Asmenys, turintys darbo knygeles, darbo stažo pažymas, karinius bilietus ir kitus tinkamus dokumentus, savo darbo stažą iki 1994 m. gali įrodyti paprastai ir greitai. Tačiau tie, kurie reikiamų įrodymų neturi, turi kreiptis į „Sodrą“ pagalbos jų ieškant arba stažą mėginti įrodyti teisme.
Į tv3.lt redakciją kreipėsi moteris, kuri teigė teismo keliu prisiteisusi 8 metus darbo stažo iki 1994 m. Nors pensiją ji gauna jau pusantrų metų, didesnė pensija jai priteisė tik nuo teismo nuosprendžio datos, t. y. po pusantrų metų nuo pensijos pradžios.
Ji papasakojo, kad kreipėsi į „Sodrą“ dėl nepriemokos už tuos 1,5 metų, tačiau jai atsakė, kad ta prarasta pusantrų metų pensijos dalis jai nepriklauso.
Portalo tv3.lt redakcija pasidomėjo, kodėl tokiu atveju paprasta pensijos dalis nėra grąžinama ir ar yra būdų ją susigrąžinti, net jei stažas buvo įrodytas per vėlai.
Kodėl nėra duomenų iki 1994 m.?
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič nurodė, kad „Sodra“ kaupia duomenis apie gyventojų darbovietes, jose dirbtą laiką ir gautą atlyginimą nuo 1994 metų.
O šie duomenys į registrą įrašomi darbdavio pateiktos informacijos pagrindu.
Pašnekovė paaiškino, kad iki 1994 m. darbdaviai pateikdavo „Sodrai” tik bendrą įstaigos informaciją: darbuotojų skaičių ir už juos sumokėtų socialinio draudimo įmokų sumą. Personalizuota informacija apie apdraustuosius nebuvo teikiama – informacija apie darbo stažą buvo įrašoma žmonių darbo knygelėse.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) papildė, kad klausimas dėl stažo, buvusio iki 1994 m., įrodymo yra susijęs su tuo, jog „Sodra“ prievolę informacinėje sistemoje kaupti duomenis apie asmenų draudžiamąsias pajamas, gautas socialinio draudimo išmokas ir t.t įgijo tik nuo 1994 metų, kai buvo įsteigta apdraustųjų įskaitos informacinės duomenų bazė ir įtvirtintos nuostatos dėl šios bazės tvarkymo.
„Todėl visus duomenis apie žmonių draustumą, įmokas, išmokas, „Sodra“ savo registre turi tik nuo 1994 m. Būtent dėl šios priežasties pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose visuomet galiojo taisyklė, kad stažas po 1994 m. yra skaičiuojamas pagal „Sodros“ registre esančius duomenis.
O stažas iki 1994 m., apie kurį „Sodra“ duomenų neturi, yra įrodomas žmonių pateikiamomis darbo knygelėmis arba archyvų pažymomis“, – atskleidė ministerija.
Kaip įrodyti savo darbo stažą?
M. Kozič teigimu, 1994 m. buvo priimti sprendimai, įgyvendintos techninės ir organizacinės priemonės tvarkyti personalizuotą apdraustųjų apskaitą. Taigi, visi duomenys apie dirbančiuosius nuo 1994 m. yra kaupiami „Sodros” informacinėje sistemoje:
„Žmonės, kurie dirbo iki 1994 m., turėtų pateikti „Sodrai” dokumentus, įrodančius jų stažą. Tai padaryti jie gali bet kuriuo metu, nelaukdami, kol sukaks senatvės pensijos amžių. Pateikus šiuos dokumentus, informacija apie stažą bus patikslinta.“
„Sodros“ atstovė įvardijo, kad pensijų socialinio draudimo stažą iki 1993 m. gruodžio 31 d. galima įrodyti pateikus darbo knygeles, darbo stažo pažymas, darbdavių išduotas remiantis turimais dokumentais ir patvirtintas vadovo parašu bei antspaudu, arba darbdavių saugomų dokumentų nuorašus.
Ji pridūrė, kad stažą taip pat galima patvirtinti pateikus archyvų išduotas pažymas ar juose saugomų dokumentų nuorašus ar išrašus, karinius bilietus (jei buvo atlikta karinė tarnyba) ir kitus dokumentus.
