• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) dar pernai pakeitė pajamų natūra apmokestinimą. Tad net jei automobilį naudojate kelionėms iš darbo į namus ir atgal į darbą, tokiu atveju reikia susimokėti papildomai.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) dar pernai pakeitė pajamų natūra apmokestinimą. Tad net jei automobilį naudojate kelionėms iš darbo į namus ir atgal į darbą, tokiu atveju reikia susimokėti papildomai.

REKLAMA

Kitaip tariant, jeigu anksčiau verslininkai ar darbuotojai galėjo važiuoti įmonės automobiliu namo ir tai nebuvo laikoma apmokestinamomis pajamomis natūra, tai dabar laikoma, kad darbuotojai gavo pajamų ir už tai reikia papildomai susimokėti.

Vadinasi, ir kelionės su įmonės automobiliu, tarkime, į Palangą atostogauti, irgi nėra galimos, jei už tai nesusimokėsite papildomai.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, VMI specialistai atkreipia dėmesį, kad įmonių automobiliai stebimi nuolat. Net ir tada, kai lankotės prekybos centruose.

REKLAMA

Kokia informaciją renka VMI?

VMI atstovai sako, kad įmonės vardu įsigytas turtas privalo būti naudojamas jos veikloje pagal paskirtį (pajamoms uždirbti ir ekonominei naudai gauti).

Specialistai atkreipia dėmesį, kad, nors naudoti įmonės automobiliu asmeniniais tikslai nėra draudžiama, tokiu atveju reikia nepamiršti mokestinių taisyklių, t.y. toks turto naudojimas turi būti teisingai apskaitytas ir sumokėti atitinkami mokesčiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai įmonės turtas, pavyzdžiui, automobilis, suteikiamas darbuotojui naudotis asmeniniais tikslais, neperduodant nuosavybėn, darbuotojo gauta nauda laikoma jo pajamomis, gautomis natūra (nepinigine išraiška).

Darbuotojo iš įmonės gaunamos pajamos natūra turi būti apmokestinamos kaip gyventojo su darbo santykiais susijusios išmokos, t. y., nuo pajamų natūra įmonė privalo sumokėti tuos pačius mokesčius, kaip ir nuo darbo užmokesčio“, – naujienų portalui tv3.lt komentavo VMI Kontrolės departamento vyresnioji patarėja Diana Šalomskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialsitės, VMI vertina visus gaunamus faktus apie mokesčių mokėtojus, t.y. jų deklaruojamus bei iš trečiųjų šaltinių gaunamus duomenis, viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidoje, gyventojų pateiktus duomenis apie galimą mokesčių vengimą ir pan.

„Pirmiausiai, analizuojami pirminiai įmonių apskaitos dokumentai, jie lyginami su trečiųjų šaltinių duomenimis“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA

Ji taip pat sako, kad yra vertinamo ir aplinkybės, rodančios, kad turtas naudojamas ir asmeniniais tikslais, pavyzdžiui:

  • darbuotojas, kuriam priskirtas įmonės automobilis, neturi asmeninio automobilio;
  • įmonė neturi objektyvių įrodymų, kad visos degalų sąnaudos buvo patirtos automobilį naudojant tik verslo tikslais (nedokumentuojamos kelionės, nevedama degalų apskaita) arba kelionių dokumentuose ir/arba degalų apskaitoje užfiksuoti tikrovės neatitinkantys faktai;
  • degalai į tarnybinį automobilį pilami ne darbo metu: po darbo, atostogų, nedarbingumo metu, savaitgalių ir švenčių dienomis, o automobilis ne darbo metu fiksuojamas įvažiuojantis (išvažiuojantis) į kurortines teritorijas, prekybos ir pramogų vietas;
  • bendrovė neturi automobilio saugojimo vietos;
  • automobiliai saugomi automobilius naudojančių gyventojų gyvenamaisiais adresais;
  • nėra kontroliuojamas automobilių naudojimas ne darbo metu ir pan.

VMI gali griebtis ir kontrolės veiksmų

Jeigu kyla įtarimų, kad turtas gali būti naudojamas asmeninėms reikmėms, VMI atlieka stebėsenos veiksmus.

REKLAMA

O išimtiniais atvejais, kai įmonė nesureaguoja į pateiktas rekomendacija, griebiasi ir kontrolės veiksmu.

„Nustačius, kad įmonė nesilaikė nustatytos tvarkos ir turtas naudotas asmeniniams tikslams, įmonei tenka apskaičiuoti ir sumokėti GPM (gyventojų pajamų mokestį), „Sodros“ įmokas, PSD (privalomąjį sveikatos draudimą) už visą laikotarpį, kai jis buvo naudojamas asmeniniams poreikiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat patikrinimo metu nustačius, kad turtas įsigyjamas įmonės reikmėms, tačiau jis neskirtas pardavimui, nenaudojamas nuomai ar paslaugoms už atlygį teikti, tačiau pirkimo PVM (pridėtinės vertės mokestis) įtraukas į PVM atskaitą, atsiranda pareiga apskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti pardavimo PVM“, – paaiškino D. Šalomskienė.

