Apie tai ketvirtadienį praneša Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
Žemės mokestis mokamas vieną kartą per metus, tačiau nesumokėjus jo laiku, prieš skolininkus gali būti imtasi tam tikrų priemonių. Įsiskolinimas gali ir gerokai pabrangti, nes jo nesumokėjus, nuo pirmos dienos skaičiuojami delspinigiai.
Vidutinė žemės mokesčio suma – 63 eurai
Didžiąją dalį jų apie mokėtiną sumą informuosime tiesiogiai VMI sistemose nurodytu el. paštu. Nesinaudojantys VMI e. paslaugomis deklaracijų sulauks klasikiniu paštu.
Žemės mokestį reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Vėliau VMI gali imtis priverstinio skolos išieškojimo. Pavyzdžiui, nuskaičiuoti nesumokėtą mokestį nuo jūsų sąskaitos.
2023 m. žemės mokestis apskaičiuotas 777 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybių biudžetus sumokės apie 59 mln. eurų: apie 49 mln. eurų sumokės gyventojai, apie 10 mln. eurų –, įmonės.
Taigi kiekvienam gyventojui vidutinė mokesčio suma sudaro kiek daugiau nei 63 eurus.
Žemės mokestis, kuris mokamas už privačią žemę, skiriasi nuo nekilnojamojo turto mokesčio, kuris mokamas už butus, namus ir kitus statinius.
„Kaip ir kasmet, VMI deklaracijas užpildo už žemės savininkus, todėl viską, ką reikia padaryti – laiku sumokėti mokestį. Kad tai būtų dar paprasčiau ir klientams nereikėtų papildomai jungtis prie EDS, pranešimuose nurodėme mokėtiną sumą, kurią iš karto galima ir sumokėti pasirinktu būdu“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas VMI viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis.
Jis primena, kad VMI e. paslaugomis nesinaudojantys klientai deklaracijų sulauks klasikiniu paštu iki lapkričio 1 d.
Mokestis apskaičiuotas pagal naujas vertes
Šiemet žemės mokestis apskaičiuotas pagal naujai, nuo 2023 m. sausio 1 d., įsigaliojusias vidutines rinkos vertes, kurias kas penkerius metus nustato Registrų centras masinio vertinimo būdu.
Jas sužinoti galima Registrų centro svetainėje, suvedus žemės sklypo unikalų numerį.
Žemės mokestį sumokėti galima pasinaudojus e. bankininkyste, pašto skyriuose, „Maxima“ kasose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose, kitose mokėjimų įstaigose.
Mokant už kitą asmenį, mokėjimo dokumente svarbu nurodyti žemės savininko vardą, pavardę, asmens kodą bei žemės mokesčio įmokos kodą, kuris yra 3011.
Sklandžiam procesui esą labai svarbu klientų nurodyta teisinga kontaktinė informacija: gyvenamasis adresas, tikslus el. paštas bei telefono numeris.
Siunčiant deklaracijas klasikiniu paštu svarbu, kad gyventojai būtų teisingai deklaravę savo gyvenamosios vietos adresą (vietovė, gatvė, namo numeris, pašto kodas), nes priešingu atveju laiškai gali nepasiekti adresatų.
Pasitikrinti šiuos duomenis galima prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų sistemos arba seniūnijose.
Visą aktualią informaciją rasite VMI interneto svetainėje, telefonu +370 5 260 5060.
Apsilankymui VMI aptarnavimo padaliniuose būtina registracija.
Laiku nesumokėjus žemės mokesčio
Žemės mokesčio deklaracijų papildomai pildyti nereikia, nes VMI jas suformuoja ir išsiunčia gyventojams, o tikslią mokesčių sumą visada patogiausia pasitikrinti ir sumokėti prisijungus prie Mano VMI.
Praleidus žemės mokesčio terminą, kuris yra iki lapkričio 15 d., jau nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai – 0,03 proc. per dieną.
VMI atkreipia dėmesį, jog, jei gyventojas ar įmonė turi finansinių sunkumų, jie gali kreiptis į VMI ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį, kuri leistų skolą išdėstyti dalimis patogiu grafiku.
Jei asmuo po pranešimo ir toliau nesumoka ir nesikreipia į VMI dėl mokestinės paskolos sudarymo, VMI, vadovaujantis teisės aktais, nurašo mokesčio sumą ir susikaupusius delspinigius iš lėšų, esančių kredito įstaigų sąskaitose.