Kaip informavo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, 2020 m., taikomi tie patys NT mokesčio tarifai kaip ir pernai, tačiau šiemet pasikeitė NT neapmokestinamoji riba.
Nekilnojamojo turto neapmokestinamoji riba 2019 m. buvo 220 tūkst. eurų, o 2020 m. – 150 tūkst. eurų.
Auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 m. ar neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 m., taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, nekilnojamojo turto neapmokestinamoji riba 2019 m. buvo – 286 tūkst., o 2020 m. – 200 tūkst. eurų.
NT mokestį už 2020 metų mokestinį laikotarpį deklaruoti ir sumokėti gyventojai šiais metais turi iki gruodžio 15 d.
Neapmokestinamasis nekilnojamojo turto dydis ir progresinio nekilnojamojo turto mokesčio apskaičiavimas taikomas gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių mokestinei vertei.
„Paprastai tariant, progresinis NT mokesčio tarifas taikomas bendrai gyventojo turimai minėtų NT objektų vertei“, – komentavo S. Aliukonytė-Šnirienė.
Ji paaiškino, kad tam pačiam objektui gali būti / yra taikomi keli tarifai: t. y. kai objekto vertės daliai, viršijančiai 150 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 300 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas; vertės daliai, viršijančiai 300 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 500 tūkst. eurų, taikomas 1 proc. mokesčio tarifas; ir vertės daliai, viršijančiai 500 tūkst. eurų taikomas 2 proc. mokesčio tarifas.
Asmenims, kurie turi tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 m., auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 m., taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, nuosavybės teise priklausančio ar jų įsigyjamo anksčiau minėto NT vertes daliai viršijančiai: 200 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 390 tūkst. eurų, taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas; vertės daliai, viršijančiai 390 tūkst. eurų, tačiau neviršijančiai 650 tūkst. eurų taikomas 1 proc. mokesčio tarifas; ir vertės daliai, viršijančiai 650 tūkst. eurų, taikomas 2 proc. mokesčio tarifas.
Preliminariais duomenimis, už 2020 m. mokestinį laikotarpį nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas turės pateikti apie 16,7 tūkst. gyventojų ir jiems preliminariai apskaičiuota apie 6,7 mln. eurų mokėtina suma.
Iš jų yra apie 12,5 tūkst. gyventojų, kurių turima nekilnojamojo turto vertė patenka į 150 – 220 tūkst. eurų intervalą. Jiems galimai būtų apskaičiuota apie 1,7 mln. eurų mokėtina suma.
Pareigą deklaruoti NT mokestį už 2019 m. turėjo apie 5 tūkst. gyventojų, o jų mokėtina suma – apie 2,7 mln. eurų. Iš jų, apie 3,6 tūkst. gyventojų turimo turto vertė buvo tarp 220 – 300 tūkst., ir jiems taikomas 0,5 proc. mokesčio tarifas. Apskaičiuota mokėtina suma apie 436 tūkst. eurų.
NT mokestį už 2020 metų mokestinį laikotarpį deklaruoti ir sumokėti gyventojai šiais metais turi iki gruodžio 15 d. Už 2020 m. mokestinį laikotarpį NT mokesčio deklaracijos dar nėra teikiamos.
Naujausiais duomenimis, pagal pateiktas nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas už 2019 m. mokestinį laikotarpį beveik 4,4 tūkst. gyventojų sumokėjo apie 2,5 mln. eurų mokesčio.
Beje, nei pagal seną, nei pagal naują NT mokesčio skaičiavimą, jo nereikės mokėti prestižinėse vietose sodybas turintiems prezidentui Gitanui Nausėdai ir premjerui Sauliui Skverneliui. Kaip jau skelbta, oficiali jų vertė yra gerokai mažesnė už įstatyme numatytą apmokestinamą vertę, nors kai kurie NT specialistai vertina, kad reali jų rinkos vertė yra gerokai didesnė.