• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien jau beveik visi nuomotojai ir nuomininkai pasirašo nuomos sutartis. Nekilnojamo turto (NT) specialistai pažymi, kad sutartis padeda abiem pusėms apsidrausti nuo nesąžiningų veiksmų. O VMI specialistai skaičiuoja, kiek mokesčių teks sumokėti gyventojams nuomojantiems savo būstą.

Šiandien jau beveik visi nuomotojai ir nuomininkai pasirašo nuomos sutartis. Nekilnojamo turto (NT) specialistai pažymi, kad sutartis padeda abiem pusėms apsidrausti nuo nesąžiningų veiksmų. O VMI specialistai skaičiuoja, kiek mokesčių teks sumokėti gyventojams nuomojantiems savo būstą.

REKLAMA

Registrų centro, duomenimis, šiais metais jau buvo įregistruota 6,7 tūkst. būsto nuomos sutarčių.

Per visus 2023 metus buvo įregistruota 21,3 tūkst. nuomos sutarčių, o tik 2023 sausio–balandžio mėnesiais – 6,5 tūkst. Taigi, nuomos sutarčių registravimas šiais metais išlieka labai panašus, kaip ir pernai.

Registrų centro specialistai tikina, kad sutarties įregistravimas gali būti naudingas tiek nuomotojui, tiek nuomininkui. Sutarčių įregistravimas apsaugo abi puses nuo galimo kitos sutarties šalies nesąžiningumo, aiškiai apibrėžia abiejų šalių teises ir pareigas, užtikrina sutarties sąlygų laikymąsi.

REKLAMA
REKLAMA

Įregistruota nuomos sutartis didina NT rinkos skaidrumą ir didina gyventojų pajamų mokesčio surinkimą į valstybės biudžetą.

Sutartis – būtina?

Anot NT brokerio Igno Zabarausko, bet koks dviejų nepažįstamų žmonių susitarimas turi būti įformintas.

REKLAMA

„Tai būtina, kad vėliau nepamirštume kokių nors niuansų. Sutartis vykdoma visus metus, per tą laiką nuomininkas gali užmiršti, kurią dieną moka už nuomą, kiek laiko jis gali vėluoti mokėti ir t. t.“ – sakė NT brokeris.

Anot jo, nuomininkai klysta manydami, kad pigiau mokės nepasirašę sutarties.

„Priešingai, galima dar daugiau pinigų prarasti nepasirašius sutarties. Pavyzdžiui, sugalvos nuomotojas ir paprašys staiga išsikraustyti po savaitės. Juk per tokį trumpą laiką nepavyks susirasti buto.

REKLAMA
REKLAMA

Gali tekti gyventi viešbutyje ir mokėti brangiau. Arba jeigu nuomotojas sugalvos negrąžinti depozito. Nepasirašius sutarties galima prarasti nemažai pinigų“ – komentavo brokeris.

Du būdai susimokėti mokesčius

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė teigė, kad gyventojas, norėdamas nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas, pavyzdžiui, butą, gali pats pasirinkti, kaip bus apmokestinamos jo nuomos pajamas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galima galima įsigyti verslo liudijimą (VL) „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“, už kurį sumokamas savivaldybių tarybų nustatytas fiksuoto dydžio pajamų mokestis. Šis verslo liudijimas tinka tik nuomojant šias patalpas gyventojams, o kiekvienam nuomojamam būstui privaloma įsigyti atskirą VL.

Kitas būdas susimokėti mokesčius teikiant nuomos paslaugas yra pateikti metinę pajamų deklaraciją ir nuo praėjusį mokestinį laikotarpį gautų nuomos pajamų sumokėti 15 proc. pajamų mokestį“, – komentavo VMI atstovė.

REKLAMA

Patalpų nuoma su verslo liudijimu

R. Virvilienė sakė, kad gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas kitiems gyventojams, tai gali padaryti įsigiję verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“.

„Atkreipiame dėmesį, kad tokiu atveju gyventojai papildomų paslaugų neteikia, pvz., kaimo turizmo paslaugos arba pusryčių paslaugos.

REKLAMA

Gyventojas, įsigydamas VL, turi iš karto sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį VMI. Fiksuotus pajamų mokesčio dydžius kiekvienai veiklos rūšiai bei galimas taikyti lengvatas nustato kiekviena savivaldybės taryba atskirai“, – komentavo VMI atstovė.

Ji pažymėjo, kad per kalendorinius metus iš verslo liudijime nurodytos vykdytos veiklos gautos ne didesnės nei 45 tūkst. eurų pajamos (kai vykdoma kelių rūšių veikla pajamos sumuojamos), apmokestinamos, sumokant savivaldybių tarybų patalpų nuomai nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Gautų pajamų iš patalpų nuomos dalis, viršijusi 45 tūkst. eurų, apmokestinama 15 proc. tarifu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pajamų apmokestinimas pateikiant pajamų mokesčio deklaraciją

R. Virvilienės teigimu, bet kokio NT (ne tik gyvenamųjų patalpų) nuomos paslauga gali būti teikiama tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims.

„Jeigu NT nuomojamas įmonei ar gyventojams, vykdantiems individualią veiklą ir naudojantiems tą turtą veiklai vykdyti, tuomet nuo išmokamos nuomos pajamų sumos apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį privalo įmonė ar minėtas gyventojas.

Jeigu NT nuomojamas gyventojams (įskaitant gyventojus, vykdančius individualią veiklą, bet nuomojamą turtą naudojantiems asmeninėms reikmėms), tuomet 15 proc. pajamų mokestį nuo gautų nuomos pajamų turi sumokėti NT nuoma užsiimantis asmuo. T. y. metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d., reikia deklaruoti iš nuomos gautas pajamas ir sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį“, – aiškino VMI atstovė.

Nuomuojuos brangiai, nereikia laikyti mūsų ubagais, negalinčiais nusipirkti. Neperku, nes dar nemačiau buto, kuris tiktų tobulai. Kuo ilgiau nuomuojies, tuo sunkiau norėti pirkti, ta prasme, kad užstato namą arba kaimynai neduokdieve su savo šunimis, vaikais ir svečiais. Naujas kvepiantis namas, po 5 metų virsta supuvusia , saulės nematančia kartonke su myžalais ir rūkalais smirdančiu kiemu. Tikria nepavydžiu nusipirkusiems ir įsikalinusiems, o aš kada noriu išeisiu į geresnį.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų