Penktadienį darbuotojų, darbdavių ir valdžios atstovus vienijanti Trišalė taryba spręs, kokia gali būti MMA nuo 2024 m. pradžios.
Galutinį sprendimą dėl taikytino minimumo priima Vyriausybė. Tačiau jeigu dėl jo dydžio sutariama Trišalėje taryboje, paprastai į jos sprendimą atsižvelgia ir ministrų kabinetas.
Kaip jau skelbta, Lietuvos bankas siūlo, kad, palyginti su dabartine, nauja MMA augtų per 13 proc. arba beveik 113 eurų nuo dabartinių 840 eurų iki beveik 953 eurų, neatskaičius mokesčių.
Jeigu patys mokesčiai nesikeistų, padidinus minimumą, jį uždirbantys gyventojai į rankas gautų ne 633 eurus, kaip yra dabar, bet beveik 60 eurų per mėnesį daugiau – t.y. 692 eurus.
Vis dėlto ši suma gali būti ir didesnė, jeigu bus padidintas ir Gyventojų pajamų mokesčių įstatyme numatytas neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Mat kuo jis didesnis, tuo mažesnė atlyginimo dalis yra apmokestinama ir tuo daugiau pinigų galiausiai lieka darbuotojui.
Po šią savaitę įvykusio susitikimo su finansų ministre Gintare Skaiste, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija išplatino pranešimą, pasak kurio, NPD turėtų didėti 20 proc.
Šiuo metu gaunantiems MMA yra taikomas 625 eurų dydžio NPD, tad padidinus jį penktadaliu, išeitų 750 eurų.
Vadinasi, jei būtų priimti minėti nauji dydžiai, darbuotojo alga nuo kitų metų padidėtų apie 87 eurus iki daugiau nei 720 eurų.
Per metus – nemenkos papildomos išlaidos
Vis dėlto Finansų ministerija neatskleidžia, kokie tie dydžiai bus. Portalui tv3.lt ji pateikė tik tokį komentarą:
„Penktadienį įvyks Trišalės tarybos posėdis, kuriame ji svarstys MMA dydžio klausimą. Ateinančią savaitę planuojame pristatyti atnaujintą mokestinių pasiūlymų paketą, kuriame padetalizuosime mūsų siūlomus sprendimus.“
Jeigu samdomi darbuotojai dėl didesnių MMA ir NPD uždirbs daugiau, tai vykdantiems individualią veiklą ar dirbantiems pagal verslo liudijimus teks mokėti daugiau socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų, nes dažnai susiejamos su MMA.
Pvz., perkant verslo liudijimą mėnesiui, VSD įmokų suma yra 8,72 proc. MMA. Jeigi ji bus padidinta iki 953 eurų, įmokoms teks atseikėti 83,1 euro – 9,85 euro daugiau nei dabar.
PSD įmokos sudaro 6,98 proc. MMA. Dabar šių įmokų mokama po 58,63 euro per mėnesį. Padidėjus minimui, jos išaugtų 7,89 euro – iki 66,52 euro.
Taigi per mėnesį bendra įmokų suma gali padidėti 17,74 euro, o per metus – 212,88 euro.
Kokio dydžio minimumas mokamas kitose šalyse
Darbo kodeksas numato, kad minimalią algą mokėti galima tik už nekvalifikuotą darbą. Tačiau šią taisyklę galima nesunkiai apeiti algą padidinant kad ir 1 euru arba įprastinį darbo laiką sumažinant 1 val.
„Sodros“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra virš 121 tūkst. gyventojų, kurių mėnesinės pajamos neviršija 840 eurų per mėnesį neatskaičius mokesčių.
Ne visos ES šalys turi teisės aktuose įtvirtintą reikalavimą kasmet nustatyti minimalią mėnesinę algą. Kai kuriose valstybėse dėl šio dydžio atskirai tariasi profesinės sąjungos ir darbdaviai, o kai kur ji visai nenustatoma.
Be to, kiekviena valstybė savarankiškai sprendžia, kokius mokesčius ir įmokas taikyti uždirbantiems mažiausiai, kokį nustatyti neapmokestinamą pajamų dydį ar jo visai netaikyti.
Tačiau net lyginant minimalias algas neatskaičius mokesčių, akivaizdu, kad Lietuviškai MMA dar toli iki kai kurių ES valstybių.
Pavyzdžiui, Liuksemburge per praėjusius metus minimali alga padidėjo nuo 2257 eurų iki 2313 eurų neatskaičius mokesčių, Belgijoje – nuo 1658 eurų iki 1842 eurų, Nyderlanduose – nuo 1725 iki 1756 eurų, o Vokietijoje – nuo 1638 eurų iki 1744 eurų.
Lenkijoje minimali alga sumažėjo nuo 655 eurų iki 642 eurų, o Vengrijoje – nuo 542 eurų iki 504 eurų. Vis dėlto šios šalys turi nacionalines valiutas ir minimumo sumažėjimą lemia šių valiutų kursų svyravimas euro atžvilgiu.
Nuo 2023 m. pagal MMA dydį (840 eurų) Lietuva turėtų aplenkti Graikiją (832 eurai).
Beje, Latvijoje jau kelerius metus minimali alga nesikeitė ir buvo lygi 500 eurų. Tačiau nuo šių metų pradžios ji didėjo iki 620 eurų.
Tuo metu Estijoje nuo šių metų pradžios minimali alga pakilo nuo dabartinių 654 eurų iki 725 eurų.
Palyginti su kaimyninėmis šalimis, Lietuvos MMA neatskaičius mokesčių yra didesnis ir dėl to, kad prieš kelerius metus vykdant mokesčių reformą jos buvo padaugintos iš 1,289. Taip buvo padaryta nuo 2019 m. nusprendus perkelti darbdaviui skaičiuotus mokesčius darbuotojui.