• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Diskriminacija ar tiesiog eilinis konfliktas? Įvykiu vienoje Jonavos kavinėje domisi ir teisėsauga, ir lygių galimybių kontrolierė. Atėjusios papietauti romų tautybės moterys neaptarnautos, išvadintos nepagarbiais epitetais ir už rankų ištemptos lauk. Įtarimų kelia ir policijos pareigūnų veiksmai, kodėl šie atvykę į kavinę nereagavo į čigonių skundus.

Diskriminacija ar tiesiog eilinis konfliktas? Įvykiu vienoje Jonavos kavinėje domisi ir teisėsauga, ir lygių galimybių kontrolierė. Atėjusios papietauti romų tautybės moterys neaptarnautos, išvadintos nepagarbiais epitetais ir už rankų ištemptos lauk. Įtarimų kelia ir policijos pareigūnų veiksmai, kodėl šie atvykę į kavinę nereagavo į čigonių skundus.

REKLAMA

Konfliktas fiksuojamas kavinėje prie Jonavos turgavietės, kai ten užėjo 4 romų tautybės moterys – mažametė ir trys suaugusios. Viena jų – Lėna – pasakoja, kad tądien su mama, sese ir jos dukra atvyko iš Marijampolės į Jonavą tvarkyti kapų, mažoji užsimanė valgyt. Kai pabandė užsakyti patiekalų, esą sulaukė tik šokiruojančių darbuotojų replikų.

„Jos man sako, jums neleidžiama čia pietauti, tik išsinešimui. Tada paklausiau kodėl, va žmonės sėdi, valgo, pietauja, o kodėl mums negalima.. Sako, čigonai yra kiaulės, ateina čia, prikiaulina, šeimininkas sakė, kad čigonus čia pietauti neleis“, – pasakoja marijampolietė Lėna Arlauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris sako, kad buvę ir laisvų staliukų. Kavinės direktorius pasikalbėti su TV3 žinių žurnalistais gyvai nesutinka. Atsiunčia atsakymus raštu. Paaiškina, kodėl klientėms neleido valgyti viduje, prisėdus prie stalelio.

REKLAMA

„Du stalai buvo rezervuoti, visos kitos vietos buvo užimtos. Kavinėje nebuvo galimybės pavalgyti, kadangi tuo metu nebuvo laisvų stalelių. Buvo užsipultos darbuotojos, klientės pradėjo kelti sumaištį ir šaukti, metė pinigų lėkštelę į vieną iš aptarnaujančio personalo darbuotojų. Tuomet buvo paprašyta apleisti patalpas“, – aiškina maitinimo įstaigos direktorius Laimonas Žiemys.

Vaizdo įraše matyti, kaip atėjęs vyriškis moteris griebia už rankų ir tiesiog ištempia lauk: „Einam į lauką, nerėkaujam, sakau, einam. – Netampyk. – Galėsi lauke rėkaut.“

REKLAMA
REKLAMA

„Riksmu, griebė mus už rankų, užsilaužė, stipriai visa jėga, ir tokiu pykčiu rėkdamas. Iš tų nervų, kas jam ten darėsi, man į nugarą kumščiu, vėl griebė seseriai už rankos ir jėga tempė už rankos“, – kalba L. Arlauskaitė.

Direktorius įvykį vadina nemaloniu, bet tikina, kad smurto nebuvo.

„Darbuotojas išlydėjo į lauką, nes keletą kartų mandagiai paprašius išeiti, dėl keliamos sumaišties ir darbuotojų užgauliojimo, jos tą padaryti atsisakė. Nebuvo naudojamas fizinis smurtas jokia forma“, – tikina L. Žiemys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netoli kavinės įsikūrę turgaus prekeiviai pasakoja vieni girdėję triukšmą, matę ir atvykusį policijos ekipažą. Kiti tik kalbų prisiklausę. Tačiau apie maitinimo įstaigos personalą visi atsiliepia palankiai ir situacija stebisi:

„Buvo policija atvažiavusi, rėkavo, bet ne mūsų čigonai vietiniai, bet svetimi, o ką viduj darė, tai aš iš niekur nueit negaliu.“

REKLAMA

„Aš apsiperku, gan dažnai ir matau, kad perkasi žmonės kitos tautybės aptarnaujami maloniai.“

„Ten einu, valgyt perkuosi, mandagios, fainos, amžinai skanaus, skanaus.“

Daugybę klausimų kelia ir viešumoje plintantis įrašas, fiksuojantis kaip policijos pareigūnai tiesiog išvyksta iš įvykio vietos.

„Užkelia langą ir nuvažiuoja, policininkai paliko mus toj pačioj vietoj, kad mus toliau skriaustų“, – sako L. Arlauskaitė.

REKLAMA

Policija sako, kad įamžinti pareigūnai ten atsidūrė atsitiktinai – esą panašiu metu buvo du skirtingi iškvietimai.

„Vaizdo įraše užfiksuoti policijos pareigūnai yra ne tas į įvykį vykęs ekipažas. Šie pareigūnai vyko ne į maitinimo įstaigoje vykusį konfliktą, todėl moterys turėjo sulaukti kito atvažiuojančio ekipažo“, – teigia Kauno policijos atstovė Reda Zarauskienė.

Pareigūnų elgesį ir tos dienos situaciją jau aiškinasi ir Policijos Imuniteto valdyba. O dėl konflikto kavinėje pradėtas aplinkybių patikslinimas. Įvykiu susidomėjo ir lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba – čia įžvelgianti aiškius diskriminacijos požymius ir kitus nusikaltimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įžvelgčiau BK 169 straipsnio, kuris kalba apie diskriminavimą, taip pat 170 – neapykantos kurstymo ir 140 str. fizinio skausmo sukėlimo –  nusikalstamų veikų požymių. Tikiuosi, kad bus atliktas tyrimas, nešališkai ir be nuostatų“, – tvirtina Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Deja, pasak kontrolierės neigiamas požiūris į romų tautybės asmenis vis dar itin gajus.

„Nuostatos romų atžvilgiu Lietuvoje yra ganėtinai neigiamos, net 61 proc. sako kad nenorėtų kaimynystėje gyventi su romais – tai viena nepalankiausiai vertinamų visuomenės grupių ir nesikeičia per ilgus metus“, – sako B. Sabatauskaitė.

Lygių galimybių kontrolierė sako, kad dėl Jonavos atvejo skundo iš romų tautybės moterų dar negavusi. Jei jos kreipsis – tarnyba atliks tyrimą.

Turėjau sodą šalia romų, tai pakankamai nukentėjau, patyriau vagystes. Todėl niekas manęs neįtikins kad romai verti pagarbos, neee, juos geriau iš tolo aplenkt.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų