Kretingos rajone Kretingalėje Maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorės nusprendė pakratyti populiarią vietos kavinę. Specialistės pirmiausia žiūri, kaip darbuotojai užtikrina apsaugą nuo koronaviruso, ar klientai nesimaitina viduje.
„Esame neplaninės kontrolės atvažiavę, pasižiūrėti, kaip laikomasi COVID-19 reikalavimų“, – sako inspektorė Judita Žilienė.
Inspektorės tikrina, ar verslininkai turi dezinfekcijos priemonių, ar yra informaciniai ženklai dėvėti kaukes, ar pažymėtos vietos laikytis atstumo klientams. Kartu inspektoriai pradeda tikrinti ir kaip naujų reikalavimų laikosi šią savaitę veiklą atnaujinę verslai – ne maisto prekybos vietos, grožio salonai.
Inspektoriai reikalauja, kad grožio specialistai kasdien tikrintų savo temperatūrą ir kiekvieno atėjusio kliento. Priekaištauja, kad grožio specialistai dėvi paprastas medicinines kaukes, o ne didesnės apsaugos respiratorius.
„Grožio specialistės nėra įsiskaičiusios, prieštarauja reikalavimui, bet jis toks, kad turi būti ne kaukės, o respiratoriai. Sušvelnėjus situacijai gal reikalavimas sušvelnės. Kas nuliūdino patikrinimo metu, kad daug specialistų dirba be higienos paso“, – pasakoja NVSC atstovė Asta Šlepetienė.
Nacionalinio sveikatos centro darbuotojai stebisi, kad dar labai nedaug grožio specialistų pasinaudojo Sveikatos apsaugos ministerijos suteikta galimybe mobiliuosiuose koronaviruso patikros punktuose nemokamai pasitikrinti, ar pradeda veiklą neplatindami viruso.
„Iš mūsų patikrintų 42 paslaugų teikėjų, 3 buvo testą pasidarę. Tai rodo, kad galvoja, gal praeis pro šalį. Nieko tai bendro su jais neturi“, – teigia A. Šlepetienė.
Visoje Lietuvoje darytis testus per savaitę užsiregistravo apie 5 tūkstančius asmenų.
„Antplūdžio staigaus, kad stebėtume didelį skaičių kiekį – nepastebėjome“, – kalbėjo 1808 linijos koordinatorė Irina Belukhina.
Teresė savo kirpykloje Vilniuje dirba jau nuo antradienio. Daugiabutyje įrengtame nedideliame salone pagal naujus reikalavimus gali aptarnauti tik vieną klientą, tad sako turinti labai daug darbo ir klientų eilė sudaryta jau dviem savaitėms į priekį. Moteris sako besijaučianti visiškai sveika ir nemato reikalo atlikti testą dėl koronaviruso, tačiau visgi žada pasinaudoti proga tai padaryti nemokamai ir žada pasitikrinti po dešimties dienų.
„Aš tokioj aplinkoj, jokių požymių nejaučiu. Amžius, kad jei susirgčiau, galvoju, kad ne, viskas bus gerai. Nebijau, jaučiuosi gerai, ko man bijoti?“ – klausia kirpėja Teresė.
Tokį požiūrį ir testo atidėliojimą smerkia visuomenės sveikatos specialistai.
„Reikia apsaugoti save, kolegas, klientus. Jei sąmoningai atsiliepsime į rekomendaciją, anksčiau bus galima išsiaiškinti besimptomius atvejus, bus paprasčiau valdyti židinius, užbėgti įvykiams už akių“, – sako I. Belukhina.
Kad daugybė grožio paslaugų darbuotojų pradėjo darbus taip ir nepasidarę profilaktinių testų, mūsų kalbinti vilniečiai vertina dvejopai. Vieni linkę pasitikėti grožio specialistais, kad šie nedirbs žinodami, jog serga. Tačiau tarp jų gali būti ir besimptomių atvejų, tad kiti miestiečiai piktinasi, kad kirpėjos nesugeba pasinaudoti netgi joms suteikta nemokama galimybe pasitikrinti:
„Visiems svarbu, būtinai, ar sudėtinga pasitikrinti? Pati eičiau, bet ne tas amžius.“
„Pakalbėsim su kirpėjom telefonu, pasitarsim, klausim, ar yra ligos požymių, ir tada spręsim, lankytis ar ne.“
„Pragyvenau su žmogumi, izoliacijoje, neužkrėtė, netikiu.“
„Mano šukuosena tokia, kad aš namie kerpuosi, tas neaktualu.“
O valdžios viršūnėse jau kyla nesutarimai dėl lietuvių skiepijimo nuo koronaviruso tempo. Prezidentūra suabejojo, ar Sveikatos apsaugos ministerija užtikrins greitą vakcinavimą ir vakcinos nepradės kauptis sandėliuose.
„Jei tempas paspartės, turėsime 10 tūkst. vakcinuotų asmenų, rizikos dėl vakcinos kaupimosi sandėliuose nebus. Jei tempai neišaugs, ji gali rastis, nes vakcinų tiekimas auga ir augs antrą ketvirtį“, – pasakoja prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.
Kritikos sulaukęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys socialiniame tinkle atsikerta, esą tokie Prezidentūros priekaištai – nepagrįsti.
„Numatyta, kad proporcingai didėjant pristatomų vakcinų skaičiui, veiks 129 vakcinavimo centrai. Per dieną paskiepijama iki 10 000 asmenų. Savivaldybės, įvertinusios savo pajėgumus, numato bendrai per dieną paskiepyti iki 30 000 asmenų“, – teigia A. Dulkys.
Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje pirmąja vakcinos doze iš viso paskiepyti beveik 107 tūkst. žmonių, o abiem dozėmis beveik 60 tūkst. Pastarųjų 14 dienų sergamumas koronavirusine infekcija 100 tūkst. gyventojų siekia 239 atvejus. Per praėjusią parą patvirtinti 365 nauji COVID-19 atvejai, mirė 11 žmonių.