• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birštone vyriškis daro armonikas, iki šiol lietuviai šiuos instrumentus arba siųsdavosi iš užsienio, arba taisydavo senus. Armonikas daryti ėmėsi buvęs universiteto dėstytojas, anksčiau mokęs aviacijos subtilybių. Ir neprašovė – užsakymų jau dabar iki metų galo.

Birštone vyriškis daro armonikas, iki šiol lietuviai šiuos instrumentus arba siųsdavosi iš užsienio, arba taisydavo senus. Armonikas daryti ėmėsi buvęs universiteto dėstytojas, anksčiau mokęs aviacijos subtilybių. Ir neprašovė – užsakymų jau dabar iki metų galo.

REKLAMA

Birštono gyventojas Aurimas Puskunigis vos gavęs laisvą minutę, sėda po pušimi ir groja širdžiai mielas melodijas. Ir groja ne su bet kokiu intrumentu, o savo rankomis padaryta armonika. Aurimas – vienintelis šių muzikos instrumentų darytojas Lietuvoje. Prie Birštono Aurimas turi įsirengęs dirbtuves. Vyras statė šeimai vasarnamį, o išėjo armonikų dirbtuvės, ten ir gimsta instrumentai. 

Beveik visas dalis Aurimas pasidaro pats, padeda žmona. Tik metalines detales perka ir, žinoma, armonikos balsus. Aurimas pasakoja, kad armonikomis susidomėjo prieš gerą dešimtmetį. Kaip koks nušvitimas, sako jis, galvoje pradėjo skambėti armonikos garsai. Vyras įsigijo seną akordeoną, pradėjo jį taisyti, paskui uošvis atvežė armoniką ir taip Aurimas tapo armonikų meistru. 

REKLAMA
REKLAMA

„Man tai pradėjo sektis, pradėjo matyti žmonės, kad man sekasi ir aš pradėjau remontuoti kitiems. Bet po kelių metų aš jau matau, kad reikia tą veiklą baigti. Nes ji man atsibodo, nes išsėmiau visas galimybes. Arba reikia eiti tolyn ir kurti kažką naujo“, – pasakoja Aurimas Puskunigis.

REKLAMA

Ir taip Aurimas tapo armonikų darytoju. Imtis naujos veiklos ir metas buvo palankus – pasaulį užklupo kovido pandemija ir teko užsidaryti namuose. Prieš pandemiją vyras dirbo dėstytoju Vilniaus Gedimino technikos universitete, Aviacijos institute.

„Daugelis meistrų dažniausiai jas remontavo arbo iš senų detalių surinkdavo kažkokius perdarinius. O naujų armonikų... Gal ir yra kažkokia kopija, nežinau“, – sako A. Puskunigis.

REKLAMA
REKLAMA

Užsakymų Aurimas dabar turi iki metų pabaigos. Tiesa, vieną armoniką padaryti užtrunka ir porą mėnesių. Instrumentų daugiausia užsisako jauni žmonės.

„Dauguma jaunesnių gal. Užsisakė ir jaunas programuotojas, kokių 23 metų. Jis jau groja su ta armonika. Kitas gal 30, gal 29“, – teigia armonikų meistras.

Tai tapo šeimos verslu. Aurimo žmona Aušra daro dumples armonikoms. Ir ne tik vyro gaminamoms: žmonės jų užsisako, kai suplyšta senų instrumentų dumplės, atsiunčia Aušrai duomenis, o ji padaro ir išsiunčia atgal. Ši veikla moteriai taip pat buvo visiškai nauja. Dumplės daromos iš kartono, kurį reikia išsipjauti tinkamo ilgio ir pločio. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Irgi buvo reikalų, kol išbandėme kokiu būdu tą padaryti. Su kokiu pjūklu, kaip laikyti. Vienas per didelis, kitas per mažas, kitas drasko, kitas nepjauna. Na ten yra ką veikti“, – pasakoja Aušra Puskunigienė.

Neįprastą verslą įsukę Puskunigiai sako, kad dar neretai žmonės labai nustemba, kai paskambinę sužino, jog gaus padarytą visiškai naują armoniką. Ne iš senų detalių ir ne perdarytą.

„Jie klausia, tai iš ko tu jas pagamini? Jie ruošiasi tarsi perdirbinį gauti, kažkokios kitos firmos. Dabar jau žinau ką sakyti. Nes anksčiau sakydavau ir taip, ir taip. Dabar sakau: aš perku lentas“, – tikina A. Puskunigis.

Birštone Puskunigių šeimos padarytos armonikos kainuoja nuo pusantro iki trijų tūkstančių eurų. Kas nori šio instrumento – dėl kainos nesuka galvos, sako armonikų meistras. Užsienyje perkamos yra gerokai brangesnės.

Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų