Už tokias Maisto įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 82 Seimo nariai, prieš buvo trys, o 23 susilaikė.
„Kad maistas patektų ne į sunaikinimą, į energetikos įmones, o labdarai“, – teigė vienintelis motyvus dėl pataisų išsakęs Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas.
Įpareigojo pasirašyti sutartis
Seimas įpareigojo visas mažmeninės prekybos įmones pasirašyti sutartis su paramos ir labdaros gavėjais. Jose būtų susitarta dėl maisto perdavimo tvarkos ir sąlygų, prekybininkai galėtų pasirašyti su viena ar keliomis organizacijomis.
Pataisos taip pat nustato atvejus, kada įmonės galėtų atsisakyti tokį maistą perduoti labdarai, o paramos organizacijoms – jį priimti.
Pirmą kartą pažeidimą padariusios įmonės būtų įspėjamos raštu ir per mėnesį tokias sutartis privalėtų sudaryti. Kitu atveju būtų skiriama 1–3 tūkst. eurų bauda.
Seimas: prekybininkai privalės rengti maisto atliekų mažinimo planus, juos viešinti
Nuo 2025 metų sausio mažmeninės prekybos įmonės privalės rengti maisto atliekų prevencijos planus. Jie turėtų numatyti veiksmus vieneriems arba trejiems metams.
Už tai numatančias Atliekų tvarkymo įstatymo pataisas ketvirtadienį balsavo 85 Seimo nariai, prieš buvo vienas, o 24 susilaikė.
Planuose turės būti nurodyta, kokius maisto atliekų kiekius prekybininkai sumažins ir kokiais būdais, pavyzdžiui, besibaigiančio galiojimo, bet saugų ir tinkamą vartoti maistą perduodant labdarai, keičiant vartotojų elgseną, skatinant juos pirkti tik tiek, kiek suvartoja.
Planai turės būti skelbiami prekybininkų interneto svetainėse, įmonės taip pat kasmet turės parengti praėjusių metų plano įgyvendinimo ataskaitą ir ją paviešinti iki balandžio.
To nepadariusios įmonės būtų įspėjamos raštu arba joms skiriama 1–3 tūkst. eurų bauda, o ž antrą pažeidimą – iki 5 tūkst. eurų – tai numato Aplinkos apsaugos įstatymo pataisos.