Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad ir dėl kitų Europoje plintančių gyvūnų ligų kai kur yra draudžiama išsivežti ar atsivežti mėsos ir pieno produktų, kitaip gresia tūkstantinės baudos.
Siūlo 30 eurų už kiekvieną pranešimą
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), siekdama sumažinti afrikinio kiaulių maro plitimą, kviečia gyventojus pranešti apie gamtoje rastas šernų gaišenas.
Už kiekvieną rastą šerno gaišeną tarnyba siūlo po 30 eurų išmoką: „Ši priemonė yra svarbi, nes užtikrina, kad rastos gaišenos būtų greitai pašalintos, taip sumažinant galimą užkrato plitimą.
Šernų gaišenų radimas, pranešimas ir sutvarkymas yra esminė dalis siekiant užkirsti kelią šiam pavojingam virusui.“
Taigi, jei asmuo nori gauti piniginę išmoką, jis VMVT turi nurodyti tikslią šerno gaišenos radimo vietą, esant galimybei – pateikti koordinates pagal GPS (Globalaus pozicionavimo sistemą).
„VMVT rekomenduoja radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu (užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.).
VMVT atstovai gali paprašyti esant galimybei parodyti tikslią gaišenos radimo vietą“, – nurodė atstovai.
Lietuviams jau išmokėjo tūkstančius eurų
VMVT pabrėžė, kad radę nugaišusį šerną žmonės negali jo transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti tarnybai:
„Išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius Afrikinio kiaulių maro tyrimams.“
Tarnybos atstovai atskleidė, kad pernai už 729 pranešimus apie surastas šernų gaišenas iš viso buvo sumokėta 21,9 tūkst. eurų piniginių išmokų.
O iki 2025 m. birželio 20 d. už 564 pranešimus apie rastas gaišenas jau išmokėta virš 16,9 tūkst. eurų.
„Piniginės išmokos fiziniams asmenims mokamos tik už rastas šernų gaišenas.
Tais atvejais, jei apie tą pačią šerno gaišeną praneš keli asmenys, teisę į išmoką turės pirmasis informaciją pateikęs asmuo“, – dėstė VMVT.
Už mėsą ir pieną – beveik 6 tūkst. eurų bauda
Dėl gyvūnų ligų yra griežtinamos ir gabenamų daiktų taisyklės oro uostuose.
Pvz., nuo 2025 m. balandžio į Jungtinę Karalystę tapo draudžiama įsivežti bet kokius mėsos produktus iš galvijų, avių, kiaulių ar ožkų, rašoma „Made in Vilnius“.
Taip pat ir pieno produktus, įskaitant sūrį, sviestą ir jogurtą.
Draudimas taikomas net ir sandariai supakuotiems ar duty-free parduotuvėse įsigytiems produktams.
Netgi sumuštiniai su mėsa ar sūriu, įsigyti kelionės metu, patenka į draudžiamų produktų sąrašą.
Keliautojai, bandantys įvežti draudžiamus produktus, privalės juos atiduoti pasienio pareigūnams arba jie bus konfiskuoti ir sunaikinti.
Sunkesniais atvejais gali būti skiriamos baudos iki 5 tūkst. svarų sterlingų (apie 5 845 eurus).
Šis draudimas buvo įvestas siekiant apsisaugoti nuo galimo snukio ir nagų ligos protrūkio, kuris šiuo metu plinta kai kuriose Europos šalyse.
Ši liga yra labai užkrečiama ir gali turėti rimtų pasekmių gyvulininkystės sektoriui.
Nors žmonėms ši liga – nepavojinga, ji gali būti perduodama per užkrėstus produktus, drabužius ar transporto priemones.
Kokius maisto produktus draudžiama įsivežti į Lietuvą
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt VMVT yra komentavusi, kad apskritai į Europos Sąjungą (taigi ir į Lietuvą) yra draudžiama asmeniniame bagaže įvežti gyvulinių maisto produktų (mėsos, pieno ir jų produktų) iš ne ES šalių.
Tarnyba patikino, kad Lietuvoje snukio ir nagų ligos dar nėra, tačiau keliautojai turėtų būti ypač budrūs viešėdami Turkijoje, Vidurio Azijos, Afrikos šalyse, Irane ir kai kuriose Europos valstybėse (Slovakijoje ir Vengrijoje), kur ši liga cirkuliuoja.
VMVT nurodė, kad aptikus draudžiamus gyvulinius produktus keleiviai gali savanoriškai juos išmesti į atitinkamą konteinerį, kurio turinys vėliau būna saugiai sunaikinamas.
Jeigu keleivis su tuo nesutinka, jo produktai būna konfiskuojami, o jis pats nubaudžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.
„2024 m. Muitinės pareigūnai konfiskavo ir perdavė VMVT sunaikinimui virš 600 kg iš trečiųjų šalių asmeniniame bagaže vežamų draudžiamų gyvūninių produktų“, – pridūrė atstovai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!