Pasak jos, audite ji įžvelgia įvairių rizikų bei iššūkių, taip pat – tokie auditai nacionaliniams transliuotojams yra nebūdingi.
„Mačiau tokio audito rizikas ir iššūkius, todėl LRT tarybos posėdyje atkreipiau į jas dėmesį, taip pat į vertinimo ir duomenų subjektyvumo klausimus, metodologijos iššūkius, interpretavimo skirtumus dėl konteksto, sąvokų skirtingumus ir panašiai bei akcentavau, kad vidaus auditas orientuojasi į rizikos, atitikties ir veiklos efektyvumo aspektus, o ne į redakcinį turinį“, – „15min“ teigė L. Savičienė.
Anot auditorės, vidaus auditai dėl politinio neutralumo laikymosi nėra standartinė visuomeninių transliuotojų praktika.
„Vidaus auditas yra nepriklausoma ir objektyvi veikla, skirta įmonės valdymo, rizikų valdymo bei vidaus kontrolės procesų tobulinimui. Dėl šių priežasčių, kaip nepriklausoma Vidaus audito tarnybos vadovė, LRT tarybai nerekomendavau atlikti audito, jei toks vertinimas apimtų redakcinius ir turinio sprendimus, kurie nėra objektyviai audituojami pagal standartines vidaus audito metodikas, taip pat jei kiltų rizika pažeisti redakcinę nepriklausomybę“, – nurodė ji.
L. Savičienė teigė, kad atliekant auditą bus koncentruojamasi į veiklos procesus, o ne į turinį.
„(...) Auditas turi būti grindžiamas proceso peržiūra, rizikų valdymo analize ir esamų kontrolės mechanizmų vertinimu. Vadovaujuosi principu, kad turinio analizė priklauso redakcinei kompetencijai ir nėra vidaus audito objektas“, – pabrėžė LRT vidaus audito tarnybos vadovė.
Pradėjusi auditą ji kreipėsi į kitų šalių visuomeninius transliuotojus, kurie patikino, kad tokių auditų praktika „nėra standartinė“, tačiau panašų auditą yra atlikęs BBC.
„Vienintelis kol kas žinomas transliuotojas yra BBC, kuris atliko Nešališkumo (redakcinio) užtikrinimo vidaus auditą. Dalis šio audito patirties gali būti naudojama ir šiame atliekamame audite“, – teigė L. Savičienė.
Anot jos, auditui atlikti skirtos septynios darbo dienos, tačiau terminas gali būti pratęstas.
Kaip anksčiau skelbė BNS, apie 60 žurnalistų iš LRT televizijos, radijo ir portalo naujienų tarnybų praėjusią savaitę kreipėsi į tarybą, prašydami surengti susitikimą dėl vykstančio politinio neutralumo principų turinio kūrime audito.
Nerimą dėl vykstančio audito šią savaitę išreiškė tiek Lietuvos žurnalistų sąjunga, tiek Žurnalistų profesionalų asociacija. Organizacijoms kyla klausimų, ar auditas nepažeis žurnalistikos laisvės principų, jos pabrėžė redakcinės nepriklausomybės svarbą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!