• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siekiant sumažinti politinę įtaką didinant neapmokestinamąsias pajamas (NPD) ir minimalią mėnesio algą (MMA), Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ragina Vyriausybę nustatyti ryšį tarp šių dydžių.

Siekiant sumažinti politinę įtaką didinant neapmokestinamąsias pajamas (NPD) ir minimalią mėnesio algą (MMA), Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ragina Vyriausybę nustatyti ryšį tarp šių dydžių.

REKLAMA

Tačiau komitetas kaip itin brangų atmetė siūlymą suvienodinti NPD ir MMA.  

Jeigu NPD būtų susietas su MMA, tai kaskart didinant minimumą, proporcingai mažėtų mažiausias gyventojų mokamas pajamų mokestis ir atitinkamai augtų mažiausias algas gaunančių žmonių pajamos į rankas.

Atsižvelgiant į šiuo metu galiojantį ir artimiausiu metu besikeičiantį NPD, jo dydis aktualus uždirbantiems maždaug iki 1700 eurų ant popieriaus arba 1070 eurų į rankas.

Tikimasi grįžti rudenį

„Siūlyčiau Vyriausybei įvertinti galimybę įstatyme įtvirtinti, kad kintant minimaliai mėnesinei algai būtų nustatyta ir neapmokestinamųjų pajamų dydžio konstanta, nes augant NPD kartu su MMA leistų padidinti mažiausiai uždirbančių šalies gyventojų darbo užmokestį ir paskatas ieškotis darbo“, – trečiadienį komiteto posėdyje sakė jo vadovas Mykolas Majauskas, svarstant įvairias Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas dėl NPD didinimo.  

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, toks ryšys taip pat užtikrintų, kad svarbiausi mokestiniai ir darbo rinką veikiantys sprendimai būtų priimami atsižvelgiant į objektyvius ekonomikos rodiklius sumažinant politinę įtaką. 

REKLAMA

„Sumažintume politikos NPD skaičiavime ir įneštume daugiau objektyvumo, prognozuojamumo ir ekonomikos. Didinant MMA valstybė turi numatyti lėšas, turi didinti biudžeto išlaidas, tai šiuo atveju didinat MMA valstybė taip pat turėtų numatyti papildomas išlaidas NPD elementui“,  – svarstė M. Majauskas. 

Tačiau komiteto pirmininkas pabrėžė, kad „greituoju būdu“ tokių pokyčių daryti nereikėtų. 

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos regionų frakcijos atstovo Andriaus Palionio siūlymu, atsakymą Vyriausybė šiuo klausimu turėtų pateikti rudenį, kai bus formuojamas 2023 metų biudžeto projektas. 

Prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius taip pat siūlė apsispręsti dėl NPD didinimo principų. 

„Būtų aktualu susitarti dėl tam tikros daugiametės NPD didinimo taisyklės, kuri. svarbiausia. užtikrintų, kad dirbančiųjų skurdo riba sumažėtų ir sumažėtų pajamų nelygybė“, – komitete teigė prezidentūros atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek tai kainuotų biudžetui

Sąsajoms tarp NPD ir MMA pritaria ir Lietuvos bankas. 

Tačiau NPD prilyginimas MMA, M. Majausko skaičiavimais, biudžetui kainuotų 555 mln. eurų, todėl komitetas atmetė socialdemokratų siūlymą dėl NPD ir MMA suvienodinimo.  

Nepritarta ir „darbiečių“ siūlymui NPD didinti ne tik mažiausias, bet ir vidutines pajamas gaunantiems darbuotojams. M. Majausko teigimu, tokiam sprendimui reikėtų 250 mln. eurų valstybės lėšų, šios grupės gyventojai papildomai „į rankas“ gautų po 27 eurus, o MMA gavėjai – tik po 16 eurų. 

NPD, kuris taikomas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, nuo sausio padidėjo iki 460 eurų, o MMA – iki 730 eurų. Nuo liepos NPD siūloma padidinti iki 540 eurų, tačiau tik tiems gyventojams, kurių metinės pajamos neviršija MMA. 

Žodžiu apie nieką padiskutavo. Visi supranta kad skurdą mažinti reikia. Valstybės sąskaita(tai yra mūsų visu sumoketu mokesčių sąskaita) to daryti niekas nenori ir nesiruošia. Tačiau svarstyti apie didesnius mokesčius uždirbantiems daugiausiai niekas irgi nesiruošia. O kaip gaunasi dabar? Tarkim, aš dirbu restorane virėja ir duok die gaunu 1000 eur į rankas arba 700 į rankas į 300 po stalu, nes taip patogiau darbdaviui, darbdavys turi ten dar kokiu restoranų, gal kitų verslų, visur reikia išlaikyti žmones bet reikia ir uždirbti. Pelnas laaabai svarbu, todėl kuo daugiau sutaupai ant darbo jėgos ir mokesčių tuo daugiau gali skraidyti į tenerife ar žmonai naują spa saloną atidaryt. Esmė kad pas mus turčiai orientuoti tik į save ir savo svajones. Todėl algu oficialiai niekas didinti nenori. Jei verslas staiga nuspręstų kad jam gal geriau tureti mažiau objektų bet didesnias algas žmonėm mokėt, taip surenkant daugiau mokesčių į biudžetą - skurdas sumažėtų, o dabar kai verslas godus reikia aprept kuo daugiau už mažiau ta ir turime. Nesubalansuota visiškai darbo politika.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų