„Rusijos veiksmai yra nepriimtinas taisyklėmis grindžiamos pasaulinės tvarkos pažeidimas ir tai turės milžiniškų ekonominių pasekmių Ukrainoje ir už jos ribų“, – JAV Atstovų rūmuose sakė J. Yellen.
Dėl karo ir politinio Vakarų atsako, sankcijų, jau pakilo maisto ir energijos kainos, kilo susirūpinimas dėl ekonomikos sulėtėjimo ar net recesijos tuomet, kai visame pasaulyje ir taip siaučia infliacija.
Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose kainų augimo tempas pasiekė 40 metų neregėtą lygį.
J. Yellen Rusijos invaziją apibūdino kaip „brutalią ir neišprovokuotą“, pabrėžė, kad Iždo departamentas yra pasiryžęs reikalauti, kad Rusija „atsakytų už savo veiksmus“.
Neseniai J. Bideno administracija įvedė naujas sankcijas Rusijos bankų institucijoms – „Sberbank“ ir „Alfa Bank“ – ir fiziniams asmenims, įskaitant suaugusias prezidento Vladimiro Putino dukteris. Šios naujos sankcijos buvo paskelbtos po siaubingų žudynių ir galimų karo nusikaltimų vaizdų Ukrainos Bučos mieste.
Priklausomybė nuo energetikos resursų
Tačiau tai, kad Amerikos partneriai Europoje tebėra priklausomi nuo Rusijos energijos eksporto, riboja Vakarų galimybes.
J. Yellen ne kartą pakartojo, kad Jungtinės Valstijos ketina Rusijai taikyti skaudžiausias įmanomas sankcijas, tačiau kartu užtikrinti, kad jos nėra pernelyg skaudžios sąjungininkams.
„Blokuojant naftos eksportą iš Rusijos susiduriama su problema, kad daugelis šalių, ypač Europoje, yra labai priklausomos nuo tos naftos. Ir tikėtina, kad jei visiškai uždraustume naftos eksportą, kainos šoktelėtų į viršų“, – sakė sekretorė.
Pavyzdžiui, Vokietija, nustojus importuoti rusiškas dujas, tiesiogine prasme liktų ant ledo.
Vokietija yra didžiausia Rusijos energijos vartotoja Europos Sąjungoje, kuriai Maskva tiekia apie 40 proc. gamtinių dujų.
„Krizės pasekmės didina ekonominį pažeidžiamumą daugelyje šalių, kurios jau dabar susiduria su didesne skolų našta ir ribotomis politikos galimybėmis atsigaunant po epidemijos“, – sakė J. Yellen.
Pasaulyje sutriko maisto tiekimas
Pasaulines energijos išteklių kainas pastaruoju metu didino susirūpinimas dėl tiekimo iš Rusijos, kuri yra didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja.
„Tampame liudininkais to, kaip priklausomybė nuo vieno kuro šaltinio tampa šalies pažeidžiamumu. Todėl būtina užtikrinti energijos šaltinių ir tiekėjų įvairovę“, – sakė J. Yellen.
Tačiau kalba eina ne vien apie energetiką. Rusija ir Ukraina kartu sudaro beveik trečdalį pasaulio kviečių eksporto.
„Rusijos invazija sutrikdė maisto produktų tiekimą milijonams žmonių visame pasaulyje ir sukėlė kainų šuolį“, – sakė iždo sekretorė.
J. Yellen teigė, kad Iždo departamentas spaus daugiašalius plėtros bankus paspartinti pagalbą maistu „pažeidžiamoms“ šalims.
Tuo tarpu į įstatymų leidėjų klausimus apie galimą Kinijos ir Taivano konfliktą ir apie tai, koks galėtų būti JAV atsakas į šį konfliktą, J. Yellen atsakinėjo santūriai.
„Be abejo, esame susirūpinę dėl Taivano ir imsimės atitinkamų veiksmų“, – sakė ji.