. Sotničenka.
Kalėdaičių dalijimo tvarka nesikeičia. Jų gaus kiekvienas norintis, kaip ir kasmet – bažnyčiose. Margarita patarnauja kunigams. Ji neša tvarkyti dvasininkų apdarus ir guodžiasi, esą karantinas šiemet atėmė bene smagiausią švenčių dalį – žmonės negalės dalyvauti Piemenėlių ir kitose mišiose:
„Visą laiką į bendruomenę eini, džiaugiesi, o dabar. Ką per televizorių pamatai. Atrodo, norisi saviškius pačiupinėt, o čia skaudu, bet ką darysi.“
„Kadangi reikia, tokia situacija, tai pilnai suprantu ir pritariu.“
„Šiaip visada būdavo labai malonu nueiti, bendravimas tas labai nuoširdus bažnyčioje būdavo, vaikučiai eina, barsto ten visokius popierėlius naujametinius, tikrai smagu būdavo, bet…. šiemet tokia situacija, tai ką padarysi, teks palaukti geresnių laikų.“
Suka galvas žmonės ir dėl to, kaip aukoti bažnyčioms:
„Nėr žmonių, nėr pajamų. Ir Vyskupijai gi dalį mokėti reikia, kaip ir visur. Vienu žodžiu, liūdna, bet ką daryt.“
Ir net aukoti galima. Kaip sako Vyskupų konferencijos atstovai – tai galima padaryti pervedant pinigus į bažnyčios sąskaitą:
„Teks, ko gero, kitam kartui atidėti. Nes mes internetais ten nesinaudojam.“
O tuos, kas naudojasi, Švenčiausiosios Mergelės Marijos koplyčios kunigas, Vyriausiasis policijos kapelionas ragina šventines ir kasdienes mišias stebėti nuotoliniu būdu. Kaip ir buvo pavasarį.
„Tik, žinoma, vienas toks labai svarbus dalykas, net jeigu mišias stebime internetu, sukurti sau aplinką. Galbūt žvakę užsidegti, atsiriboti nuo skambučių, nuo televizorių, nuo kitų dalykų. Būtų tuščias laikas, jeigu tuo metu ir internete sėdėtume, ir mobiliuoju žinutes rašytume. Tada nebūtų to efekto“, – sako Mergelės Marijos Ramintojos koplyčios kunigas Algirdas Toliatas.