• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirkdami namą arba automobilį, ne visada vėliau tokį turtą parduosite už tą pačią kainą. Jei neišlaikę nuosavybėje trijų metų automobilį parduosite brangiau, nei pirkote, už tai valstybei turėsite sumokėti papildomai.

Pirkdami namą arba automobilį, ne visada vėliau tokį turtą parduosite už tą pačią kainą. Jei neišlaikę nuosavybėje trijų metų automobilį parduosite brangiau, nei pirkote, už tai valstybei turėsite sumokėti papildomai.

REKLAMA

Pasitaiko atvejų, kai gyventojai užmiršta, kad skirtumas tarp turto pirkimo ir pardavimo kainos yra laikomas pelnu, nuo kurio skaičiuojami mokesčiai.

Kiek turite susimokėti?

Įprastai apmokestinamas parduotas kilnojamasis turtas, t.y. turtas, kuriam privaloma teisinė registracija ir šis turtas privalo būti įregistruotas Lietuvoje, tarkime, automobilis, žemės ūkio technika, priekabos, šaunamieji ginklai ir kt.

Štai, jei pardavus automobilį iš jo dar ir uždirbote, pagal Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymą jums dar reikės susimokėti papildomai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pateikti pajamų mokesčio deklaraciją ir sumokėti mokestį reikia tuomet, kai nuo transporto priemonės įsigijimo iki pardavimo nepraeina 3 metai. 15 proc. pajamų mokesčiu apmokestinamas skirtumas tarp automobilio pardavimo ir jo įsigijimo kainų“, – kalbėjo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

REKLAMA

Pavyzdžiui, jei automobilį nusipirkote už 1,5 tūkst. eurų ir pardavėte už 2 tūkst. eurų, bet savo nuosavybėje jo neišlaikėte 3 metus, tokiu atveju 15 proc. GPM reikia sumokėti nuo uždirbtų 500 eurų, t. y. 75 eurų. 

„Už parduotą automobilį ar kitą kilnojamąjį turtą gautos pajamos, metams pasibaigus, turi būti deklaruojamos pateikiant metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir nuo susidariusio skirtumo tarp pardavimo ir įsigijimo kainų (įskaitant sumokėtus privalomus mokėjimus) sumokamas 15 proc. pajamų mokestis“, – paaiškino R. Virvilienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kada PVM mokėti nereikia, jei nusipirkote automobilį užsienyje?

Pašnekovė R. Virvilienė gyventojams taip pat primena, kad jei iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, JAV, nusipirkote automobilį, vėliau turėsite susimokėti import pridėtinės vertės mokestį (PVM) ir muito mokestį.

Tuo metu įsigyjamų iš Europos Sąjungos (ES) automobilių apmokestinimas PVM priklauso nuo tokių kriterijų:

  • iš kokio asmens (fizinio ar juridinio) ES valstybėje automobiliai yra perkami;
  • ar ES valstybės pardavėjas taiko naudotų automobilių specialią apmokestinimo PVM schemą ir PVM skaičiuoja nuo maržos;
  • ar automobilis yra naujas, ar naudotas (jei parduotas daugiau kaip 6 mėnesius nuo jo eksploatavimo pradžios ir yra nuvažiavęs virš 6 tūkst. kilometrų);
  • koks asmuo (apmokestinamasis ar neapmokestinamasis) įsigyja automobilius;
  • ar automobilį įsigyjantis asmuo yra PVM mokėtojas.

Tiesa, yra taikomos ir tam tikros išimtys:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • kai naudotą automobilį įsigyja fizinis asmuo, kuris nėra PVM mokėtojas ir nevykdo ekonominės veiklos, tai atvežus automobilį į Lietuvą mokėti PVM nereikia;
  • kai naudotų automobilių pardavėjas yra ES valstybės PVM mokėtojas, taikantis specialią apmokestinimo PVM schemą, tai pirkėjui nereikia mokėti PVM.);
  • kai naudotų automobilių pardavėjas yra ES valstybės PVM mokėtojas, kuris netaiko specialios apmokestinimo PVM schemos, o naudotus automobilius įsigyja Lietuvos PVM mokėtojas (įskaitant ir tuos asmenis, kurie PVM mokėtojais yra įsiregistravę įsigijimams), tai toks įsigijimas yra PVM objektas ir pirkėjas nuo įsigytų automobilių apmokestinamosios vertės turi apskaičiuoti pardavimo PVM, taikant standartinį PVM tarifą;

REKLAMA
  • kai naudotus automobilius įsigyja PVM mokėtoju Lietuvoje neįsiregistravęs apmokestinamasis asmuo, vykdantis ekonominę veiklą (pvz., nedidelė įmonė, fizinis asmuo, įsigijęs verslo liudijimą ir kt.); juridinis asmuo, kuris nėra apmokestinamasis asmuo (pvz., biudžetinė įstaiga, vykdanti tik jai nustatytas funkcijas ir pan.), tai įsigytų naudotų automobilių pardavimo PVM skaičiuoti nereikia;
  • jei įsigyto automobilio/ų (išskyrus naujas transporto priemones ar akcizais apmokestinamas prekes) vertė per kalendorinius metus didesnė kaip 14 tūkst. eurų, tokiu atveju naudotų automobilių pardavimo PVM turi būti skaičiuojamas.

„Atkreipiame dėmesį, kad naujų transporto priemonių įsigijimas iš kitos ES valstybės narės visada yra PVM objektas Lietuvoje, nesvarbu, kuris asmuo naujas transporto priemones įsigyja: fizinis ar juridinis, vykdantis ekonominę veiklą ar nevykdantis ekonominės veiklos“, – priminė VMI atstovė.

REKLAMA

Nekilnojamasis turtas – ne išimtis

Pelningai pardavus nekilnojamąjį turtą ir jo nuosavybėje neišlaikius 10 metų, gautos pajamos taip pat yra apmokestinamos 15 proc. tarifu.

Tačiau jei pardavėte savo būstą, kurį turėjote ilgiau kaip 10 metų, GPM sumokėti nereikės.

Be to, VMI primena, kad jei iki būsto pardavimo jame buvote deklaravę savo gyvenamąją vietą 2 metus, papildomų mokesčių taip pat išvengsite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei buvote deklaravęs gyvenamąją vietą trumpiau nei 2 metus, tačiau po šio būsto pardavimo per metus įsigyjate kitą ir jame deklaruojate savo gyvenamąją vietą, GPM nemokamas.

Atkreipiame dėmesį, kad tiek pardavus automobilį, tiek NT – pajamų mokesčio deklaraciją reikia pateikti ir mokestį sumokėti metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 2 d.“, – priminė VMI atstovė R. Virvilienė.

Įspėja, šiuos gyventojus

Jei gyventojas turi pareigą deklaruoti pajamas, tačiau to nepadaro laiku – VMI visada pirmiausia išsiunčia priminimus.

REKLAMA

Įvertinus turimus duomenis, tokie priminimai pradedami siųsti dalimis netrukus po deklaravimo termino“, – kalbėjo R. Virvilienė.

Tačiau, jei laiku nesumokėsite GPM, bus skaičiuojami delspinigiai (po 0,029 proc. nuo skolos sumos kasdien – iki tol, kol skola bus sumokėta, bet ne ilgiau kaip 180 dienų nuo mokėjimo termino ar deklaracijos pateikimo dienos, jei ji pateikta vėliau).

REKLAMA

VMI taip pat primena, kad jei gyventojas susiduria su finansiniais sunkumais ir pateikus deklaracijas neturi galimybės sumokėti visą susidariusią nepriemokos sumą, jis visada gali kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarydami mokestinės paskolos sutartį (MPS).

Nesudarius MPS ir toliau nedeklaravus pajamų bei nesumokėjus GPM, teisės nustatyta tvarka mokėtina suma gali būti nuskaičiuota nuo banko sąskaitos.

tv3.lt

Taip už viską mokėsite ,nes biurokratinis aparatas auga kaip ant mielių ,jų atlyginimai negali būti maži , dar reikia tankams , užsienio brigadai , šoviniams , sviediniams , raketoms , na viskam reikia ,išskyrus - keliams , sveikatos apsaugai , švietimui , pensijoms , socialinėms reikmėms na viskam kad būtų geriau gyventi paprastam piliečiui savo šalyje , ir nereiktų laimės ieškoti kitur . kad būtų gerovės valstybė o ne butaforija .
Jei nusipirkote automobilį už 1500 o pardavete už 2000 turėsime susimokėti. Visų pirma parodykite kur tokių automobilių yra kuriuos taip galima pirkti ir parduoti. Pirksiu ir parduosiu kasdien. Atsilupeliams nedaeina kad tokį automobilį reikia suremontuoti kad brangiau parduotum, o jei aš remontuoja pats? Totalus sekimas vyksta atsimenu stačiausi namą tai armatūros likučius pridaviau į metalo lauža tai jau man deklaracijoje buvo pažymeta kad gavau pajamų juos pridaves. Blexa už armatūra mokejau tukstančius o už likučius gavau gal 100 tai jau jie priskaite prie mano pajamų. Klounai.
tik asilo berete gali tokia antraste parasyt..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų