Populiariausi tarp vagišių buvo „Samsung“ telefonai. Kaip ir ankstesniais metais, jie sudarė 38 proc. dingusių įrenginių. Į antrą vietą pagal populiarumą pernai įsiveržė „Apple“ telefonai – jie sudarė 26 proc. dingusių telefonų. „Obuoliukams“ trečioje vietoje nusileido „Huawei“ telefonai – 11 proc. visų prarastų įrenginių. „Redmi“ telefonų buvo pavogta du kartus daugiau, taip pat tarp ilgapirščių populiarėja kiti „Xiomi“ gamintojo telefonų ženklai – „Poco“, „Xiomi“.
„Perkant įrenginį iš antrų rankų ar neoficialių pardavėjų, gyventojams būtinai reikėtų patikrinti, ar telefonas, planšetė ar išmanusis laikrodis nėra vogtas, - sako „Scorify“ verslo sprendimų vadovė Jurga Tamašauskaitė. – 2022 m. gyventojai manoimei.lt duomenų bazėje IMEI numerį tikrino beveik 100 tūkst. kartų. O tai yra 50 proc. dažniau nei 2021 m. Ypač išaugo „Apple“ telefonų IMEI numerio tikrinimų – jie sudarė du trečdalius visų užklausų. Tad gyventojai vis atsakingiau renkasi išmanųjį įrenginį“.
Pernai metais intensyviausiai vagišiai darbavosi vasario mėn., kuomet į duombazę buvo pranešta apie prarastus 4,1 tūkst. telefonų. Vasara taip pat buvo intensyvus metas – rugpjūčio mėn. buvo pranešta apie 3,2 tūkst. prarastų įrenginių.
„Apie prarastą įrenginį svarbu pranešti savo mobiliojo ryšio operatoriui, kadangi jis gali operatyviai užblokuoti IMEI numerį ir telefonas tiesiog nebeveiks“, – sako Linas Marcinkevičius, „Tele2“ kredito ir rizikos kontrolės vadovas. – Taip užkertamas kelias išmaniojo perpardavimui arba naudojimui, tad klientas turi daugiau vilčių jį atgauti. Jei telefonas atsirado, jo savininkas, pateikęs įsigijimo dokumentus, įrenginį gali ir vėl atblokuoti“.
Vis dėlto telekomunikacijų bendrovės ragina klientus įrenginius pirkti iš oficialių pardavėjų, o įsigyjant iš antrų rankų, tikrinti ir telefoną, ir pardavėją.
Pasak L. Marcinkevičiaus, jeigu visgi žmogus pasiryžta pirkti įrenginį iš antrų rankų, svarbu įsitikinti, kad pardavėjas yra sąžiningas, kadangi taip parduodamas įrenginys gali būti vogtas arba įsigytas išsimokėtinai, tačiau įmokų mokėti nesiruošiama.
Pasak Odetos Baranauskienės, „Telia“ saugos komandos vadovės, pasauliui judant tvarios gyvensenos link, daugėja žmonių besirenkančių naudotis daiktais „iš antrų rankų“: „Galimybė tai daryti saugiai bei išvengti ne tik nemalonių emocijų, bet ir teisinių problemų, yra labai svarbi. Kviečiame klientus, įsigyjančius įrenginius ne iš oficialių gamintojų partnerių nepriklausomai nuo šalies, pirmiausia bent patikrinti įrenginio IMEI duomenų bazėje, nors ir tai negarantuoja, kad įrenginys įrenginio IMEI nebus įtrauktas į duomenų bazę vėliau“.
Tačiau pagrindinė ir vienareikšmė rekomendacija - apsisaugoti nuo tokių situacijų geriausia įrangą perkant tik iš patikimų pardavėjų – mobiliojo ryšio operatoriaus ar elektronikos prekių parduotuvių.