Anot pašnekovės, jei duomenys pateiktuose stažą įrodančiuose dokumentuose neatitinka teisės aktuose keliamų reikalavimų, stažas pagal juos neskaičiuojamas, o apie į stažą neįskaitytus laikotarpius žmogus informuojamas sprendimo dėl pensijos skyrimo priede.
„Žmogus taip pat yra informuojamas, kad neįskaitytas laikotarpis gali būti įrodytas teismo tvarka, jei tokia galimybė yra. „Sodros“ teritorinio skyriaus sprendime dėl pensijos skyrimo nurodoma ir sprendimo apskundimo tvarka. Todėl tais atvejais, kai asmuo nesutinka su pensijos apskaičiavimu, netenkinantį sprendimą jis gali apskųsti nurodyta tvarka.
Jei žmogus informuoja, kad pats nepateiks stažą įrodančių dokumentų (pavyzdžiui, pametė darbo knygelę), šių dokumentų gali pareikalauti „Sodra“. Tokiu atveju žmogus turi pateikti „Sodrai“ prašymą padėti gauti dokumentus, nurodydamas darbo laikotarpį, vietą ir kitas aplinkybes.
Kada priklauso nepriemoka, jei stažas įrodytas per vėlai?
Pasak „Sodros“ atstovės, jei asmuo negali dokumentais įrodyti savo darbo laikotarpio dėl to, kad visi įmonės, įstaigos, organizacijos dokumentai ar jų dalis yra neišsaugoti, darbo laikotarpis jo prašymu gali būti nustatomas teismo tvarka, kaip juridinę reikšmę turintis faktas.
M. Kozič atkreipė dėmesį, kad pensijos dydis apskaičiuojamas remiantis turimais dokumentais, patvirtinančiais stažą.
„Jei asmuo, kuriam jau paskirta senatvės pensija, vėliau pateikia papildomus dokumentus apie stažą, įgytą iki pensijos paskyrimo, senatvės pensija, naujai apskaičiuota atsižvelgiant į papildomus pateiktus duomenis, pradedama mokėti nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį dokumentai buvo pateikti.
Pensija nemokama už ankstesnį laikotarpį, jei „Sodros“ skyrius, remdamasis turėtais duomenimis, paskyrė pensiją laiku ir teisingai, apskaičiuodamas pensiją nepadarė klaidų“, – komentavo pašnekovė.
Ji pridūrė, kad jei žmogus pavėluotai pateikė papildomus dokumentus dėl to, kad laiku nebuvo informuotas, jog turi pateikti dokumentus, tai pensijos dydis, gavus papildomus dokumentus, perskaičiuojamas nuo pensijos skyrimo datos – tai yra sumokama nepriemoka už ankstesnį laikotarpį.
Vadinasi, pensijos dalis už 1994 m. darbo stažą asmeniui gali būti grąžinta už tą laikotarpį, kada jis gavo mažesnę pensiją, tačiau tokiu atveju žmogus turi įrodyti, kad savo stažą įrodė pavėluotai ne dėl savo kaltės, o dėl to, kad iš tiesų nebuvo informuotas, kad iki pensijos tą stažą turi įrodyti.
Pataria ilgai nelaukti, nes po to bus per vėlu
Aptardami konkretų atvejį, SADM atstovai nurodė, kad kol žmogus neturėjo dokumentų, pagrindžiančių jo stažą iki 1994 m., tol „Sodra“ neturėjo pagrindo to stažo įskaityti skiriant pensiją.
O pagrindas įtraukti laikotarpius į pensijos apskaičiavimą atsirado tik teismui nustačius juridinę reikšmę turintį faktą. Todėl ir laikotarpis negali būti įskaitytas nuo ankstesnių datų. „Siekdami išvengti panašių situacijų, siūlytume gyventojams, kurie yra dirbę iki 1994 m., pateikti turimus stažo dokumentus „Sodrai“ nelaukiant senatvės pensijos amžiaus sukakties. Tuomet bus pakankamai laiko įvertinti, kokių duomenų trūksta, ir reikalingais dokumentais pasirūpinti iš anksto.
Asmeniui prašant, visus trūkstamus dokumentus ir duomenis gali padėti surinkti „Sodros“ darbuotojai. Tačiau tik pats žmogus žino, kur ir kada jis dirbo. Todėl, prašydamas „Sodros“ darbuotojų pagalbos, žmogus turėtų nurodyti bent apytikres darbo datas ir buvusias darbovietes“, – patarimais dalinosi ministerija.