Portalo tv3.lt skaitytoja Laura (tikrieji vardas ir pavardė žinomi) buvo išprašyta iš „Lidl“ parduotuvės, nes bandė atsiskaityti 500 eurų banknotu.
„Kažkada seniai iš bankomato buvau išsiėmusi 500 eurų banknotą, pagaliau nusprendžiau jį išsikeisti, tad apsipirkusi „Lidl“ parduotuvėje, juo ir norėjau atsiskaityti.
Tačiau pardavėja teigė, kad 500 eurų banknotu atsiskaityti negaliu, nes ji neturės grąžos. Be to, ji tikino, kad šio banknoto nepriima pinigų tikrinimo aparatas. Pardavėja pakvietė apsaugos darbuotoją“, – pasakojo moteris.
Ji teigė, kad toks pardavėjos elgesys ją supykdė.
„Buvo pikta, kad gaišinamas mano laikas. Bandžiau išsiaiškinti, kodėl negaliu atsiskaityti turimu banknotu. Tačiau apsaugos darbuotoja patarė nekelti balso ir pagrasino iškviesianti policiją. Tik tada supratau, kad, jų manymu, noriu atsiskaityti padirbtais pinigais. Kadangi puikiai žinojau, kad pinigai nepadirbti, nuėjau į šalia esančią, kito prekybos tinklo parduotuvę.
Jos pardavėja patikrino banknotą ir patikino, kad jis tikras. Paprašiau, kad patikrintų kelis kartus. Pardavėja taip ir padarė. Anot jos, banknotas – tikras. Pardavėja aiškino, kad banknotas yra seno leidimo, tad ne visi parduotuvių turimi pinigų tikrinimo aparatai gali jį patikrinti“, – sakė Laura.
Ji piktinosi, kad prekybos tinklo „Lidl“ darbuotojai jai to nesugebėjo paaiškinti.
„Man vos policijos neiškvietė, norėjo apkaltinti, kad bandau atsiskaityti padirbtais pinigais. Tačiau juk nesu kalta, kad jų pinigų aparatai negali patikrinti seno leidimo banknotų. Juolab, kad kitoje parduotuvėje, tuo 500 eurų banknotu jau galėjau atsiskaityti“, – skundėsi moteris.
Banknotas sukėlė įtarimų?
„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė tikino, kad atsiskaityti 500 eurų banknotais „Lidl“ parduotuvėse tikrai galima.
„Tačiau šiuo atveju banknotas net kelis kartus buvo patikrintas, tačiau aparatas banknoto nepriėmė ir rodė, kad jis nėra tinkamas.
Dėl šios priežasties parduotuvės personalas negalėjo priimti banknoto ir aptarnauti pirkėjos. Apgailestaujame, kad ši situacija pirkėjai sukėlė nepatogumų“, – sakė prekybos tinklo atstovė.
Banknotus galima išsikeisti Lietuvos banke
Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento Ekspertizės ir techninio skyriaus vadovė Ramunė Juzėnienė sakė, kad nuo 2019 m. sausio 26 dienos Lietuvos bankas, kaip ir kiti euro zonos centriniai bankai, į apyvartą nebeleidžia 500 eurų banknotų.
„Tačiau nepaisant to, šio nominalo banknotai yra teisėta atsiskaitymo priemonė ir gyventojai turi teisę ir gali atsiskaityti 500 eurų nominalo banknotais.
Nors prekybininkai turėtų priimti atsiskaitymui visų nominalų eurų banknotus, tačiau dėl įvairių priežasčių kartais nenori prisiimti atsakomybės ir priimti aukšto nominalo banknotų atsiskaitymui, jei nėra įsitikinę dėl jų tikrumo. Lietuvos bankas nuolat stebi padirbtų pinigų situaciją ir perspėja bankus bei prekybos įmones atsinaujinti banknotų tikrinimo aparatų programines įrangas“, – komentavo Lietuvos banko atstovė.
Komentuodama pirkėjos situaciją „Lidl“ parduotuvėje, R. Juzėnienė darė prielaidą, kad galbūt prekybos įmonės darbuotoja nepasitikėjo savo žiniomis ir (ar) turima pinigų tikrinimo įranga, todėl banknoto ir nepriėmė.
„Jei gyventojai susiduria su panašia situacija, gali kreiptis į Lietuvos banko kasas (Vilniuje ir Kaune). Jei Lietuvos banko tarnautojui kils įtarimas dėl banknoto tikrumo, pasiūlys klientui užpildyti prašymą ir pateikti banknotą tikrumo tyrimui. Tačiau, jei banknotai nesukels įtarimų, bus galima pakeisti pateiktą banknotą į jo sumą atitinkančius, nebuvusius apyvartoje banknotus.
Primename, kad tiek gyventojai, tiek dirbantys su grynaisiais pinigais banknotų tikrinimui turėtų prisiminti „apčiuopkite-pažvelkite-pakreipkite“ metodą. Prisiminti šias apsaugos priemones padės Lietuvos banko parengtas filmukas. Konkrečiai su 500 eurų banknotų apsaugos priemonėmis susipažinti galima susipažinti čia (pasirinkti „Pirmoji serija“ ir 500 eurų nominalą)“, – pasakojo Lietuvos banko atstovė.