Kaip informavo „Sodra“, kasmet į pensijų kaupimą įtraukiami tie žmonės, kuriems sausio 2 d. buvo 18–40 metų ir kurie tą dieną buvo drausti – dirbo pagal darbo sutartį arba vykdė savarankišką veiklą.
„Tačiau šiemet į kaupimą bus įtraukti ne tik tie gyventojai, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai, bet ir tie, kurie anksčiau atsisakė dalyvauti pensijų kaupime“, – paaiškino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.
Pasak jos, pastarąjį kartą prieš 3 metus į pensijų kaupimą įtraukti 132 tūkst. žmonių.
Iš jų kiek daugiau nei pusė tapo kaupimo dalyviais. Tačiau per 59 tūkst. gyventojų kaupimo atsisakė. Nepaisant atsisakymo, jie vėl bus įtraukti į kaupimą jeigu tik neturi 40 metų, priminė „Sodros“ atstovė.
Jos teigimu, yra dar beveik 200 tūkst., kurie kaupimą sustabdė, nors ir nenutraukė. Jeigu iki birželio 30 d. jie nieko nedarys, nuo liepos 1 d. į sąskaitą jie gaus mažiau algos. Taip nutiks, nes dalis jos bus pervedama į gyventojui parinkto fondo sąskaitą.
Sutartis – nenutraukiama, pinigai – negrąžinami
Pagal dabar galiojantį įstatymą, pasirinkę arba neatsisakę dalyvavimo antros pakopos pensijų kaupime, žmonės negali jo nutraukti ir pasinaudoti sukauptomis lėšomis.
Yra numatytos tik kelios išimtys. Pavyzdžiui, žmogus miršta, teismas kaupimo sutartį pripažįsta negaliojančia arba ateina pensinis amžius, arba jam išmokama visa pensijų išmoka.
Tačiau visa išmoka išmokama tik tuo atveju, jeigu žmogus sukaupė ne daugiau kaip 5 tūkst. eurų vertės turto.
Bet kuriuo kitu atveju iki gyvos galvos mokama fiksuota mėnesinė išmoka.
Net jeigu žmogus miršta anksčiau negu jam išmokami visi pinigai, neišmokėtas likutis nepaveldimas. Nebent gyventojas bus pasirinkęs anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir mirs anksčiau.
Sukauptas turtas paveldimas tik tuo atveju, jeigu žmogus nesulaukia pensijos.
Kada praneš, kad įtraukė ir atsisakiusius
„Sodra“ planuoja, kad pranešimus apie automatinį įtraukimą pensijų kaupimą gyventojai gaus sausio 11 d.
Pranešimai bus siunčiami į asmenines paskyras „Sodros“ puslapyje arba elektroniniu paštu. Tiems žmonėms, kurie neperskaito pranešimų savo asmeninėse paskyrose, bus siunčiami registruoti laiškai.
„Gavusieji tokį pranešimą turi pusmetį apsispręsti – nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas, sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove, arba iki birželio 30 d. pateikti prašymą atsisakyti dalyvavimo kaupime“, – komentavo M. Kozič.
Pasak jos, pensijų kaupimo dalyviams, kurie neterminuotai sustabdė pensijų kaupimo įmokų pervedimą, nuo 2022 m. liepos mėnesio įmokų pervedimas bus automatiškai atnaujinamas:
„Tai reiškia, kad draudėjai iš draudžiamųjų pajamų privalės išskaičiuoti dalyvio lėšomis mokamas pensijų įmokas, kurias „Sodra“ perves į jo pasirinktą pensijų fondą.“
Nenorintys kaupti pensijos iki 2022 m. birželio 30 d. turi pateikti „Sodrai“ atsisakymą raštu. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės paskyros gyventojui, paštu arba atvykus į „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių.
Mokestis taikomas net nieko neuždirbant
Pasirinkus kaupti palaipsniui, 2022 m. šis įmokos dydis sudarys 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos ir 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU). Ši dalis yra mokama iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų – net ir tų, kurie nekaupia arba jau gauna pensiją.
Pavyzdžiui, jei žmogus uždirba 1000 eurų „ant popieriaus“, pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 27 eurai nuo jo atlyginimo ir 17,28 eurų iš kitų žmonių kišenės.
Pasirinkus 3 proc. tarifą iš kitų žmonių į kaupiančio sąskaitą pensijų fonde pervedama 1,5 proc. nuo VDU.
Jei žmogaus atlyginimas 1000 eurų „ant popieriaus“, kiekvieną mėnesį į pensijų fondą keliaus 30 eurų nuo jo atlyginimo ir 21,59 eurų dydžio valstybės įmoka.
Šie pinigai patenka į žmogaus asmeninę sąskaitą pensijų fondą valdančioje bendrovėje ir pakeičiami į atitinkamą kiekį fondo vienetų. Už gautas lėšas fondų valdytojai perka vertybinius popierius – paprastai akcijas, obligacijas, kitų fondų vienetus.
Priklausomai nuo to, kaip keičiasi jų kaina, didėja arba mažėja ir žmogaus sukauptų fondo vienetų vertė.
Už tai, kad fondų valdytojai už gautus pinigus perka vertybinius popierius, kaupiantys gyventojai jiems moka mokesčius. Jų dydis yra nuo 0,2 proc. iki 0,5 proc. žmogaus sukaupto turto vertės per metus. Mokestis taikomas, net tuo atveju, jeigu žmogaus turto vertė sumažėja.
Sukakus pensiniam amžiui, sukaupti fondo vienetai parduodami. Gauta suma iki 5 tūkst. eurų grąžinama žmogui. Jeigu išeina daugiau pinigų, žmogus mokamas anuitetas arba periodinė išmoka.