Perka kosmetiką, botulino injekcijas, kostiumus, verslo keliones paverčia poilsinėmis

Tiesa, ji sako, kad VMI siekis ne baudų skyrimas, o pirmiausiai – informacijos suteikimas juridiniams asmenims arba įspėjimai pasitaisyti.

REKLAMA

Vis tik D. Šalomskienė pripažįsta, kad privačių poreikių tenkinimo įmonės lėšomis atvejų vis dar fiksuojama.

„Dažniausiai tokie nusižengimai nustatomi dėl automobilių bei gyvenamosios paskirties būsto naudojimo asmeniniams tikslams, piktnaudžiavimo verslo kelionėmis jas paverčiant poilsinėmis.

Taip pat nustatoma ir atvejų, kai verslo įsigytu motociklu ar laivu savo asmeninėms reikmėms naudojasi įmonės akcininkai ar vadovai bei jų šeimos nariai“, – pasakojo ji.

REKLAMA

Praktikoje, pasak VMI specialistė, pasitaiko ir tokių atvejų, kai įmonės lėšomis įsigyjami įvairūs buityje naudojami daiktai ar paslaugos, kai naudos gavėju galiausiai tampa įmonės darbuotojai.

„Tokie pirkiniai dažniausiai argumentuojami kaip įmonės reprezentacijai naudojamos prekės ar paslaugos (prabangi kosmetika, kostiumai ir kt.), prisidengiama darbuotojų sveikatos gerinimo tikslais (pvz., perkant botulino injekcijas) ir pan. Kilus klausimams, visuomet įvertinamas faktinis įmonių bei darbuotojų poreikis tam tikroms prekėms ar paslaugoms“, – vardijo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VMI atstovė taip pat pateikė pavyzdį, kai mažoji bendrija (vykdanti kūrybinę, meninę, pramogų organizavimo bei reklamos ir rinkos tyrimų veiklą) 2023 m. įsigijo itin brangų lengvąjį automobile už daugiau kaip 251 tūkst. eurų.

„Bendrijos atstovai teigė, kad transporto priemonė reikalinga profesinei veiklai: nuvykimui į renginius, filmavimus, repeticijas, prekių paėmimui bei socialinių tinklų turinio kūrimui.

REKLAMA

Tačiau automobilio naudojimas nebuvo dokumentuojamas – nebuvo nustatyta nei naudojimo, nei kuro apskaitos tvarka. Surinkus papildomus duomenis iš trečiųjų šaltinių nustatyta, kad automobilis dažnai fiksuotas prekybos ir laisvalaikio vietose savaitgaliais bei švenčių dienomis“, – kalbėjo D. Šalomskienė.

Vis tik vėliau juridiniai asmenys pripažino, kad transporto priemonė buvo naudojama ir asmeniniais tikslais.

REKLAMA

„Dėl to apskaičiuotos pajamos natūra bendrijos vadovui – daugiau nei 5,2 tūkst. eurų už 2024 metus bei beveik 800 tūkst. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio“, – dėmesį atkreipė ji.

VMI sako, kad juridiniais asmenys kur kas aktyviau, savanoriškai deklaruoja pajamas natūra. Per keturis metus, lyginant 2024 m. su 2020 m., pajamas natūra deklaruojančių įmonių skaičius išaugo tris kartus.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2022 m. gyventojų pajamas natūra dėl kitam asmeniui priklausančio automobilio naudojimo įmonės deklaruoja atskirai nuo kitų pajamų natūra. Tai leidžia VMI gauti ir vertinti tikslesnę informaciją apie įmonių automobilių naudojimą privačių poreikių tenkinimui.

Už 2022 m. dėl automobilių naudojimo privatiems poreikiams deklaruota pajamų suma sudarė beveik 33,8 mln. eurų, mokėtinas GPM – daugiau nei 5,6 mln. eurų, 2023 m. – pajamų suma apie 48,8 mln. eurų ir apie 8,3 mln. eurų mokėtinas GPM, o 2024 m. – 67,6 mln. eurų ir beveik 11,5 mln. eurų mokėtinas GPM.

VMI atliekant švelniąsias stebėsenos priemones ir išimtinais atvejais kontrolės veiksmus per 2022–2024 m. bendrai dėl privačių poreikių tenkinimo įmonės lėšomis bei pajamų natūra gavimo atvejų į biudžetą papildomai mokėtinų mokesčių ir su jais susijusios sumos sudarė beveik 23 mln. eurų.

2025 m. I pusm. bendrai dėl privačių poreikių tenkinimo įmonės lėšomis bei pajamų natūra gavimo atvejų į biudžetą papildomai mokėtinų mokesčių ir su jais susijusios sumos sudarė beveik 4,5 mln. eurų.

REKLAMA
Nu žurnaliugos o kiek vmi turi automobiliu? ar visi jie nedarbo metu stovi vmi kieme? Nu padarykit reportaža bus idomu.
Svarbu Mokesciu surinkimas.. o kur jie išleidžiami- pox’.. todėl taip ir gaunasi.. cekuciai.. jiems dzin.. Monikutes keliones- dzin.. Taip.. jiems net nepriklauso žiūrėti , kur tie mokesčiai išleidžiami.. svarbiausia- surinkti.. O išlaidų iš biudžeto praktiškai niekas nekontroliuoja..
Cia ypac liecia seimo nariu automobilius skirtus tik darbui.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų