LEA duomenų analitikas Antanas Budraitis teigė, kad Valstybinė miškų urėdija nuo šių metų pradėjo pilna apimtimi vykdyti biokuro žaliavos tiekimo įsipareigojimus, taip pat šilumos gamyboje 3 artus išaugo miško kirtimo atliekų, importas pilnai pakeistas vietine žaliava, biokurio tiekimo rinkoje išaugo konkurencija – ženkliai padidėjo smulkių tiekėjų skaičius.
Taigi dėl pastarųjų priežasčių ženkliai krito biokuro kainos. Prognozuojama, kad dėl išaugintos pasiūlos biokuro kaina šį šildymo sezoną 30 proc. mažesnė, o trumpalaikių sandorių kaina biržoje yra 19,68 Eur/MWh, o tai 60 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu.
Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad šio 2023–2024 m. šildymo sezono šilumos kainos vidurkis Lietuvoje svyruos apie 6–8 ct/kWh.
LAE pastebi, kad Lietuvoje šildymo kainų vidurkis, palyginti su Latvija, išlieka mažiausias ir siekia 6,2 ct/kWh, o Latvijoje – 8,5 ct/kWh.
Tiesa, užsimenama, kad Vilniaus kogeneracinė jėgainė šį sezoną, tikėtina, veikti pilnu pajėgumu neturėtų.
Kova dėl vartotojų
Tuo metu LAE duomenų analitikas Vytenis Gudelis teigė, kad elektros kainų svyravimui įtaką daro ne tik įvairūs infrastruktūriniai ir regioniniai aspektai, pavyzdžiui, tarpsistemnių jungčių pralaidumas, bet ir vietinė Lietuvos elektros generacija. Ilgesnį laikotarpį esant mažai vėjo elektrinių generaijai ir tuo metu veikiant Elektrėnų komplekso 9-ajam blokui, didemininės elektros kainos laikosi aukštesniame lygyje.
Be to, teigiama, kad elektros kainos pastaruoju metu yra didesnės nei vasarą, tačiau ateities sandoriai 2023. pabaigai rodo,k ad ateitis yra vertinama gana optimistiškai – kainos metų pabaigai šiuo metu prognozuojamos vienos mažiausių nuo vasaros pradžios. Rugsėjo mėnesį tikimasi 7 proc. mažesnių elektros kainų metų pabaigai, nei buvo tikimasi birželio mėnesį.
2023 m. pirmąjį pusmetį mažėjant „Nord Pool“ biržos vidutinėms kainoms, nepriklausomi tieekėjai nuosekliai mažino vartotojams siūlomas kainas. Teigiama, kad vidutinė kaina sumažėjo nuo 0,39 Eur/kWh iki 0,27 Eur/kWh arba 37 proc. Antrąjį pusmetį nepriklausomų tiekėjų vidutinė kaina sumažėjo iki 0,24 Eur/kWh arba 11 proc.
Per 2023 m. bnedrovės „Ignitis“ užimamą buitinių vartotojų rinkos dalis sumažėjo nuo 78 proc. iki 75 proc., o „Elektrum Lietuva“ padidėjo nuo 11 proc. iki 15 proc. Palyginti su 2023 m. sausio mėn. duomenimis, „Enefit “ didžiausią dalį vartotojų (apie 4,2 tūkst.) prarado nuo gegužės vidurio, kai siūlė aukštus 24 mėn. fiksuotos kainos planų tarifus. Nors „Ignitis“ 2023 m. daugiausiai sumažino fiksuotos kainos planų tarifus (41–42 proc.), tačiau daugiausiai naujų vartotojų pritraukė „Elektrum Lietuva“, visada siūliusi vienus žemiausių tarifų.
LEA Energetikos duomenų analizės centro duomenų analitikas Dovydas Balčiūnas teigė, kad šiuo metu gamtinės dujos kurį laiką stabiliai kainuoja apie 35 Eur/MWh, tad manoma, kad dujos nuo šio lygio palaipsniui pabrangs iki 50–55 Eur/Mwh. Tolesnio dujų brangimo kitų metų pradžioje nėra tikimasi. Be to, viliamasi, toks dujų kiekis, koks sukauptas saugyklose, Baltijos šalims leis jaustis saugiai.
Agentūra atkreipia dėmesi, kad šiuo metu Latvijos Inčukalnio dujų saugyklos užpildymas yra rekordinis – 89,69 proc. ir netrukus turėtų pasiekti ES tikslą – 90 proc. užpildymą iki lapkričio 1 d., tad tikslas bus pasiektas daugiau nei mėnesiu anksčiau.