• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis augančios sąskaitos už elektrą žlugdo Lietuvos verslininkus. Anot jų, finansinė našta tampa nebepakeliama, įmonės ieško optimizavimo būdų, todėl tenka atleisti darbuotojus ir piktinasi, kad valdžia nesugeba pažaboti elektros gamintojų godumo. 

Vis augančios sąskaitos už elektrą žlugdo Lietuvos verslininkus. Anot jų, finansinė našta tampa nebepakeliama, įmonės ieško optimizavimo būdų, todėl tenka atleisti darbuotojus ir piktinasi, kad valdžia nesugeba pažaboti elektros gamintojų godumo. 

REKLAMA

„Žinių radijo“ laidoje „Verslo pozicija“ bendrovės „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa pasakojo, kad augančios elektros kainos tampa nepakeliama našta. 

Sąskaitos išaugo kelis kartus

„Jeigu 2021 m. sausį visa mūsų įmonių grupė už elektrą per mėnesį sumokėdavo apie 300 tūkst. eurų, po metų, 2022 m. sausį už elektrą mokėjome jau 450 tūkst. eurų. Elektra pabrango 60 proc. Tai kėlė nerimą, bet išaugusias sąskaitas sugebėjome apmokėti. Nuo liepos mėnesio elektros brangimas tapo nebepanešamas. Dabar sąskaitos siekia daugiu nei 1 mln. eurų per mėnesį. Nuo 300 tūkst. sąskaitos išaugo iki 1 mln. eurų. Sąskaitos išaugo 6 kartus. 

Didelės elektros sąskaitos stabdo mūsų galimybes daugiau mokėti ūkininkams už žaliavinį pieną. Taip pat negalime kelti atlyginimų darbuotojams. Nei iš rezervų, nei iš produktų kainų kilimo elektros kaštų padengti negalime. Juolab, kad geri laikai eksporto rinkose baigėsi vasaros pradžioje“, – pasakojo bendrovės vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, pardavimai Lietuvos rinkose nuo praeitų metų vidurio yra nuostolingi. 

„Tą nuostolį buvo galima kompensuoti pajamomis eksporto rinkose, kuriose pardavimai atsistatė po pandemijos sąstingio. Pieno produktų paklausa didėjo, kainos irgi augo. Tad iš pradžių ir energetikos kainų šuolį priėmėme normaliai, nes turėjome iš ko jį kompensuoti. Tačiau geri laikai baigėsi. 

REKLAMA

Veiklos nutraukti neplanuojame, bet galime būti priversti tai daryti, nes pagal įstatymą privalome kas mėnesį atsiskaityti su ūkininkais. Ir už elektrą turime susimokėti kas mėnesį. Juk jeigu nesusimokėsime, tiekėjas nustos ją tiekti“, – komentavo D. Trumpa. 

Atleidžia darbuotojus, pasigenda valdžios sprendimų

Jo teigimu, didžiausias pyktis kyla dėl to, kad valstybė tarsi varlė atsidūrusi inde, kuriame vanduo po truputį vis šildomas, tačiau niekas nieko nedaro.  

REKLAMA
REKLAMA

„Niekas nesupranta, kad reikia kažko imtis. Valdžios atstovams, matyt, vasaros atostogos buvo svarbesnės. Valdžia priimdama sprendimus su verslais nesitaria. 

Turime 1300 darbuotojų. Dar nuo mūsų įmonės veiklos priklauso ir kelių tūkstančių pieno tiekėjų pajamos. Jeigu mes sustosime, pienas bus nebereikalingas“, – teigė įmonės vadovas. 

Pasak D. Trumpos, verslas yra atsakingas už savo darbuotojas, tačiau jeigu jis neturi iš mokėti atlyginimų, tai ir nemokės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Verslas negali prispausdinti pinigų ir juos mokėti darbuotojams. Belieka tik juokauti, kad jeigu nebeturėsime pinigų, tai darbuotojams nebent sūrio galėsime duoti. Bet ir to sūrio kiek žmonėms reikia – kilogramo ar dviejų ir užtenka. 

Verslas išleidžia darbuotojus tik tada, kai kitos išeities nebėra. Mes irgi turime efektyvinti gamybą. Esame priversti vienos įmonės gamybą perkelti į kitą. Dalį tos įmonės darbuotojų, deja, atleisime. Žinoma, sumokėsime jiems priklausančias kompensacijas. Kitos išeities nėra, turime imtis tokių drastiškų priemonių“, – tikino bendrovės vadovas. 

REKLAMA

Anot jo, elektros kilovatvalandė negali kainuoti 4 eurų, iš šios situacijos stengiamasi tiesiog pasipelnyti. 

„Dar prieš metus visi pardavinėjo normalia kaina už 0,04 euro ir visi buvo patenkinti. Dabartinė kaina ekonomiškai nėra pagrįsta. Kažkas negerai su elektros biržos schema. 

Neneigiu, kad ir karas Ukrainoje prisidėjo prie kainų augimo. Tačiau juk karo akivaizdoje galėtume pakeisti tam tikras taisykles. Kodėl jas pakeitėme pernai krizinėje situacijoje, kai į Lietuvą pradėjo plūsti migrantai?“ – komentavo D. Trumpa. 

REKLAMA

Pasak jo, elektros gamintojai naudojasi susiklosčiusia situacija. 

Verslui priekaištų neturiu, tačiau čia turėtų įsikišti valstybė, kuri karo metu turėtų keisti žaidimo taisykles. Energetikos srityje valdžia nieko nedaro. Ne tik mes, visos įmonės susiduria su panašiais sunkumais. 

Manęs klausia, kodėl pats nesistatau elektrinių, tačiau nesu energetikos specialistas. Jeigu geriausiai moku gaminti sūrius, juos ir gaminu, o kitus reikalingus dalykus tegu gamina kiti ir ko man reikės – nusipirksiu“, – aiškino D. Trumpa. 

Bendrovės vadovas tikisi, kad elektros kainos normalizuosis, todėl kol kas apie generatorius ar kitas alternatyvas gaminti elektrai negalvoja:

„Tokiomis sąlygomis ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse pramonė tampa nebeefektyvi. Kai pradės mažėti elektros poreikis, kainos turėtų kristi.“

Verslininkai myžniai skystablauzdžiai. Jie tik sugeba darbuotojus atleist. O pasisakyt ir pastatyt ta puvenu bobų valdžia į vietą bijo idijotai. Imkit pavyzdį iš Gustuko picerijos vado myžniai. Kaip buvo su pispasiais? Pasakė, kad reikia ir ant kelių suklaupet nevykėliai. Šūdo gabalai jus.
Patys rėmė šitą prakeikta valdžia, kad patektų į seimą. Dabar turite pasekmių.
Jei neužtenka išminties
Jei neužtenka išminties
tai natūraliai viskas susiklostys… brangins resursus, brangs prekės, žmones atleis, mažės pirkimas…verslininkams nebeapsimokės tiek gaminti, o paskui ir visai gaminti ir t.t. ir t.t. Suprantu sąmoningai einama šiuo keliu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų