„Gyvenu prie Žirmūnų ir Kareivių gatvių sandūros, netoli Lietuvos banko saugyklos. Gerokai nustebau, kai prie jo sustojo konvojus iš 4–5 sunkvežimių ir turbūt antra tiek policijos ekipažų su įjungtais švyturėliais.
Iš karto buvo sustabdytas eismas viena gatvės puse ir susidarė didelis „kamštis“ vienoje vietoje. Tiesa po kurio laiko policija jau leido pravažiuoti automobiliams“, – pasakojo skaitytojas Tomas.
Jis svarstė, kad toks sujudimas veikiausiai buvo dėl pinigų, kurie atvežti į saugyklą – ir kadangi juos atgabeno net keli didžiuliai sunkvežimiai, suma, matyt, buvusi nemenka.
Portalui tv3.lt Lietuvos banko atstovai patvirtino, kad prie jo pastato Žirmūnuose pastebėtas krovinių judėjimas susijęs su tarptautiniu pinigų pervežimu.
„Dėl savaime suprantamų konfidencialumo saugojimo priežasčių detaliau komentuoti negalime. Kaip žinia, nuolat pildomos grynųjų pinigų atsargos leidžia užtikrinti eurų banknotų apyvartą Lietuvoje“, – komentare nurodė banko atstovai.
Jų teigimu, eurų banknotų siuntos į Lietuvą atgabenamos vadovaujantis Europos Centrinio banko (ECB) patvirtintu planu.
Vadovaujant ECB, nacionaliniai centriniai bankai perskirsto turimus banknotus, kad kurioje nors šalyje jų nepritrūktų arba nesusikauptų per daug.
„Gabenant banknotus, laikomasi griežtų saugumo procedūrų ir reikalavimų, įskaitant eismo ribojimus gabenant juos į saugyklas ir kitas apsaugos priemones, į pagalbą pasitelkiama policija.
Dėl saugumo apie pinigų gabenimo laiką, maršrutą, apsaugos ir kitas detales visuomenė iš anksto negali būti įspėta. Eurų banknotus spausdina ypač saugomose Europos spaustuvėse. Iš jų, koordinuojant ECB, banknotai paskirstomi nacionaliniams centriniams bankams“, – paaiškino Lietuvos bankas.
Nuo 2015 m., kai eurai pakeitė litus, Lietuvos banko į apyvartą grynųjų pinigų vertė padidėjo beveik du kartus. 2019 m. išleistų banknotų vertė siekė 4,42 mlrd. eurų, o monetų – 118 mln. eurų.