Kai kurie energetikos ekspertai sako, kad tokie akibrokštai dar labiau diskredituoja elektros rinkos liberalizavimą.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba nuo sausio atpigins elektrą tiems, kas moka visuomeninį tarifą. Elektra jiems nuo sausio pigs maždaug centu ir sieks beveik 22 centus.
Tiek už elektros kilovatvalandę mokės vartotojai, kurie per metus suvartoja mažiausiai energijos, iki 1000 kilovatvalandžių, ir kuriems dar dvejiems metams Seimas atidėjo nepriklausomo tiekėjo pasirinkimą.
„Surinko 13 mln. eurų daugiau pajamų. Buvo nustatyta visuomeninė elektros tiekimo kaina 28 ct pirmą 2023 m. pusmetį, bet realiai elektros energija kainavo mažiau nei buvo įskaičiuota į tarifą. Dėl to tas skirtumas, kas natūralu dėl prognozės ir fakto, nes kaina prognozuojama pusmečiui, skirtumai visada bus, buvo įskaičiuota didesnė kaina, o realiai ji buvo mažesnė, tai skirtumai susidarė“, – teigia Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Kitų metų visuomeninis tarifas bus 2 ir daugiau centų mažesnis už nepriklausomų tiekėjų siūlomus fiksuotus tarifus. „Igničio“ konkurentai tvirtina negalintys pasiūlyti mažesnės kainos, nes rinkoje elektra kainuoja brangiau, tad neatmeta, kad „Ignitis“ tampa rinkiminių kovų įrankiu, o rinktis nepriklausomą tiekėją tokia padėtis ir toliau neskatina.
„Taip, neskatina, tikrai taip. Visuomeninis tarifas priklauso nuo reguliuotojo vertinamos įsigijimo būsimos kainos“, – sako „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
„Tokia kaina, neįmanoma sukonkuruoti. Keli metai, kol bus liberalizacijos galutinė data nustatyta, turėsime politinę kortą, kuri veikdavo ir anksčiau. Sunku nuneigti, kol kaina reguliuojama, vartotojų dalį gali daryti įtaką rinkiminiu atveju“, – teigia „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.
O „Ignitis“, kuriam ir teks elektrą pardavinėti sumažintu visuomeniniu tarifu, sumažinimui neprieštarauja, tačiau kitiems, nepriklausomą tiekimą pasirinkusiems savo klientams, kurių turi dvigubai daugiau, siūlo jau 3-mis ir daugiau centų didesnius fiksuotus tarifus.
„Visuomeninio tiekimo kaina yra biržos kaina, tik ištęsta laike 6 mėn. klientams, kurie nori artimiausios kainos, yra galimybė rinktis biržos planą“, – sako „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas tvirtina, kad visuomeninio tarifo mažinimas pusei milijono lietuvių tuo metu, kai milijonui elektra brangs, tik dar labiau diskredituoja žmonių nepasitenkinimą sukėlusį elektros rinkos liberalizavimą.
„Visuomeninis tiekimas atpinga, bet tiems, kas išėjo į laisvą rinką, ne lengviau. Galvoja, kaip suklydau“, – tikina V. Jankauskas.
Beje, Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas užsimena, kad ketina siūlyti pradėti grąžinti pasipiktinimo bangą sukėlusią ESO 160 mln. eurų skolą elektros vartotojams jau kitų metų antrąjį pusmetį. Kaip tik tuo metu Lietuvoje vyks Seimo rinkimai.
„Mes tikimės ir planuojame, kad kitų metų antrą pusmetį bus perskaičiuota reguliuojama kainos dalis skirstymo apimtyje ir pamažintas skirstymo tarifas pradėtas grąžinti 160 mln. eurų permoka realiai galutiniams vartotojams“, – sako R. Pocius.
Nuo sausio šiek tiek atpigs dujos buitiniams vartotojams. Pingant Europoje dujoms ir jų ateities sandoriams, energetikos reguliavimo taryba nustatė, kad maistui jas naudojantys gyventojai turės mokėti 1,29 centus už kubinį metrą, tai yra 7 centais pigiau nei šiuo metu, o besišildantys dujomis mokės 4 centais pigiau – 83 arba 79 centus už kubinį metrą.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.