Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos prezidentas Rimas Varkulevičius sako, kad Kazachstanas Lietuvai yra svarbus ekonominis partneris, tačiau pastarųjų dienų įvykiai pasiuntė signalą apie šalies rizikas.
„Pasiųsta žinia, kad mums reikia valdyti riziką su ta valstybe. Verslui tokia žinia ir yra pasiųsta iš pačio Kazachstano“, – BNS kalbėjo R. Varkulevičius.
Jis teigė girdėjęs apie keletą atvejų, kai Lietuvos verslui Kazachstane pastarosiomis dienomis kilo problemų dėl atsiskaitymų ir prekių judėjimo.
„Man buvo atskiri atvejai žinomi, kad ten ir bankiniai atsiskaitymai buvo užstrigę, ir prekių judėjimas šiek tiek buvo užstrigęs“, – sakė R. Varkulevičius.
„Supratau, kad tai nėra labai didelės sumos, bet jos buvo“, – pridūrė jis.
Pasak R. Varkulevičiaus, daugiau informacijos nėra galimybių sužinoti dėl ryšio sutrikimų.
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) viceprezidentas Marius Dubnikovas teigė, jog kol kas procesų Kazachstane poveikis Lietuvos eksportuotojams minimalus, o su didesnėmis problemomis susiduria tik transporto sektorius.
„Nemanau, kad šių dienų įvykiai galėtų reikšmingai paveikti eksportuotojų finansinę būklę, nes tikimasi, kad tai daugiau yra laikinas epizodas, kelių dienų procesai, kurie turėtų aprimti ir galbūt vėliau peraugti į kokią nors diskusiją. Tai šiuo atveju Lietuvos eksporto tai taip neveikia, kaip veikia Kinija“, – kalbėjo M. Dubnikovas.
Jo nuomone, įvykiai Kazachstane neturėtų tapti ilgalaike problema ir nutraukti eksportą iš Lietuvos.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2021 metų sausio–lapkričio mėnesiais Lietuvos eksportas į Kazachstaną (įskaitant ir reeksportą) siekė 320,1 mln. eurų, vien tik lietuviškos kilmės eksportas – 37,3 mln. eurų.
Kazachstane praėjusį savaitgalį kilo protestai prieš staigų suskystintųjų dujų kainų augimą. Žanaozeno mieste prasidėjusios demonstracijos vėliau išplito į kitus rajonus ir peraugo į masinius neramumus – susirėmimus su policija ir valstybinių įstaigų pastatų šturmą.
Tai – didžiausias iššūkis autoritarinei Kazachstano valdžiai per kelis dešimtmečius.
Ketvirtadienį į šalį „taikos palaikymo pajėgas“ pranešė siunčianti Rusija po to, kai tokios pagalbos paprašė Kazachstano valdžia, kreipusis į Maskvos vadovaujamą Kolektyvinio saugumo sutarties organizaciją (KSSO), vienijančią šešias buvusias sovietines šalis.