• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praradę darbą, susirgę ar patiriantys kitų finansinių sunkumų gyventojai gali prašyti, kad jiems būtų sustabdytas paskolos įmokų mokėjimas. Bankai pataria pirmiausia susimažinti kitas išlaidas, tačiau, jeigu to padaryti nepavyksta, tikina, kad gyventojams paskolų įmokas atideda arba prailgina paskolos atidavimo laikotarpį.

Praradę darbą, susirgę ar patiriantys kitų finansinių sunkumų gyventojai gali prašyti, kad jiems būtų sustabdytas paskolos įmokų mokėjimas. Bankai pataria pirmiausia susimažinti kitas išlaidas, tačiau, jeigu to padaryti nepavyksta, tikina, kad gyventojams paskolų įmokas atideda arba prailgina paskolos atidavimo laikotarpį.

REKLAMA

Vis dėlto bankų atstovai taip pat ragina gyventojus nelaukti ir nepradelsti paskolos įmokų mokėjimų. Pataria iš karto kreiptis į banką.

Nežino, ko imtis sumažėjus pajamoms

Socialiniame tinkle vilnietis Audrius pasidalijo pagalbos prašymu.

„Šeimoje likau vienas, parnešantis algą į namus. Kadangi reikia ir toliau mokėti būsto paskolą ir išlaikyti vaikus, ieškau dar vieno darbo“, – rašė vyras.

Tačiau vietoje darbo pasiūlymų vyras sulaukė komentatorių patarimų saugoti savo sveikatą.

„Geriau sumažinkite išlaidas, dirbti beveik visą parą tikrai nėra išeitis. Tik susigadinsite sveikatą, tada nei vieno darbo nebegalėsite dirbti“, – patarė moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Kita komentatorė siūlė pasidomėti apie būsto paskolų įmokų atidėjimą.

„Be to ,galite paprašyti, kad bankai perskaičiuotų jūsų paskolos įmokas.

Jie turi padėti nelaimėje, jeigu visą laiką tvarkingai mokėjote bankui įmokas, jis turėtų į tai atsižvelgti. Pasidomėkite apie įmokų atidėjimo galimybes“, – rašė kita komentatorė.

REKLAMA

Kaip bankai gali padėti?

„Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius tikino, kad jeigu žmogus jaučia, kad jam kyla sunkumų grąžinti paskolą, reikėtų nelaukti ir iš karto kreiptis į banką, kol dar neteko praleisti nė vienos mėnesio įmokos.

„Kiekvieno kliento situaciją mes vertiname individualiai ir atsižvelgiame, ar finansiniai sunkumai susiję tik su pajamų pokyčiu ir tenka daugiau nei 40 proc. visų gaunamų pajamų skirti finansiniams įsipareigojimams padengti, ar yra ir kitokių priežasčių“, – komentavo banko atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

E. Jurevičius pateikė keletą scenarijų, kaip bankas gali padėti, klientas patiriantiems finansinių sunkumų.

„Gali būti suteikiama galimybė atidėti paskolos įmokas iki 3 mėn. ir daugiau ar apskritai restruktūrizuoti paskolą. Banko praktikoje privatiems klientams galimas ir ilgesnio laikotarpio – iki 6 mėn. – atidėjimas, tačiau tam turime įsigilinti į individualią kliento situaciją ir suprasti priežastis, kodėl sumažėjo kliento pajamos ir kaip finansiniai įsipareigojimai pradėjo viršyti 40 proc. visų pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat galima prailginti grąžinimo terminą, taip mažinant įmokos dydį, tačiau nestabdant paties kredito grąžinimo“, – išeitis vardijo banko atstovas.

Kada atideda paskolos įmokas?

„Swedbank“ atstovė ryšiams su visuomene Daiva Taučkėlaitė komentavo, kad įprastai bankas gali atidėti paskolos mokėjimus, jei nutrūksta kredito gavėjo santuoka, miršta kredito gavėjo sutuoktinis, kredito gavėjas ar jo sutuoktinis tampa bedarbiu, kredito gavėjas pripažįstamas nedarbingu arba iš dalies darbingu.

REKLAMA

„Paskolos atidėjimo terminas nustatomas individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno kliento situaciją bei finansines galimybes, įprastai jis siekia 6 mėn. Labai svarbu, kad susidūrus su finansiniais sunkumais ,gyventojas kuo anksčiau kreiptųsi į banką.

Net ir sudėtingiausiose situacijose bendradarbiavimas ir išeities ieškojimas su banko specialistu padeda išvengti paskolų negrąžinimo pasekmių. Pastaruoju metu stebime nedidelį gyventojų prašymų atidėti paskolos mokėjimus skaičių“, – komentavo banko atstovė.

REKLAMA

Pasak E. Jurevičiaus, kredito įmokų atidėjimas, vadinamosios kredito atostogos, gali būti taikomos tuomet, kai:

  • klientas ar jo bendraskolis netenka darbo;
  • netenkama ne mažiau nei trečdalio pajamų;
  • nutrūkus santuokai;
  • dėl sutuoktinio mirties;
  • asmuo pripažįstamas nedarbingu arba iš dalies darbingu;
  • esant karinei prievolei
  • ar nutikus kitoms nenumatytoms aplinkybėms, sukeliančioms finansinius sunkumus.

„Per šias kredito atostogas klientui reikės mokėti tik paskolos palūkanas, nebent bus susitarta kitaip. Visuomet esame linkę pagelbėti klientui surasti palankiausią būdą toliau tęsti dalykinius santykius išlaikant savo būstą ir grąžinant bankui būsto paskolą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būsto paskola – svarbus ir ilgalaikis finansinis įsipareigojimas. Tai įvertinę dauguma mūsų klientų, net ir pasikeitus jų finansinei situacijai, yra linkę peržiūrėti savo išlaidas, o būsto paskolos mėnesio įmokas laiko savo prioritetu. Dėl to vėluojančių mokėti skaičius ir toliau išlieka ganėtinai nereikšmingas“, – komentavo banko atstovas.

Siūlo nuo finansinių nelaimių apsidrausti

SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė Eglė Dovbyšienė tikino, kad dėl būsto paskolų sąlygų peržiūrėjimo šiuo metu kreipiasi sąlyginai maža dalis klientų, turinčių būsto paskolą, tačiau jų srautas pastaruoju metu yra kiek išaugęs.

REKLAMA

„Gyventojai, skolindamiesi būstui, gali pasirinkti apsidrausti draudimu „Saugus kreditas“, kuris, netikėtų įvykių ar nelaimių atveju, padės užsitikrinti galimybę mokėti kredito įmokas. Šis draudimas skirtas padėti padengti kreditą ne tik mirties, bet ir visiško ar nuolatinio neįgalumo atveju. Taip pat jis gali padėti užtikrinti galimybę mokėti kredito įmokas atsitikus nelauktiems įvykiams, tokiems kaip liga ar darbo netekimas“, – komentavo banko atstovė.

REKLAMA

Anot jos, užklupus sudėtingoms gyvenimo situacijoms, draudimo išmokos padeda apsidraudusiajam ar jo šeimos nariams išsaugoti būstą, netekties atveju apsaugoti artimuosius nuo finansinės naštos.

„Pavyzdžiui, netekus darbo iki 6 mėn. būtų mokama draudimo išmoka, lygi kliento mokamų būsto paskolų įmokų daliai, jei jis buvo pasirinkęs draudimo nuo priverstinio nedarbo apsaugą.

Visais atvejais, jei klientai susiduria su laikinais finansiniais sunkumais ir dėl to negali vykdyti savo įsipareigojimų, rekomenduojame kuo anksčiau kreiptis į banką ir nelaukti, kol susikaups skolos. Kiekvienu tokiu atveju ieškome individualių, geriausiai kliento poreikius atitinkančių sprendimų“, – tikino banko atstovė.

tv3.lt

Bet kaip imi paskolą kalba visai kita, žodžiu susimažinti išlaidas, jei netekau darbo, geriau bankui mokėti, bet vaikui neduoti valgyti. Čia Lietuvoje tik taip yra.
bankai kaip padesit tai numaus paskutinius trauzus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų