Portalo tv3.lt skaitytoja Rasa iš Kauno pasakojo, kad kalėdaitį Kūčioms jau įsigijo.
„Sekmadieniais lankausi Kauno arkikatedroje. Pamačiau, kad parduotuvėlėje galima įsigyti kalėdaičių. Paklausiau, kiek jie kainuoja. Darbuotoja atsakė, kad tikslios kainos nėra, bažnyčia renka aukas remontui, todėl kiekvienas aukoja savo nuožiūra.
Tačiau toks prašymas tik dar labiau įpareigojo, atrodo, kad 2 ar 3 eurai per menka auka remontui. O mokėti 10 eurų ar daugiau už kalėdaitį jau lyg ir per brangu“, – pasakojo moteris.
Ji tikino, kad už kalėdaitį sumokėjo 5 eurus.
„Tikriausiai jis tiek nevertas. Tačiau tegu būna auka Kalėdų proga. Juk šiuo šventiniu laikotarpiu norisi apdovanoti ne tik artimuosius, bet ir kitus“, – sakė Rasa.
Anot jos, bažnyčios galėtų kalėdaičius įkainoti, taip būtų paprasčiau ir nereikėtų sukti galvą, kiek aukoti.
„O dabar vis tiek žmonės vieni kitų klausinėja, kiek kas moka už kalėdaičius. Juk nesinori apsijuokti“, – pastebėjo Rasa.
Kalėdaičiai iš Lenkijos
Tuo metu vilnietė Aurelija kalėdaičius užsisakė iš Lenkijos.
„Draugė pasakojo, kad Lenkijoje visą pluoštą kalėdaičių įsigijo, užteko ne tik jos šeimai, bet ir draugams bei giminaičiams.
Taigi, nusprendžiau, aš irgi juos parsisiųsti iš Lenkijos, pasirodo, juos galima įsigyti vienoje didžiausių elektroninių parduotuvių Allegro.pl. Galima pasirinkti ir kiekį, kiek kalėdaičių reikia. Didžiausiose pakuotėse supakuota po 60 ar netgi 360 kalėdaičių, kurios atitinkamai kainuoja 5 eurus arba 13 eurų. Nedidelė 3 kalėdaičių pakuotė atsieina 0,67 euro. Išeina, kad vienas kalėdaitis kainuoja vos 0,22 euro, o perkant didesnį kiekį dar pigiau“, – skaičiavo moteris.
Ji juokavo, kad įsigijus kad ir 60 kalėdaičių, kais apdalinti galima visą giminę.
„Užsisakiau 3 kalėdaičius už 0,67 euro. Man ir tiek užteks“, – tikino ji.
Kalėdaitis yra svarbus simbolis
Vilniaus arkivyskupijos Visų šventųjų parapijos klebonas kunigas Gintaras Černius sakė, kad kalėdaitis yra būtinas Kūčių stalo atributas.
„Žmonės net pandemijos laikotarpiu ateidavo įsigyti kalėdaičių. Tai yra išskirtinis simbolis, kurį ant Kūčių stalo deda buvusios Lietuvos didžiosios kunigaikštystės valstybės.
Lietuvių šeimose vyrauja dvejopa tradicija. Vienos šeimos dalijasi vienu kalėdaičiu, o kitose – kiekvienas šeimos narys turi savo kalėdaitį, kuriais dalijasi su kitais. Kiekviena šeima turi savo tradiciją“, – pasakojo kunigas.
Anot jo, Jėzus yra gyvoji duona, kuri atėjo į šį pasaulį ir padalijo save.
„Todėl kiekvienas prie Kūčių stalo dalijasi savo linkėjimu, taip skirdamas dalelę savęs kitam“, – kalėdaičio simbolio prasmę apibūdino kunigas.
G. Černius sakė, kad į Lietuvą kalėdaičiai atvežami iš Lenkijos.
„Ten daug didesnė rinka ir poreikis. Todėl tam tikros įmonės juos gamina ir vėliau parduoda.
Kalėdaičiams kainos nenustatinėjame. Žmonės juos įsigydami aukoja pinigus bažnyčioms. Ir kiekviena bažnyčia nusprendžia, kur tuos pinigus išleis. Pavyzdžiui, mes iš surinktų pinigų už kalėdaičius, šildome bažnyčia mėnesį ar du. Apmokame šildymo sąskaitą“, – komentavo kunigas.
Kalėdaičių įkainoti nereikėtų
G. Černius stebėjosi, kad kalėdaičių galima įsigyti ir internetu. Anot jo, jeigu kalėdaitis nėra pašventintas, jis praranda savo prasmę.
„Tada galima tiesiog galima bet kokiame prekybos centre nusipirkti duonos, ją supjaustyti gabaliukais ir pasidalinti. Kalėdaičio esmė ir yra, kad jis pirmą Advento savaitgalį palaiminamas.
Apskritai pardavinėti kalėdaičio nereikėtų, už ji žmonės turi aukoti pinigus. Na o Lenkijoje, galbūt kalėdaičius internetu perka ne žmonės, o parapijos, kurios vėliau juos palaimina“, – atkreipė dėmesį kunigas.
Jis pastebėjo, kad žmonės dabar apskritai nori viską nusipirkti internetu, kad nereiktų patirti žmogiškojo kontakto.
„Žmonės nori ir mišias užsakyti, už jas sumokėti internetu. Jie norėtų ir mišiose net nedalyvauti. Tai liūdina, juk yra žmonių, kurie į bažnyčią ir ateina vieną kartą per metus įsigyti kalėdaitį. Juk tai galimybė pabendrauti su kunigu ar kitu bažnyčios bendruomenės nariu“, – sakė G. Černius.
Niekas neeis į baznycias ,melstis ,sakyti savo nuodemes iskrypeliams ,nešti neaišku už ką paskutinius pinigus -užteks pasimelsti Namuose ,priešais jau minetą vandenį bei senovinį obrazelį .
Tai nera kokios nors sektos propaganda ,tai šių laikų (ir ne tik) ištvirkelių ,iskrypelių "darbo" vaisius
Gerų Šwenčiu.