Rafaelui dabar 35-keri. Vyras žemiau kaklo paralyžiuotas ir prikaustytas prie lovos. Ispanas prieš 16 metų pakliuvo į avariją, kuri visiškai pakeitė jo gyvenimą.
„Vairuotojas užsižiopsojo ir nulėkė nuo kelio. Atsimušėme į akmenį. Mano draugė žuvo, o aš likau paralyžiuotomis galūnėmis“, – sako 35 m. paralyžiuotas pacientas Rafael Botella.
Pirmus metus po avarijos vyras dar norėjo gyventi, tačiau paskutinius šešerius metus norėjosi nusižudyti, mat prasidėjo nepakeliami skausmai – visiškai prikaustę jį prie lovos. Tikra agonija, sako jaunas vyras.
„Paskutinius šešerius metus aš kentėjau skausmą, kuris atsirasdavo tiesiog iš niekur. Ir vis stiprėjo. Visą dieną praleidžiu lovoje“, – pasakoja R. Botella.
Šiandien Rafaelis jau išmoko gyventi su skausmu, tačiau džiaugiasi, jog tokiems kaip jis – atsirado galimybė nebekentėti.
Ispanijos parlamentas priėmė istorinį sprendimą – įteisino eutanaziją. Savanorišką gyvybės nutraukimą. Įstatymas leis medikams sąmoningai užbaigti paciento gyvenimą, kad palengvintų jo kančias. Arba galės padėti pacientui pačiam atlikti šią procedūrą. 2019 m. Ispanijoje vykdytos apklausos parodė, kad kone 90 proc. gyventojų pritaria eutanazijos įteisinimui.
Tiesa, įstatymas sulaukė ir pasipriešinimo iš katalikų bažnyčios ir kraštutinių dešiniųjų jėgų.
„Tai liūdna diena, nes atimame prigimtinę teisę gyventi. Nepaliekama laisvės tiems, kas kenčia ir yra verčiami priimti greitą sprendimą“, – teigia kraštutinių dešiniųjų atstovė Polonia Castellanos.
Pasinaudoti galimybe užbaigti kančias galės tik gerai suvokiantys, ką daro, asmenys. Eutanazijos prašymas turės būti pateiktas raštu, du kartus su 15 dienų pertrauka apmąstymams. Gydytojas turės teisę atmesti prašymą, jei matys, kad asmuo neatitinka sąlygų. Tuomet prašymą turės patvirtinti ir antras medikas, ir vertinimo komisija.
Iki šiol Europoje eutanazija įteisinta tik Nyderlanduose, Belgijoje ir Liuksemburge. Portugalijoje sausį buvo priimtas panašus įstatymas, tačiau šią savaitę jį blokavo šalies Konstitucinis Teismas.