Infliacijai didžiuosiuose ūkiuose artėjant prie 10 proc. ribos, centriniai bankai turi laikytis savo kurso ir toliau didinti palūkanų normas, kol infliacija ims trauktis, interviu naujienų agentūrai AFP pareiškė Pierre'as-Olivier'as Gourinchas.
TVF antradienį paskelbtoje atnaujintoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „World Economic Outlook“ nupiešė niūrų pasaulio ekonomikos paveikslą: augimas sparčiai lėtėja ir ūkis susiduria su įvairia rizika, kuri jį gali įstumti į recesiją.
Sparčiai kylančios maisto ir kuro kainos, kurių augimą dar pakurstė karas Ukrainoje, varžo namų ūkių biudžetą visame pasaulyje, o kai kuriose šalyse net provokuoja neramumus.
Centriniai bankai, įskaitant JAV federalinio rezervo sistemą (FRS) ir Europos Centrinį Banką (ECB), imasi ryžtingų priemonių, kuriomis siekia suvaldyti tą kainų spaudimą, tačiau tokios priemonės taip pat lėtins ekonomikos augimą.
Visgi P. O. Gourinchas įspėjo, kad leisti infliacijai tapti nevaldomai būtų „tarsi išleisti džiną iš butelio“.
Rizika padaryti per daug
Jeigu žmonės ims manyti, kad infliacija tebebus didelė, „tai bus pasaulis, kuriame centriniai bankai bus praradę ryšį su tikrove. Ir jį atkurti bus labai, labai sunku.“
Laimei, „tokio etapo dar nesame pasiekę“, pareiškė TVF vyriausiasis ekonomistas.
Anot jo, „infliacijos lūkesčiai kol kas tebebuvo gana stabilūs. Ir tai yra vienas iš dešimtmečių mažos infliacijos aplinkos ir centrinių bankų patikimumo didžiųjų pranašumų.“
Jis pripažino, jog yra rizikos, kad politikos formuotojai „persistengs“ ir savo veiksmais sustabdys ekonomikos augimą, bet kol kas jie eina teisingu keliu.
„Esmė yra grąžinti kainų stabilumą“, – pareiškė TVF atstovas.
Pasak P. O. Gourincho, tikslas yra grąžinti infliaciją arčiau 2 proc. lygio išsivysčiusios ekonomikos šalyse ir galbūt arčiau kiek aukštesnio lygio besiformuojančios rinkos ekonomikos šalyse, ir net jei didinant palūkanų normas bus „nueita per toli“ ir bus sulėtintas ekonomikos augimas, tai tik reikš, kad kainos mažės sparčiau.