2024 metais bedarbio statuso neteko 81,1 tūkst. asmenų iš jų dėl registravimo tvarkos pažeidimų – 21,5 tūkst.
Tokie gyventojai praranda ne tik nedarbo draudimo išmokas, jiems taip pat nustoja galioti sveikatos draudimas.
Piktinasi, kad patys turi ieškoti darbo
Užimtumo tarnyboje užsiregistravusi portalo tv3.lt skaitytoja Urtė piktinosi, kad aktyvia darbo paieška turi užsiimti ir pati.
„Užimtumo tarnyba reikalauja, kad kiekvieną mėnesį pateikčiau 4 įmonių sąrašą, kur bandžiau įsidarbinti. Pirmą kartą girdžiu tokį dalyką, anksčiau jokių sąrašų nėra tekę pildyti“, – piktinosi moteris.
Ji svarstė, kas nutiks jeigu tokio sąrašo tarnybai nepateiks.
„O jeigu pateiksiu tik 2 ar 3 įmones, kur bandžiau įsidarbinti, ar tada mane išmes iš Užimtumo tarnybos? Arba jeigu keletą mėnesių iš viso neketinu ieškoti darbo ir noriu pailsėti, ar turiu tokią teisę?
Be to, juk Užimtumo tarnyba ir turi padėti susirasti darbą. Kodėl patiems jo reikia ieškoti“, – klausė Urtė.
Ne tik teisės, bet ir pareigos?
Tuo metu Užimtumo tarnybos atstovė spaudau Milda Jankauskienė komentavo, kad aktyvi savarankiška darbo paieška yra kiekvieno Užimtumo tarnyboje registruoto kliento pareiga.
„Be abejo, ji labai priklauso nuo asmens gebėjimų konkuruoti darbo rinkoje, motyvacijos įsidarbinti, kitų socialinių ir gyvenimiškų aplinkybių.
Todėl asmenims sudaroma galimybė ieškoti darbo jiems priimtinu būdu ir pagal jų pageidavimą, taip ugdyti atsakomybę už savo karjerą, o darbo paieškos rezultatus aptarti su Užimtumo tarnybos specialistu, konsultuotis, tobulinti darbo paieškos gebėjimus siekiant geriausio rezultato – sėkmingo darbo pokalbio ir įsidarbinimo“, – vardijo Užimtumo tarnybos atstovė.
Ji vardijo, gyventojų, užsiregistravusių užimtumo tarnyboje pareigas:
- aktyviai ir savarankiškai ieškotis darbo bei apie paieškos rezultatus informuoti aptarnaujantį specialistą;
- atsiradus duomenų pasikeitimams (apie įsidarbinimą, šaukimą atlikti privalomąją karo tarnybą, pradėjus mokytis ir kt.) informuoti per 3 darbo dienas;
- pateikti darbo sutarties kopiją per 3 darbo dienas, jeigu įsidarbinama pagal terminuotą darbo sutartį ne ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui;
- kartu su specialistu sudaryti individualų užimtumo veiklos planą;
- dalyvauti individualiame užimtumo veiklos plane numatytose aktyviose darbo rinkos politikos priemonėse ir užimtumo didinimo programose;
- atvykti priimti pasiūlymo dirbti, atvykti sudaryti individualų užimtumo veiklos planą;
- jeigu neatvykstama kviečiamu laiku per 3 darbo dienas informuoti, nurodant svarbias priežastis;
- priimti pasiūlymą dirbti ir atvykti pas darbdavį dalyvauti darbuotojų atrankoje, grąžinti pasiūlymą dirbti per sutartą terminą ir kt.
Praranda bedarbio statusą
„Jeigu darbo ieškantys asmenys nevykdo savo pareigų, atitinkamai gali kilti tam tikros pasekmės, tokios kaip bedarbio statuso praradimas.
Jeigu asmuo nevykdo nurodytų pareigų, gali būti priimtas sprendimas panaikinti bedarbio statusą be teisės registruotis bedarbiu 6 mėn. – kiekviena situacija vertinama individualiai, atsižvelgiama į asmens nurodytas pareigų nevykdymo priežastis (ar jos numatytos teisės aktuose, ar asmuo gali pateikti pateisinamas priežastis patvirtinančius dokumentus)“ – pastebėjo M. Jankauskienė.
Anot jos, dažniausiai pasitaikantys pareigų pažeidimai, dėl kurių asmenys netenka bedarbio statuso yra šie:
- be svarbių priežasčių neatvyksta sudaryti individualų užimtumo veiklos planą ar dalyvauti individualiame užimtumo veiklos plane numatytose aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, užimtumo didinimo programose arba per 12 mėnesių laikotarpį nuo tinkamo darbo pasiūlymo pateikimo dienos antrą kartą atsisako siūlomo darbo;
- nevykdo pareigų susijusių su atsiskaitymu už savarankiškos darbo paieškos rezultatus.
Praranda ir nedarbo išmoką
Užsiregistravę Užimtumo tarnyboje gyventojai kreipiasi į „Sodra“ dėl nedarbo išmokos.
„Sodra“ atkreipė dėmesį, nedarbo išmoka gali būti mokama tik už tą laikotarpį, kol žmogus turi bedarbio statusą.
„Todėl remiantis Užimtumo tarnybos duomenimis apie bedarbio statuso nutraukimą, nutraukiamas ir nedarbo išmokos mokėjimas. Nedarbo išmoka mokama už praėjusį mėnesį. Pavyzdžiui, jei bedarbio statusas buvo nutrauktas sausio 20 d., vasario mėnesį žmogus gaus nedarbo išmoką tik už tas sausio mėnesio dienas, kai dar galiojo bedarbio statusas“, – komentavo „Sodra“.
„Sodros“ duomenimis, maksimali nedarbo išmoka siekia 1 294,56 euro.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!